Od kilku lat L’Oreal oferuje plastry UV na wakacje, czyli możliwość monitorowania nasłonecznienia podczas urlopu. Są to zwykle jednorazowe moduliki na krótki czas (w sam raz na jakiś wyjazd). Zapotrzebowanie na takie gadżety jest jednak sporo większe i nie tylko na plażę, więc postanowiono dorzucić do naklejanego My UV Patch także przypinkę do ubrania My Skin Track/UV. Będzie miała bardzo podobne możliwości oraz analizy jakości powietrza.

My Skin Track UV

My Skin Track/UV jest bardzo kompaktowym czujnikiem i w najnowszej generacji zbada nie tylko ekspozycję na słońcu, ale też poziom zanieczyszczenia otoczenia. Ma zatem chronić przed słońcem, ale i smogiem. Oczywiście w sposób pośredni, czyli ostrzeżeniami na temat zagrożenia. Wearable nie ma baterii, ale sensor (a dokładnie dioda LED) jest w stanie wykrywać stężenie alergenów, pyłków, promieniowania UV, czy wilgotność powietrza. Wyrób powstał przy współpracy La Roche-Posay oraz profesora Johna Rogersa z Northwestern University (ten sam człowiek co od plastrów z 2016 roku).

Gadżecik jest zasilany zbliżeniowo przy użyciu chipa Near Field Communication (NFC) smartfona. Jest aktywowany dzięki słońcu i przesyła dane do telefonu podczas zbliżenia telefonu do przypinki. Właśnie ten system umożliwi stałą pracę i brak konieczności ładowania. W pamięci można przechować do trzech miesięcy zapisów, co ułatwi monitorowanie jakości otoczenia w czasie. Będziemy mogli ocenić warunki, w których żyjemy na co dzień. Wciąż jednak najważniejszym pomiarem będzie odczyt UV służący do ochrony skóry. Pozostałe informacje można integrować z platformą Apple HealthKit (jeśli korzystamy z iPhone’a), gdzie dane można łączyć w profilu użytkownika z zapisami z wielu innych kompatybilnych urządzeń. Moduł otrzymał też aplikację na Androida.

My Skin Track UV

Prototyp My Skin Track UV testowano już od jakiegoś czasu, a teraz przyszedł czas na prezentację finalnego wyrobu. Można go już zamawiać za 60 dolarów. Na razie jest dostępny tylko w amerykańskich Apple Stores i na apple.com Podobnie jak przy plastrach, użytkownik będzie mógł stworzyć indywidualne konto ze spersonalizowanymi informacjami na temat swojej skóry, by precyzyjnie chronić ją przed słońcem. Producent pomoże też dbać o ochronę oczu, które też powinny być osłaniane w bardziej słoneczne dni. W apce znajdą się (a jak!) linki do zakupów konkretnych kremów, sugerowanych przy naszym typie skóry oraz poziomie promieni UV, w których przebywamy.

źródło: apple.com