Mobilne granie 28
Zobacz też: mobilne granie #28

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z kolei najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nas na dłuższy czas. Będę regularnie podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Pojawi się tu najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny. Okazjonalnie także ciekawostki ze świata retro.

Liczba tygodnia: 100 mld dolarów

„Katuję” was informacjami o rosnącej sile mobilnego segmentu rynku gier, a czasem udaje mi się to potwierdzać danymi od grup analitycznych. Agencja Spicy Mobile prognozuje, że w 2023 roku rynek gier mobilnych osiągnie wartość 100 miliardów dolarów!


1. Fortnite powraca na iOS i Androida

Konflikt na linii Apple <-> Epic (i Google zresztą też) wciąż trwa, więc nici z możliwości pobrania Fortnite z AppStore. Tytuł powraca na urządzenia z iOS i Androidem, ale lekko okrężną drogą. W tytuł pogramy dzięki usłudze GeForce NOW. W przypadku iPhone’ów przez przeglądarkę Safari. NVIDIA obiecuje wsparcie dotyku. Nie będzie to do końca ten sam dostęp co kiedyś, ale zawsze jakaś alternatywa. Ważne info: mowa o zamkniętej beta, do której można się już zgłaszać.

Aha, jeszcze nowości w ramach GFN Thursday. Użytkownicy usługi GeForce NOW otrzymali w minionym tygodniu dostep do chmurowych:

  • The Anacrusis (Steam i Epic Games Store, 13 stycznia)
  • Supraland Six Inches Under (Steam, 14 sycznia)
  • Galactic Civilizations 3 (darmowe Epic Games Store, 13 – 20 stycznia)
  • Ready or Not (Steam)


2. Kirby and the Forgotten Land 25 marca

Seria platformówek Kirby nie jest aż tak popularna jak flagowe Mario na konsole Nintendo. Ma jednak spore grono fanów, którzy kupują sprzęt japońskiej marki między innymi z myślą o różowej kulce. Najnowsza wersja gry na Switcha otrzymała finalny zwiastun oraz oficjalną datę premiery. Kirby and the Forgotten Land zadebiutuje 25 marca. Poniższy trailer zdradza kilka detali z trybu co-op. BTW: w tym roku seria Kirby kończy 30 lat!


3. Steam Deck w lutym

Valve już przekładał premierę swojej nowej konsoli Steam Deck, ale tym razem najnowszy tweet zapewnia, że premiera pójdzie zgodnie z nowym planem. Sprzęt do przenośnej zabawy w tytuły ze Steam ma być dostępny dla pierwszych klientów już w lutym. Przy okazji firma przekazała wieści na tematu programu Steam Deck Verified do weryfikacji kompatybilności danej gry z urządzeniem.


4. AYN Odin 17 stycznia

Również inny rywal w kategorii przenośnych konsolek trafi niebawem do sprzedaży (przynajmniej przez bezpośrednie kanały twórców). Od poniedziałku (17 stycznia) AYN Odin jest dostępna dla fanów mobajlu. Sprzęt można było zamawiać w przedsprzedaży już latem w crowdfundingu na Indiegogo, ale dopiero na początku 2022 roku będzie. Na razie będzie to seria tylko 200 sztuk. W dodatku bez Super Docka z HDMI – opcjonalnej stacji do podłączania gadżetu do TV. Na ten moduł trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Kiedy swoje zamówienia otrzymają pozostali klienci? Tego jeszcze nie wiadomo.

Przypomnę szybko, że AYN Odin to konsola z Androidem, 6-calowym ekranem Full HD i procesorem Snapdragon 845 lub MediaTek Dimensity D900.


5. Where’s Samantha? na iOS i Androida (premiera tygodnia)

W zeszłym roku na konsolach Nintendo Switch debiutowała gra „Where’s Samantha?”. Oryginalny tytuł o skrawku materiału szukającego Samanthy (porwanej przez wiatr). Wcześniej w tę nieźle ocenianą grę można było pograć na platformach stacjonarnych (Win i macOS), a teraz pojawia się edycja na smartfony. Platformówka oferuje 45 poziomów. Cena: niecałe 19 zł.


