Mobilne granie 7
Zobacz też: mobilne granie #7

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że gry mobilne generują coraz większy ruch w sklepikach na smartfony i tablety. Z koeli najlepiej sprzedającą się konsolą ostatnich lat jest przenośny Nintendo Switch. Oczy graczy coraz częściej kierują się na kieszonkowe tytuły. Te z roku na rok coraz mniej odbiegają od swoich stacjonarnych odpowiedników lub oferują wystarczającą grywalność, by zająć nasz czas. Okazjonalnie będę podsumowywał rynek w segmencie mobile gamingu. Najciekawsze zapowiedzi, gry oraz info powiązane z działem gier na sprzęt mobilny.

Liczby i statystyki:

  • 1215$ – tyle kosztuje przenośna konsolka AYA Neo Pro w przedsprzedaży (kieszonkowy „PC” z Ryzen 7 4800U)
  • 26.08.2021 – tego dnia zadebiutują na Switchu „Spelunky” i „Spelunky 2”
  • 9.99/19.99$ – tyle kosztować będą odpowiednio „Spelunky” i „Spelunky 2”
  • 200 – ponad tyle gier jest już w bazie serwisu Apple Arcade

1. Xbox Cloud Gaming na Windows 10

W moich gamingowych zestawieniach skupiam się na mobajlu, ale jak go definiować? Czy laptop, na którym można pograć w terenie też zakwalifikujemy do tej sekcji? Microsoft ogłosił start dostępności usług Xbox Clud Gaming na Windows 10 przez aplikację Xbox. W 22 krajach serwis będzie dostępny w fazie beta. Windows 10 staje się zatem kolejną platformą dla streamingu. W sekcji Cloud Games pojawią się tytuły do zabawy przez Internet. Specyfikacje komputera nie będą już miały większego znaczenia. Przyda się oczywiście pad na Bluetooth.

Xbox Cloud Gaming na Windows 10

2. AYA Neo Pro w przedsprzedaży

Wysoka sprzedaż konsol Nintendo Switch, nowa mobilna Valve Steam Deck i wzrost zainteresowania przenośnym graniem to korzyść dla całego rynku. Większa konkurencja to większy wybór i ciekawsze rozwiązania. Ostatnio popularne robią się kompaktowe komputerki do grania z Windowsem na pokładzie. Aya Neo to przykład takiego gadżetu, który niedawno pojawił się w Crowdfundingu na Indiegogo. Producent postanowił dołożyć mocniejszą konfigurację w warianie AYA Neo Pro.

Podstawowe modele proponowane były z AMD Ryzen 5 4500U, ale edycja Pro (dostępna od września) otrzyma Ryzen 7 4800U. Grafika otrzyma dwa dodatkowe rdzenie i 10 wątków w postaci 16-wątkowego, ośmiordzeniowego chipu Radeon Vega 8. W którymś z poprzednich zestawień informowałem, że bezpośrednio rywal – GPD Win Max 2021 – także zapowiedział model z Ryzenem 7 4800U. Zastrzyk mocy to płynniejsza gra.

3. Gamescom 2021 Xbox

25 sierpnia szykowany jest Gamescom 2021, ale dzień wcześniej Microsoft pojawi się z własnym eventem poprzedzającym imprezę. Wirtualny pokaz nowości obejmie pewnie większość produkcji z E3, ale liczę na kilka zapowiedzi związanych z rozwojem biblioteki streamingowej (m.in. wspomnianego wyżej grania chmurowego) oraz pozycji dostępnych przez Xbox Game Pass na przenośne urządzenia. Prezentacja ma być dostępna do śledzenia na YouTube, Twitchu, Facebook Gaming oraz Twitterze.

4. Druga alpha PUBG: New State

PUBG: New State jest coraz bliżej finalnej realizacji. Nowy mobilny tytuł z cechami PUBG Mobile, ale w bardziej futurystycznych warunkach startuje z druga alphą, w której chętni mogą rejestrować się do testów. W tej fazie testerów powinno być znacznie więcej, by gotowa produkcja miała jak najmniej błędów. Jeszcze nie ogłoszono oficjalnej daty premiery, ale wygląda na to, że jest ona coraz bliżej. Chyba jest na co czekać 🙂

