Dopiero co pisałem o inteligentnym czujniku Amazona, a mniej więcej w tym samym czasie swoją premierę miał konkurencyjny smart gadżet od Netatmo. Inteligentny Czujnik Czadu, jak sama nazwa wskazuje, zajmie się monitoringiem stężenia tlenku węgla. W połączeniu z HomeKit pomoże budować automatykę w ramach bezpieczeństwa. Szkoda, że integracja jest głównie z myślą o platformie Apple.

Netatmo Inteligentny Czujnik Tlenku Węgla

Netatmo Inteligentny Czujnik Tlenku Węgla

Francuskie Netatmo ma w ofercie kilka smart czujników otoczenia. Większość skupia się na ocenie jakości powietrza. Są moduły outdoorowe, działające jak lokalne stacje pogodowe, ale też typowo domowe, pilnujące warunków wewnątrz pomieszczenia. Inteligentny Czujnik Czadu będzie tu uzupełnieniem. Bardzo konkretnym, gdyż chroniącym nasze życie. Rozpoczął się sezon grzewczy, więc u mnie na blogu zawsze pojawia się taki wpis, w którym przypominam o sensorach tlenku węgla.

W tym roku okazja jest właśnie przy propozycji Netatmo. Ich model ma to samo zadanie, co wiele innych konkurencyjnych czujników, ale z opcją współpracy z HomeKit (apka Apple Dom) oraz innymi elementami ekosystemu Netatmo. Zaraz podam kilka przykładów ich integracji. Na razie najważniejszy przekaz: czujnik poinformuje domowników o podwyższonym poziomie CO. Alarmem własnym lub powiadomieniem w mobilnej aplikacji. Oczywiście w sposób całodobowy. Tlenek węgla jest bezwonny, więc bez czujników nie rozpoznamy zagrożenia.

Czujnik Czadu Netatmo – co potrafi?

Przejdę do obiecanych smart możliwości, bo te interesują mnie najbardziej. Netatmo integruje swój czujnik przede wszystkim z HomeKit, więc jeśli posiadamy inteligentny dom oparty na łączniku Apple, czujnik tlenku węgla włączy się w jej możliwości (jeśli rutyny mają sens i posiadamy odpowiednie moduły). Przez Wi-Fi można ustawić współpracę w ramach programowania scenariuszy.

Najlepsze efekty uzyskamy przy połączeniu Inteligentny Czujnik Czadu z Inteligentnym Termostatem Netatmo. Jeśli jest odpowiednio podłączony do kotła to stworzymy akcję, która po wykryciu zbyt dużego stężenia tlenku od razu go wyłączy. Na stronie producenta nie widzę informacji o integracji z innymi smart platformami. Może tylko na razie. Największą zaletą smart urządzeń jest zwykle szeroka współpraca z różnymi ekosystemami. Tutaj jej w tej chwili nie widzę. Amazon ma chyba ciekawszą propozycję. Poniżej jeszcze lista wybranych funkcji i możliwości modelu Netatmo:

  • aplikacja Netatmo Home + Security z powiadomieniami (i opcją Auto-Testu)
  • kompatybilność z systemami iOS oraz Android
  • syrena alarmowa 85 dB
  • 10 lat pracy bez konieczności wymiany baterii
  • łączność: WiFi i Bluetooth Low Energy
  • całodobowy system monitorowania poziomu CO
  • mobilny charakter (elastyczność w mocowaniu i lokalizacji)
  • sterowanie głosowe (można zapytać czy ulatnia się czad – taki raczej bajer)
  • budowanie rutyn (Apple HomeKit i ekosystem Netatmo)
  • cena czujnika tlenku węgla od Netatmo: niecałe 470 zł

źródło: netatmo