6. Pozew za podróbki PUBG i update 1.8

Zwykle jest tak, że jak coś trzyma poziom to szybko znajduje naśladujące kopie. Podobnie jest z aplikacjami na smartfony. Klony znanych gier od dawna oferowały swoje zbliżone funkcje, ale głównie na Androidach. W App Store też się zdarzają. Twórcy PUBG pozwali właśnie Apple za udostępnianie „podróbek” swojego bardzo popularnego battle royale. W tej chwili prawa do marki ma Krafton, które wskazało gigantowi z Cupertino dwa tytuły imitujące PUBG Mobile – gry Free Fire i Free Fire Max. W zesżłym roku marka poprosiła Apple o usunięcie gier z katalogu sklepiku z uwagi na naruszanie praw autorskich. Czy właściwie nie powinni pozywać autorów klonów

BTW: w styczniu rusza aktualizacja PUBG Mobile 1.8. Uwzględnia ona kilka nowości:

  • tryb rozgrywki w ramach Spiderman No Way Home
  • wskrzeszanie w wodzie (po nokaucie)
  • nowa mapa Santorini (Team Deathmatch 8×8)
  • tryb rozgrywki w ramach anime/manga Jujutsu Kaisen
  • tryb rozgrywki Aftermath (mapa Livik)


7. ONEXPLAYER Mini już dostępne

Rzadko się zdarza, by w jednym przeglądzie tygodnia pojawiło się o info o wszystkich trzech konsolkach, które zmierzają równolegle na rynek. Także Oneplayer Mini otrzymało ciekawe wieści na swój temat. Sprzęt (bardziej rywal dla Decka, bo też na Windows) jest już dostępny do zakupu w oficjalnym sklepie Onexplayer Store marki One Netbook.

To najmniejszy i najbardziej kompaktowy model PC-konsolek Onexplayer. Z 7-calowym ekranem (1920 x 1200), procesorem Intel Core i7-1195G7, 16 GB RAM i minimum 512 GB na dane.


8. Gameplay Pokemon Legends: Arceus

Za niedługi czas na Nintendo Switch zobaczymy całkowicie nowe Pokemony. Nie nowy tytuł, ale totalnie inny format zabawy. Wciąż nawiązujący do oryginału, ale w innym wydaniu. Pokemon Legends: Arceus otrzymał właśnie video z prezentacją gameplay’u. Aż 13 minut demonstracji, tego, co czeka zaciekawionych od dawna fanów serii japońskiego giganta. Premierę określono na 28 stycznia 2022.


9. PUBG za darmo i na Stadia

Wrócę jeszcze do PUBG, bo w tym roku zaskoczył. Udostępnił grę w modelu free-to-play, a więc z darmowym dostępem do rozgrywki. Battle royale na PC i konsole będzie jednak miał także płatne zasoby. W ramach Battlegrounds Plus (13$) da więcej możliwości, więc bardziej zaawansowany gracze i tak zdecydują się dopłacać. Jeśli nabyliście tytuł przed 10 stycznia (za niecałe 73 zł) to tę „rangę” powinniście otrzymać bezpłatnie. Zdaje się, że do wcześniejszych klientów trafią też zestawy skórek i kilka innych itemów.

PUBG: BATTLEGROUNDS bez subskrypcji jest dostępny w serwisie chmurowym Google Stadia.


10. Muzyczne Deemo II na iOS

Muzyczne gry cieszą się ogólną popularnością, ale i tu znajdziemy lepsze i gorsze tytuły. Deemo się wyróżniało, a to sprawiło, że na iOS pojawiła się jego kontynuacja. Deemo II to zręcznościówka (w stylu Guitar Hero lub Rock Band) z fabułą przygodówki. Wciąż znajdziemy tu tę samą mechanikę zabawy, czyli rytmiczne podążanie za ścieżką symboli. Oczywiście kontynuowana jest historia Echo. Twórcy obiecali ciekawsze i bardziej rozbudowane motywy. Gra jest bezpłatna, ale z wewnętrznymi dodatkami za dopłatą.