Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.
Mobilne granie #17
Android

Mobilne granie #17 

Mobilne granie 16 podsumowanie tygodnia w grach mobilnych
Zobacz też: mobilne granie #16

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z koeli najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nasz czas. Okazjonalnie będę podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie ciekawostki ze świata retro.

1. GTA: The Trilogy – The Definitive Edition

W zeszłym tygodniu seria GTA obchodziła swoje 20-lecie. Z tej okazji Rockstar ogłosiło datę premiery oraz cenę odświeżonej trylogii – Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto Vice City i San Andreas, które zebrano w jednym tytule Grand THeft Auto: The Trilogy – The Definitive Editon. Poprawiona wizualnie i doładowana upgradem w gameplayu seria ma zadebiutować 11 listopada i kosztować 60$. Pojawi się również na Nintendo Switch. Jak już pisałem 2 tygodnie temu, na iOS oraz Androida dopiero w przyszłym roku.

2. PUBG: New State 11 listopada

Swoją datę premiery otrzymał też PUBG: New State, czyli odświeżona wersja popularnego battle royale (w innym otoczeniu i warunkach bojowych). Nowy PlayerUnknown’s Battlegrounds ma otworzyć sw bramy przed graczami już 11 listopada, czyli za niespełna kilka tygodni. Rozgrywka będzie identyczna, ale mapy, broń, pojazdy i akcje z niedalekiej przyszłości. Bardziej futurystycznie. Oczywiście z adekwatną fabułą.

3. Square Enix z odziałem gier mobilnych

Od dawna zauważam na blogu, że gamingowy mobile rośnie w siłę i choć pewnie daleko mu do rozrywki znanej z PC lub konsol to cały czas rozwija bazę graczy i oferuje coraz lepszej jakości tytuły. Niektóre studia tworzące gry budują nawet specjalne dywizje do projektowania gier na przenośne platformy. Square Enix otworzył dział dedykowany grom mobilnym. Square Enix London Mobile rozpocznie od mobilnych: Last Airbender i Tomb Raider. Mają to być tytuły freemium. Nie tylko z baz Square Enix, ale też licencji innych wielkich marek. Jak to wyjdzie? Tomb Raider Reloaded ma być puzzlerem (premiera 2022) – już to mniej więcej odsłania rodzaj zastosowanej strategii. Chyba nie ma co liczyć na porty z PC/konsol.

4. LEGO Star Wars: Castaways w Apple Arcade

W przyszłym miesiącu w Apple Arcade kolejny tytuł od LEGO. 19 listopada w bazie serwisu pojawi się LEGO Star Wars: Castaways. Społecznościowy action-adventure. Pierwszy tego typu z franczyzowej serii. Gracze mają tworzyć figurki, którymi będą współpracować z innymi nad rozwiązywaniem klockowych zagadek (walki zespołów). W grze znajdziemy Social Hub do przebywania ze znajomymi – taki myk pod współczesne trendy.

5. Nowości w Xbox Game Pass

Kolejny tydzień i kolejna rozbudowa bazy serwisu Xbox Game Pass. Tym razem Microsoft uruchomił poniższe produkcje. Jak zwykle część z nich też z dostępem chmurowym. Pod koniec października dojdą jeszcze Age of Empires IV oraz Alan Wake American Nightmare. Szkoda, że obie bez streamingu.

6. Kathy Rain: Director’s Cut (zapowiedź tygodnia)

26 października na iOS oraz Androida pojawi się odnowiona wersja gry Kathy Rain: Director’s Cut (na innych platformach obecna już od początku roku). Przygodówka obsadzona w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku. W roli głównej studentka dziennikarstwa, której zadaniem jest rozwikłanie zagadki tajemniczej śmierci jej dziadka. Gameplay bardzo klasyczny (rodzaj point-and-clicka). Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, tytuł będzie rozszerzony o nowe lokacje i dodatków łamigłówki.

7. Chmurowy serwis Apple?

W zeszłym tygodniu wrzucałem wieści na temat rzekomej konsolki od Apple, którą gigant z Cupertino opracowuje w swoich laboratoriach. Teraz pojawiła się jeszcze inna informacja, która brzmi wiarygodniej. Amerykańska firma myślała ponoć nad streamingowym serwisem na wzór Google Stadia, usług Microsoftu czy NVIDIA przy okazji tworzenia Apple Arcade. Tak przynajmniej twierdzi Mark Gurman z Bloomberga. Chmurowe granie mogłoby być uzupełnieniem możliwości Arcade.

Apple Arcade - ekskluzywne gry dla systemów Apple

8. Kontroler Stadia + Android TV

Trochę dziwne, że kontroler do Google Stadia nie współpracował odpowiednio ze wszystkimi możliwymi urządzeniami ekosystemu Androida. Przecież koncepcja zakładała, że chmurowe granie obejmie dowolny ekran – bez martwienia się o specyfikacje hardware’u. W końcu pad od Stadia ma lepiej działać z Android TV (serwis dostępny na telewizorach dopiero od kilku miesięcy – co też mnie zdziwiło). Największy problem był z podłączeniem (direct Wi-Fi żeby pograć w gry na Stadia). Aby korzystać z pada z pozostałych opcji Android TV (np. apki Stadia) trzeba było wracać do innego połączenia. W wersji 3.38 ma się to poprawić.

Google Stadia platforma streamingowa do gier

9. Dying Light na Nintendo Switch

Niedługo pogramy w sequel Dying Light (luty 2022), ale nie wszyscy gracze mieli dotąd możliwość sprawdzić pierwszą część na swoim sprzęcie. Poszkodowani byli posiadacze Nintendo Switch. Kilka lat po premierze tytuł pojawia się i na tę konsolę. W Europie z problemem w ramach eShop, czyli wersji cyfrowej. Chyba tylko Niemcy będą mogli zainstalować grę w ten sposób (był chyba ban na wersję fizyczną z powodu nadmiernej agresji). Oczywiście port dostosowano do możliwości Switcha.

10. Opóźnienie remake’u Advance Wars

Nintendo lubi odświeżać swoje dawne hity, bo po większość z nich gracze chętnie sięgają (nawet po wieelu latach). To magia japońskiego giganta – budowanie bardzo grywalnych produkcji. Na Switcha zmierzał Advance Wars 1+2: Re-Boot CampMiał pojawić się 3. grudnia, ale został przeniesiony na wiosnę 2022.

11. GRID Autosport Custom Edition (premiera tygodnia)

I kolejna gra sprzed lat, która pojawi się również na mobilnych platformach. W GRID Autosport można było pograć już w 2014 roku. Kilka lat później także na smartfonach. W 2021 roku developer udostępnia darmową wersje tytułu. GRID Autosport Custom Edition to gra typu freemium (normalna kosztowała prawie 50 zł). Żeby uruchomić wszystkie opcje trzeba będzie skorzystać z mikropłatności wewnątrz aplikacji. O tyle lepiej, że możemy wybrać, co chcemy odkryć (pominąć zbędne dodatki).

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2021 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.