5. Steam Deck z Windows 11?

Teraz garstka ciekawostek związanych ze Steam Deck od Valve. Sprzęt naprawdę zaciekawił, ale wciąż jest kilka niewiadomych, które dręczą potencjalnych nabywców. Udało mi się dowiedzieć o dwóch dość istotnych kwestiach związanych z konsolką:

  1. Stacja dokująca niestety nie zwiększy potencjału Steam Deck (choć podniesie jakość obrazu do 1080p)
  2. Valve pracuje z AMD, by Steam Deck był kompatybilny z aktualizacją Windows 11 (nie tylko SteamOS 3.0)

6. Nintendo Indie World

Hity Nintendo zawsze robią robotę, ale wielu graczy bardziej przyciągają produkcje niezależne. To tutaj znajdziemy więcej powiewu świeżości i nieco bardziej oryginalne podejście do tematu (choć nie jest to zasadą). Na sierpniowym Indie World dla Switch pokazano sporo produkcji, które zmierzają na platformę japońskiego giganta. Axiom Verge, Loop Hero, czy Eastward – to kilka nieźle zapowiadających się tytułów, a będzie ich więcej.

7. Razer Hammerhead z ANC i 60 ms

Razer odświeżył swoje gamingowe słuchawki TWS. Podstawowym Hammerheadom z 2019 roku brakowało aktywnej redukcji szumów. Teraz jest, choć nie tej klasy, co w modelu Pro. Producent dołożył też efekty świetlne Chroma RGB. Wciąż jednak najważniejsze dla graczy będzie niskie opóźnienie w synchronizacji dźwięku z obrazem. Lagi będą tylko 60-milisekundowe. Razer poprawił też protokół łączności. Zastosowano Bluetooth 5.2.

Czytaj więcej o: Razer Hammerhead 2

Razer Hammerhead z ANC i Chroma RGB

8. Modułowy GPD-XP

Jeszcze jeden akapit o przenośnej konsolce (mówiłem, że tego przybywa!). Marka GPD robi się już powoli znana w segmencie mobilnych urządzeń do grania. Ich najnowsza koncepcja jest modułowa. To maszynka z Androidem, odczepianym kontrolerem i 4G LTE. Nie smartfon, ale teoretycznie z telefonicznymi podzespołami. Nie wiadomo jeszcze, ile GPD-XP będzie kosztować, ale na pewno taniej niżWin 3 lub Win Max 2021.

Co na pokładzie? 6.81-calowy ekran, chipy MediaTek G95 i/lub Dimensity 900/G90T, 6 GB RAM, 128 GB na dane, pojemna bateria 7000 mAh oraz slot na SIM (4G – tylko dane). Modułowa przystawka pozwoli personalizować układ przycisków. Kolejna ciekawa propozycja.

9. Castlevania: Grimoire of Souls w Apple Arcade

Seria Castlevania była już na mobilnych platformach, ale krótko. Konami wprowadziło ją na iPhone’y w 2019 roku, ale dość szybko wycofało. Teraz tytuł powróci w ramach serwisu Apple Arcade, a więc zgodnie ze strategią unikatowych propozycji (to jeden z warunków biblioteki Arcade). Castlevania: Grimoire of Souls zostało zapowiedziane na kanałach społecznościowych, więc „wkrótce” to pewnie kwestia tygodni.

10. Nowości w Google Stadia

Serwis streamingowy Google Stadia zyskał w swojej bazie pięć nowych tytułów od Outright Games. Od piątku na platformie (w tych regionach, gdzie usługi są dostępne) pojawiła się kategoria „Kids & family”. Gry z przeznaczeniem dla najmłodszych (w cenach 25-40$) to:

  1. PAW Patrol Mighty Pups: Save Adventure Bay
  2. PAW Patrol the Movie: Adventure City Calls
  3. Ice Age: Scrat’s Nutty Adventure
  4. Gigantosaurus: The GameGigantosaurus: The Game
  5. DreamWorks Dragons Dawn of New Riders

Oprócz tego szykuje się pierwsza gra z multidotykowym interfejsem, czyli z przystosowaniem do smartfonowych i tabletowych ekranów. W tej chwili cała biblioteka obejmuje gry obsługiwane fizycznym kontrolerem. Przypomnę, że mówimy o zabawie chmurowej, w której sprzęt nie ma znaczenia (liczy się jakość połączenia internetowego). Humankind będzie pierwszą pozycją w Stadia, która pozwoli pograć także bez pada. Interfejs wykorzysta możliwości mobilnych platform.