Apple kontynuuje rozwój swojego systemu na tablety w odrębnej dla iOS ścieżce. iPadOS bazuje na tej samej platformie, ale zyskuje z generacji na generację nowe funkcje, które są dopasowywane do specyfiki większego ekranu. Na WWDC 2021 amerykański gigant przedstawił pierwsze ulepszenia softu iPadOS 15, który zadebiutuje na jesieni. Pierwsze bety dla developerów oczywiście już wydane. Z czasem dowiemy się o ukrytych funkcjach, ale na razie czas na te główne.

iPadOS 15

Home Screen iPada z widgetami

Nie będę w stanie przedstawić tutaj wszystkich nowości iPadOS 15 (a przecież mowa też o funkcjach iOS 15 w ramach update’u), więc skupię uwagę na tych najważniejszych. Długo oczekiwaną opcją wśród użytkowników mobilnych urządzeń Apple były bardziej rozbudowane widgety. Wprowadzono je dopiero wraz z iOS 14, czyli w zeszłym roku. Jakoś tablety to ulepszenie ominęło, a w Pro były chyba tylko jako wyjeżdżający sidebar. W końcu się to zmieni.

Widgety znane z iOS będą dostępne w widoku głównym (home screen) ekranu iPada. Zwiększy to zakres kontroli różnych funkcji i aplikacji bez głębszego grzebania w panelu lub poszczególnych apkach. Generalną zaletą jest szybszy dostęp, ale i poprawa wygody w obsłudze całego interfejsu. O takie opcja prosiło się od dawna. Tabletowe motywy konkurencji (głównie Androida, ale i HarmonyOS od Huawei – bazującego na sofcie Google) starają się o takie rozwiązania dla bardziej desktopowego formatu.

iPadOS 15 widgety

Widgety w iPadOS pozwolą na rozmieszczenie modułów nawet 4 x 2, gdybyśmy potrzebowali większego obszaru roboczego dla aplikacji. Dla lepszej organizacji w iPadOS 15 zadebiutuje też App Gallery. Będzie można lepiej zarządzać aplikacjami przypiętymi do ekranu w boksach. Przyspiesza to ogólne wyszukiwanie programów.

Aplikacje w oknach iPada

Jedną z popularniejszych od dawien dawna opcji wyświetlania aplikacji na desktopach są okienka. Pojawiają się również na desktopowych trybach w tabletach z Androidem (również na zewnętrznych monitorach). Czas na ten sprawdzony format w iPadach. Apple postanowiło dać użytkownikom możliwość otwierania aplikacji iOS w okienkach. Oprócz pełnego ekranu będzie je można zobaczyć (i korzystać z nich) na połowie wyświetlacza lub 1/3. Oczywiście z możliwością przesuwania i otwierania drugiej apki po lewej lub prawej z wolnych przestrzeni. Zadziałają to akcje Split View i Slide Over.

Aplikacje muszą mieć jednak wsparcie trybu okienkowego, więc o to muszą się już postarać developerzy. Skorzysta na tym multitasking dla iPadów. Chyba dostępne będzie też zapamiętywanie grupowania takich aplikacji, by szybciej je uruchamiać pod poszczególne akcje (wymagające pracy z dwoma na jednym ekranie). Chodzi o to, by nie układać tego każdorazowo, a mieć wszystko na “półce” gotowe do zmaksymalizowania.

iPadOS 15 okienka

Universal Control i Quick Note w iPadOS 15

Jest jeszcze jedna fajna i przydatna funkcja w nowym iPadOS 15. Tutaj o niej tylko napomknę, by wszystko co najważniejsze z nowości jesiennego systemu było w jednym miejscu. Szerzej napiszę o niej później w oddzielnym wpisie. Apple wprowadzi tryb Universal Control, który uprzyjemni pracę z dwoma urządzeniami jednocześnie. Chodzi o płynne przejście kursorem z iMaca (z macOS Monterey) do iPada. Produktywność pod tym względem również skoczy do góry. Nie są to może nadzwyczajne nowinki, bo takie rzeczy już były wcześniej dostępne, ale teraz są one bardziej natywne.

Co jeszcze bym podkreślił z tego co przyszykowało Apple? Może dopiszę jeszcze o okienku Quick Note dla notatek. Użytkownicy lubiący zapisywać treści rysikiem będą mieli szybszy dostęp do notatnika, który wyjedzie z rogu ekranu. Mniejszy, ale wystarczający obszar posłuży do zapisków Pencilem. Czas sprawdzić kompatybilność iPadOS 15 z tabletami Apple. Na jesieni update dotrze do modeli: iPad mini 4 (lub nowszy), iPad Air 2 (lub nowsz), iPad 5 gen (lub nowszy) oraz na wszystkie iPady Pro.

źródło: apple.com