Niedawno na przejażdżce rowerowej z kumplem poruszaliśmy temat nowego zakupu jednego z naszych dalszych znajomych, który jeździ jednośladem o wiele intensywniej. Dowiedziałem się, że jego najnowszym zakupem był miernik w bucie na pedał za ok. 3600 zł! Powiedziałem, że wydaje mi się, że można kupić zewnętrzne, uniwersalne trackery o wiele taniej. Zapomniałem nawet przejrzeć swój blog, ale pamiętam, że pisałem o takich modułach nie jeden raz. Dzisiaj trafiłem na kolejny, który właśnie pojawił się w crowdfundingowej kampanii. IQ² to czujniki w pedałach, których parę wyceniono na 349 euro. To sporo niższa cena od tego co usłyszałem. We wczesnej fazie przedsprzedaży można jeszcze zbić nawet 100 euro!

IQ2

Holenderska firma proponuje inteligentne sensory dla kolarzy, którzy mierzą parametry i wydolność w każdym aspekcie. Pomiar pracy nóg jest w tym wypadku jednym z najważniejszych. IQ² ma być tańszy, czyli bardziej konkurencyjny dzięki lepszej precyzji analizy, a zwłaszcza kalibracji obu stron. Normalnie tensometry nie zawsze są idealnie zorientowane i pomiędzy pedałami zachodzą pewne błędy przeliczeń. Najważniejsza jest zatem fabryczna kalibracja, a ta ma znaczenie przy masowej produkcji (wpływa na cenę). Nie siedzę dokładnie w tym temacie, więc mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem cały mechanizm.

W IQ² zastosowano dokładnie nanoszone, cienkie warstwy tensometrów, przy których nie ma ryzyka złego obsadzenia (ręcznego). Wszystko wykończone laserowo niemal na poziomie molekularnym (mierniki są elektryczne). Oznacza to, że nie są tu potrzebne żadne kalibracje. Synchronizacja odczytów jest wręcz perfekcyjna. Tak wynika z przedstawionej specyfikacji od producenta. Dodatkowo, zamiast wbudowywania systemu w ramiona korby, IQ² są umieszczane pomiędzy padałem z korbami, czyli można je swobodnie wymieniać między rowerami! Tych kilka powyższych zalet to już dużo. Można użyć jednego czujnika lub pary – zależnie od potrzeb.

Warto jeszcze dopisać, że system jest oczywiście leciutki (niecałe 30 gramów) oraz wytrzymały (tytan plus plastik). Bateria jest wymienna i powinna wystarczyć na około 200-300 godzin działania. Pomiary można wyświetlić na komputerze pokładowym poprzez ANT+, ale też skorzystać z aplikacji mobilnej na smartfony, gdzie dane przesyłane są protokołem Bluetooth. To wszystko sprawia, że autorzy projektu nie wahają się określić IQ² mianem najbardziej zaawansowanych czujników mocy dla rowerzystów i to w przystępnej cenie. Dowodem na to jest przy okazji sukces w crowdfundingowej zbiórce, gdzie gadżet zebrał środki w osiem godzin. Już we wrześnie rozsyłane mają być pierwsze wyprodukowane jednostki.