Tak jak się spodziewałem, flagowa seria zegarków Garmin Fenix 7 debiutuje w styczniu. Już w poprzednim roku wyciekła cała rodzina modeli wearables od amerykańskiego producenta, więc jasnym było, że premiery są blisko. Outdoorowy, sportowy smartwatch zyskał w końcu dotykowy ekran i kilka nowych funkcji dla entuzjastów podróżowania. Zrobię wstępne podsumowanie możliwości naręcznego trackera. Jego pierwsza wersja debiutowała w 2012 roku, więc dekadę temu.

multisportowe zegarki Garmin Fenix 7 z dotykowym ekranem

Garmin Fenix 7S, 7 i 7X

Seria Fenix to jedna z lepiej wyposażonych w katalogu Garmina. Mocno skupiona na trybach outdoorowych, gdzie niezbędne są konkretne funkcje. Poprzednia generacja była udana i ogólnie lubiana. W „siódemkach” trzeba było dorzucić coś ekstra. Jak zwykle powstała cała rodzinka modeli. Podstawowe trio to 7S, 7 i 7X otrzymało dotykowy panel, który można jednak dezaktywować. Nie zawsze reakcja na kontakt z palcem jest konieczna, ale do pewnych zadań może się przydać.

Zapewne brak dotykowego ekranu w poprzednich Fenixach niektórych zdziwi, ale zegarek w teren i tak użytkowany jest bardzo często w rękawiczkach i podczas ruchu, więc przyciski służyły lepiej. Wciąż jednak Fenix to multisportowy gadżet, więc dotyk powinien być przydatną alternatywą podczas śledzenia „zwykłych” aktywności w normalnych warunkach. Producent ma już pewne doświadczenie z dotykowymi smartwatchami (serie Venu i Vivoactive), ale ciekawi mnie, jak responsywna będzie to warstwa w trudniejszym otoczeniu pogodowym.

Fenix 7X jako latarka

Posiadacze smartwatchów mają zwykle do dyspozycji tryb latarki, który po prostu aktywuje ekran w maksymalnej jasności i białym kolorem. Nie sprawdzałem we wszystkich moich urządzeniach, ale w kilku (gdy potrzebowałem) tę opcję znajdowałem. Przydaje się okazjonalnie w codziennych warunkach, a co dopiero w podróży? Dlatego Garmin do Fenixów 7X dodał właśnie taki tryb pracy. Na kampingu albo w „dziczy” zawsze może poratować. Dlaczego tylko X? Pewnie z uwagi na większą baterię.

Fajnie, że Garmin nie ograniczył się do kopiowania tego elementu od konkurentów. Światło ekranu posłuży też podczas biegu, np. jako synchro z kadencją. Bardzo możliwe, że poprawi to również naszą widoczność po ciemku, więc rowerzyści lub pojazdy samochodowe łatwiej nas dostrzegą i ominą. Ciekawy dodatek.

Garmin Fenix 7 Solar i Sapphire Solar

Zegarki Fenix dostępne będą w trzech wielkościach: 42, 47 i 51 mm (odpowiednio dla 7S/7/7X) i każda z nich ma być oferowana w opcjonalnych edycjach Solar i Sapphire Solar. Technologie ładowania energią słoneczną nie są Garminowi obce, więc te możliwości klienci powinni już znać. W 2022 roku powierzchnia solarna jest większa, więc efekty ładowania powinny być lepsze. Bez używania GPS i pewnie ze standardowym korzystaniem ma to dać nawet do 5 tygodni czasu pracy między ładowaniami.

Solar ma poratować w skrajnych momentach, gdy nie mamy możliwości podpiąć się do ładowarki (lub skończyły się soki w banku energii), o co przecież w dłuższej podróży nie jest trudno.

Garmin Fenix 7 – specyfikacje

Wypada jeszcze krótko zerknąć na tryby sportowe i smart funkcje Fenixa 7. Nie będę się na ich temat rozpisywał (lepiej pozostawić je bezpośrednim testom). Wylistuje wybrane specyfikacje, które charakteryzują Fenixy 7:

  • trzy wielkości koperty: 42, 47 i 51 mm (każda w edycji Solar i szafirowej)
  • ekran 1.3 cala (260 × 260)
  • personalizacja wykończenia (różne kolory tytanowej obudowy i pasków)
  • dotykowy ekran (w alternatywie dla przycisków)
  • czujniki: GPS (dwuzakresowe), całodobowy pulsometr, pulsoksymetr, „ABC” (wysokościomierz, wskaźnik wysokości, barometru), czujniki ruchu, termometr
  • tryby sportowe m.in.: SkiView (trasy zjazdowe), BodyBattery (dla biegaczy), Real-Time Stamina (bieg i kolarstwo), Visual Race Predictor (bieg), Recovery Time Advisor (regeneracja ogółem dla różnych dyscyplin), są też dzienne sugestie, trener z PacePro, ćwiczenia HIIT, funkcje surfingowe, tryb golfowy z mapami pól, zaawansowany monitoring snu
  • tryby outdoorowe: mapy topograficzne TopoActive (chyba tylko solary) bez ograniczeń regionalnych,
  • ładowanie solarne: 18/22 dni lub łącznie nawet do 5 tygodni pracy (bez GPS)
  • szczelność: zgodna z normą 10ATM
  • łączność: Bluetooth, WiFi i ANT+
  • kompatybilność: iOS/Android
  • smart funkcje: dostęp do sklepiku Connect IQ (apki, widgety i dodatki), muzyka bez telefonu, płatności zbliżeniowe Garmin Pay, pogoda, powiadomienia z telefonu
  • cena Garmin Fenix 7 – od: 699€

źródło: garmin