O nowych rozwiązaniach związanych z fotografią w ramach nowego iOS 18 pisałem w adekwatnym przeglądzie w środku poprzedniego tygodnia. Zebrało się na tyle dużo materiału, że przygotowałem dla niego również oddzielny artykuł. Apple odświeży system dla iPhone’a o kilka konkretów, o których zaraz niżej.

Już każdy większy producent smartfonów oferuje w swoim telefonie jakieś narzędzia dla zdjęć związane z algorytmami Sztucznej Inteligencji. Wsparcie AI widać zarówno przy wykonywaniu zdjęć, jak i późniejszej ich edycji. W tym drugim królują narzędzia do modyfikacji tła oraz usuwanie zbędnych obiektów lub osób z widzianego kadru. Podobne rozwiązania pojawią się też w iPhone’ach. To nie wszystko. Widzę też reorganizację apki Zdjęcia i narzędzia do tworzenia obrazów przy użyciu generatywnych modeli. To trzy największe ulepszenia, które Apple przedstawiło w trakcie WWDC. To po kolei.

iOS 18 Zdjęcia

Aplikacja Zdjęcia przejdzie parę zmian. Nie da się ukryć, że na wzór rozwiązań w Google Zdjęciach (przynajmniej ja tak oceniam reorganizację i nowe opcje. Celem jest ciekawsze przeglądanie zdjęć i lepsze „zarządzanie” nimi poprzez automatykę algorytmów. Co nowego?

  • widok w układzie siatki jest uproszczony (ujednolicony)
  • pojawi się opcja przeglądania fotek wg różnej tematyki (bez podejmowania prób z ich samodzielnego porządkowania w różne albumy)
  • opcja przypinania kolekcji dla wygody dostępności w zbiorach)
  • widok karuzeli zyskuje najważniejsze informacje (będą aktualizowane każdego dnia wraz z poszerzaniem się zbiorów zdjęć, na których przecież pojawiają się nowe motywy i opcje pomocne w organizacji)
  • autoodtwarzanie ma uatrakcyjnić wyświetlanie albumów
  • każdy użytkownik będzie miał szansę na samodzielne porządkowanie swoich galerii (mowa o wspomnianym przypinaniu, czy dodawania do karuzeli)

WWDC 2024: Apple Intelligence w Zdjęciach na iOS 18

Kolejną nowością są długo oczekiwane w iOS rozwiązania AI. W urządzeniach z Cupertino Sztuczna Inteligencja będzie określana mianem Apple Intelligence (co jest sprytnym wykorzystaniem koincydencji związanej z pierwszą literą brandu). AI od Apple ma zaoferować narzędzia podobne do tych już znanych na rynku. Mam tu na myśli funkcje generatywnego tworzenia obrazu. Wiele osób zastanawiało się, czy Apple wdroży własne oprogramowanie, czy będzie bazować na już istniejącym. Postanowiono skorzystać z innowacji OpenAI (choć wciąż słychać coś o ofercie Google).

Apple Inntelligence Wspomnienia
Tryb Memories, w którym Apple Intelligence wybiera najlepsze ujęcia pod motyw przewodni albumu (foto: apple.com)

Apple Intelligence ma samodzielnie opisywać zdjęcia i filmiki, tworzyć „fabułę” wokół zbioru zdjęć, a wszystko po rozpoznaniu motywu zawartego na fotkach. Wygląda na coś podobnego do opcji dostępnych w aplikacji Google Zdjęcia (mi te narzędzia się podobają, bo uatrakcyjniają i ożywiają całą galerię).


WWDC 2024: Image Playground z AI

Apple obiecuje możliwości tworzenia obrazów przez Image Playground, a więc fajnie brzmiące (już z samej nazwy) narzędzia do szybkiego tworzenia grafik. Zaproponowano trzy style: Animation (animacja), Illustration (ilustracja) lub Sketch (szkic). Wykorzystamy je oczywiście w aplikacjach systemowych, np. w Wiadomościach. Chodzi o szansę tworzenia obrazków, tam, gdzie często tego oczekujemy (komunikator jest jedną z takich opcji). Generalnie to nic innego jak tworzenie grafik przy użyciu AI od OpenAI. Apple po prostu umiejętnie integruje je w iOS (a właściwie nadrabia pod tym względem pewne zaległości).

Image Playground
Przykład narzędzi wykorzystujących Image Playground w aplikacji Wiadomości.

Jeśli dobrze zrozumiałem, efekty Image Playground (i ogólnie Apple Intelligene) będą oferowane on-device, czyli bezpośrednio poprzez moc obliczeniową urządzenia (a nie na serwerach zewnętrznych) wyłącznie na iPhone’ach 15 Pro i 15 Pro Max z chipem A17 Pro (i nowszych). To mocno ogranicza dostępność tych funkcji.


WWDC 2024: narzędzia Clean Up a’la Magic Eraser

Wielu posiadaczy Androidów zna już rozwiązania Magic Eraser. Pojawiały się w Pixelach od Google, a ostatnio podobne do nich funkcje trafiają do telefonów innych marek bazujących na oprogramowaniu Google. Teraz podobne sztuczki dotrą też do iPhone’ów. iOS 18 otrzyma tryb Clean Up, czyli możliwości usuwania niechcianych obiektów lub osób z kadru lub tła. Podejrzewam, że Apple będzie z czasem nadrabiać zaległości i oferować więcej funkcji opartych na algorytmach AI. Oczywiście, sprytnie adaptując je jako zakres Apple Intelligence.

Apple Inntelligence Clean Up


WWDC 2024: Image Wand z AI 

Ciekawie wygląda też szansa na tworzenie efektowniejszych notatek lub zapisków przy użyciu rysika Pencil. Nasze ręcznie tworzone szkice można przekształcić w ładne grafiki. Podobnie jak w przypadku tekstu, który przez opis tworzy obrazy, również nasze „bazgroły” mogą być rozpoznawane przez narzędzia Apple Intelligence i przekształcać je w ładne, kolorowe grafiki. Przykładem jest zamek narysowany stylusem Apple. Po zastosowaniu trybu Image Wand notatnik przekształci je po rozpoznanych elementach w grafikę. Zapewne uwzględni też tekst obok, mogący opisać projekt.

Apple Inntelligence Image Wand


WWDC 2024: zdjęcia 2D z trybie Spatial dla Vision Pro

Kontynuując jeszcze wątek nowości Apple. Zastanawiałem się, czy w ramach mobilnej fotografii wrzucać tu info o nowych opcjach dla zdjęć w goglach Vision Pro. Uznałem, że są mocno związane z galerią zdjęć wykonywanych przy użyciu smartfonów, więc warto temat tu uwzględnić. W trakcie WWDC Apple pokazało usprawnienia dla swojego headsetu. Jedną z nowinek jest możliwość wyświetlania zdjęć 2D z rolki aparatu dostępnej w iPhone’ach w trybie Spatial, czyli bardziej przestrzennym. Nowe narzędzia przerobią dowolne „płaskie” zdjęcie w bardziej przestrzenne (oczywiście z różnym poziomem efektów – na tyle, ile się dane foto da zmodyfikować). Będzie zatem możliwe do wyświetlenia w przestrzennym formacie jak zdjęcia wykonywane aparatami iPhone’a 15 ze specjalnym rozstawem kamerek do stereoskopowych efektów. Może ciekawostka, ale związana z mobilną fotografią. BTW: powstaje też specjalny obiektyw do aparatów DSLR marki Canon, pozwalający na wykonywanie zdjęć stereo (duży „obiektyw” z podwójnym sensorem).

2D Spatial Vision Pro