Mobilne granie 21
Zobacz też: mobilne granie #21

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie ciekawostki ze świata retro.

1. Wiedźmin: Pogromca Potworów z updatem

Dłuższy czas nie było większe aktualizacji Wiedźmina w wersji AR na smartfony. Spokko (należące do CDP) wprowadziło update dla Pogromcy Potworów. Nowością mają być okresowe zadania (tutaj zwane czasowymi) oraz Tygodnie Potworów. Ma to urozmaicić rozgrywkę, ale też dorzycić walk. Mają dotyczyć gromad, stworów legendardnych, rzadkich i tych całkowicie nowych. W każdym tygodniu będą inne miksy. Zadania Czasowe znajdziecie w nowej zakładce pod przyciskiem zadań Dziennych.

2. Analogue Pocket z preorderem

W końcu kieszonkowa konsolka Analogue Pocket doczekała się konkretnej daty premiery, a właściwie rozsyłki sztuk przedsprzedażowych. Niedawno twórcy przesunęli ją na grudzień z powodu kolejnych problemów (a wcześniej chyba z kilka razy z uwagi na pandemię). Urządzenia mają zacząć trafiać do pierwszych klientów między 14 a 30 grudnia. Przypomnę szybko, że gadżet potrafi uruchamiać oryginalne cartridge od GameBoya oraz Sega Game Gear.

3. Cyber Monday w Nintendo eShop

Znalazłem jedną promkę Nintendo Switch Lite na Black Friday (899 zł w MM chyba) i jakiś amazonowy deal w bundle packu z Mario Kartem (ok. 300$), ale największe atrakcje pojawiają się w Cyber Monday. W eShop pojawi się sporo zniżek i to naprawdę sporych! Nawet do 75%, więc będzie okazja coś upolować. Do wyboru ponad 1000 tytułów. Akcja trwa do końca miesiąca.

4. 7-calowy ONEXPLAYER Mini

One Netbook ma już w swojej ofercie sporo mobilnych komputerków dla graczy. Serię ONEXPLAYER rozszerzy teraz jednostka z Mini z siedmiocalowym ekranem (obok 8.4). Taka przekątna zbliży go do gabarytów Steam Decka, AYA Neo, czy Nintendo Switch (OLED). Na razie tylko na rynku chińskim, więc nie wiadomo nic o szerszej ekspansji. Model będzie pracował na Intel Core i7-1195G7 i grafice Iris Xe. Design ten sam, zestaw przycisków również. Po prostu bardziej kompaktowe i lżejsze wydanie z niższą rozdzielczością ekranu (1920 x 1200). Poniżej obrazek z Twittera, ale nie wariantu Mini. Chciałem, by wiadome było, o jakim w ogóle sprzęcie mówimy:

5. PlayStation na Game Boy Advance

Game Boy Advance był na początku stulecia jednym z hitów. Aż trudno w to uwierzyć, ale konsolka ma już 20 lat! Mało kogo dziś interesuje, ale kiedyś była skokiem (w porównaniu do 8-bitowego Game Boya w wersji podstawowej). Obecnie gadżet jest głównie tematem modyfikacji. Rodrigo Alfonso przerobił swój model modułem Raspberry Pi 3, by mógł uruchamiać na sowimi ekraniku tytuły z PlayStation 🙂 Oczywiście na emulatorze. Można zbudowac własny cartridge, bo twórca umieścił pełne instrukcje na GitHubie.

6. Fold, Niantic i kryptowaluty

Rozwiązania AR nie są jeszcze mainstreamowe, a przynajmniej nie ogólnie. Poszczególnym grom udaje się wybić (jak Pokemon Go), ale rzeczywistość rozszerzona czeka na swój boom. Niantic i Fold (grupa zajmująca się finansami) spróbuje upowszechnić kryptowaluty poprzez schemat znany z Pokemonów AR. Mamy chodzić ze smartfonem i poszukiwać kostek z kodem binarnym i szukać w nich nagród. Ma tu imitować „kopanie” Bitcoinów. Kwoty za to będą niewielkie, ale zawsze coś się uzbiera. Spawny pojawiają się co ok. 10 minut i w konkretnych lokalizacjach. To na razie nie jest tytuł globalny, ale twórcy planują rozwój o multiplayer, więc może ekspansja ruszy w 2022 roku. Na razie wrzucam jako ciekawostkę.

7. Epic Games z crossowym sklepem

Konflikt Epic Games z Apple i Google jest w branży dobrze znany. Platformy iOS oraz Android mają swoje zasady z prowizjami, a twórcy gier i serwisów chcą ich unikać (głównie narzuconego systemu opłat). To dość naturalne i zgodne z ekonomią każdej ze stron. Tracą na tym głównie gracze, więc Epic cały czas duma, jak to wszystko pogodzić. Tim Sweeney (CEO Epica) zapowiedział, że planowany jest multicrossowy sklep z grami, który stanie się konkurencją dla App Store i Google Play Store. Miałby objąć też inne serwisy. Walkę z potentatami miałaby ułatwić współpraca z developerami. Plan jest prosty. Zakup gry dawałby dostęp do zabawy niezależnie od urządzenia i platformy.

8. Moncage (gra tygodnia):

Lubicie gry indie? Jeśli tak to powinniście kojarzyć Moncage. Tytuł zebrał liczne wyróżnienia na gamingowych festivalach. Pozycję będzie można teraz uruchomić także na urządzeniach mobilnych. Gra logiczna w sześcianie perspektyw może zaciekawić zarówno oryginalnym formatem, jak i efektami wizualnymi. Taki trochę Monument Valley na wyższym poziomie. Optillusion Games wyceniło grę na niecałe 20 zł.

9. Remake Angry Birds

Ciekawe info od Rovio. Wszyscy kojarzymy pewnie Angry Birds (jeśli nie z samych gier to z zabawek i filmów animowanych, które po sukcesie aplikacji spopularyzowały „gniewne ptaki”). Twórcy zapowiedzieli wydanie remake’u Angry Birds. Na nowym silniku (zamiast własnego skorzystają z Unity). Dzięki temu wszystko ma śmigać znacznie lepiej na współczesnym sprzęcie. Premiera jeszcze w Q1 2022.

10. Black Friday deal: Razer Kishi

I jeszcze na koniec coś na Black Friday z gamingowych akcesoriów. IMO jedną z ciekawszych promocji dla mobilnych graczy będzie kontroler Razer Kishi dla smartfonów z iOS lub Androidem. Uniwersalna przystawka, która obejmie większość telefonów i rozbuduje je o fizyczne, wygodniejsze przyciski do gry. Łączy się z urządzeniami przez porty Lightning lub USB-C (zamiast Bluetooth), więc nie musimy się martwić o energię dla gadżetu. Razer przecenił Kishi aż o 44%!