Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Artykuł

MECH5 – diagnostyka pojazdu na twoim smartfonie
Android

MECH5 – diagnostyka pojazdu na twoim smartfonie 

Dzięki mobilnym technologiom wszystko łatwiej ze sobą połączyć. Również samochód staje się częścią Internetu Rzeczy i umożliwia wykorzystanie złącza OBD (On-Board Diagnostic), czyli tego zbierającego dane na temat pracy pojazdu. Zwykle podłączają się do niego serwisy w celu rozpoznania błędów i diagnostyki. Na rynku pojawiają się jednak gadżety w stylu Automatic Link, które pozwala umieścić w porcie auta własny bezprzewodowy przekaźnik, przesyłający dane wprost do aplikacji mobilnej naszego smartfona. Kolejnym rywalem dla niego będzie MECH5. Nie tylko sprawdzimy usterki, ale przeanalizujemy na podstawie zebranych danych styl jazdy, zużycie paliwa i wiele innych.

MECH5 to nic innego jak potężne narzędzie do analizy naszego auta. Wszystko w wygodnej formie na dotykowym ekranie telefonu. Gdy zaświeci lampka z uwagą na desce rozdzielczej, będziemy mieli wgląd w dokładniejsze informacje na temat sytuacji. Dane pojawią się od razu w chmurze, więc dostęp do nich będziemy mięli w dowolnym momencie i dowolnym miejscu. Powiązanie elektroniki samochodu ze smartfonem umożliwi dostęp do mnóstwa elementów: od elektrycznie sterowanych szyb, po poduszki i kontrolę trakcji. Wieści, grafy i archiwum z monitoringu obejrzymy także na tablecie lub komputerze.

Dane są przesyłane przez łączność bezprzewodową Bluetooth lub Wi-Fi. Jeśli telefon ma dostęp do Internetu, to wszystko trafia do wspomnianej chmury. Właściwie to dostajemy pełen dostęp do tego co widzą profesjonaliści na swoich urządzeniach. Nie zawsze zrobimy z tego użytek, trzeba się trochę znać. Wyobraźcie sobie jednak sytuację, że członek waszej rodziny zatrzymał się gdzieś z powodu usterki. Jeśli jego smartfon jest połączony z systemem, a zasięg internetowy wystarczający, to możemy postarać się mu pomóc zdalnie – my albo specjalista z serwisu. Mechanik może wtedy pomóc chociażby jakąś wskazówką przez telefon.

Na takiej zasadzie może nawet działać współpraca z serwisem jeśli podpiszemy stosowną umowę. Projekt ma być pomocny dla zwykłego użytkownika, ale i zarządców flotą samochodową, czy serwisów. Aplikacje mają być dostępne na Android, iOS oraz Windows (tablety). MECH5 bierze udział w kampanii na Kickstarterze i tam też znajdziecie więcej szczegółów na jego temat, łącznie z listą kompatybilnych marek pojazdów.

źródło: Kickstarter via connectedly.com

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2020 Tabliczni.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.