Co jakiś czas staram się poszerzać sekcję z mobilnymi grami i prezentować ciekawe tytuły na smartfony bądź tablety. Gra, którą dziś przedstawię jeszcze nie pojawiła się na rynku, ale jest bliska debiutu w AppStore dla iOS. Zainteresuje przede wszystkim fanów łamigłówek, puzzlerów i gier logicznych. Jeśli mieliście kiedyś styczność z grą Echochrome to Monument Valley blisko właśnie do tegoż rodzaju zabawy, czyli zabawy złudzeniami optycznymi. Propozycja została przygotowana przez studio ustwo z Londynu i pojawi się 3 kwietnia za trochę ponad 2 euro.

Jest to data globalna i dotyczy wszystkich urządzeń na platformie mobilnej Appple: iPadów, iPhone’ów i iPodów Touch. Kilka tygodni później tytuł pojawi się również na Androidy. Gameplay jest nowym rodzajem doświadczenia u wielu graczy i wymaga wykorzystania ukrytych przejść w trakcie poruszania się po poziomach. Są to ciekawe efekty wizualne w otoczeniu 3D. Niektóre ścieżki mogą wydawać się nie do przejścia, ale chwila zabawy z platformą i mechaniką jej działania może odkrywać nowe trasy. Trzeba też przyznać, że całość wygląda estetycznie, kolorowo i po prostu bardzo ładnie dla oka.

Levele wyglądają czasem bardzo surrealistycznie i na tym polega cała zabawa. Trzeba wytężyć zmysły i tak obracać obrazem na ekranie, by wydobyć z konstrukcji wszystko co możliwe, pozwalając przedostać się bohaterowi dalej. Jeśli dołączymy do tego odpowiedni dźwięk, całość może przykuć nas do gry na wiele godzin. Dobre audio obiecuje zresztą sam developer. Nie będzie bez znaczenia. Czasem informacje dźwiękowe mogą sugerować pewne ruchy i w pewien sposób podpowiadać w trakcie odkrywania wirtualnego świata. Będą one zmieniać się wraz z ruchem postaci. Przebytymi levelami możemy pochwalić się potem na portalach społecznościowych (dodatkowa promocja dla samej gry, a i możliwość pochwalenia się pokonaniem trudniejszych plansz).

źródło: monumentvalleygame.com