Bardzo powoli, ale jednak, wkracza na rynek format 4K, czyli dwa razy większa rozdzielczość niż Full HD. Jest to jakość aż czterech obrazów 1080p, czyli bardzo szczegółowy, nadający się najbardziej do dużych TV. Mówi się również o wchodzeniu lepszej rozdzielczości na naszych smartfonach. 2K to kolejny temat w przypadku wyświetlaczy w najnowszych telefonach. Przodują w tym urządzenia z azji. Taki ekran pozwoli wyświetlić pliki w rozdzielczości 2240 x 1672. Niektóre smartfony umożliwiają już nawet nagrywanie obrazu w 4K (ten obejrzymy dopiero na monitorze z lepszą rozdziałką lub nowym TV). Apple nie daje takiej opcji, ale…

Fani urządzeń z jabłuszkiem w logo mogą na razie pomarzyć o takich wielkościach, jednak w AppStore znalazło się nowe narzędzie, umożliwiające poprawienie pewnych parametrów. Aplikacja Ultrakam od VFXWarrior pozwoli posiadaczom najnowszego iPhone’a 5S na rejestrowanie obrazu we wspomnianej wyżej rozdzielczości 2240 na 1672 pikseli – to aż o 70 procent więcej niż posiada natywna kamerka tego modelu smartfona Apple. Normalnie taki iPhone nagrywa 1920 x 1080 pikseli (dzięki wgranemu kodekowi). Ultrakam ma wykorzystać H.264 (iFrame) lub M-Jpeg, które przy 20, 24 lub 30 klatkach na sekundę zmieszczą więcej pikseli przy minimalnej kompresji.

Generalnie wielkości będą zależne od modelu urządzenia Apple. Kompatybilność to raczej nowsze iGadżety: iPhone 5, 5C i 5S oraz iPad mini i iPad trzeciej generacji. Tylko najnowszy smartfon osiągnie pełne 2K w 30 fps, natomiast reszta będzie ograniczona do niższych rozdzielczości lub mimo wysokiej jakości samej klatki, prędkość ich zapisu w trakcie jednej sekundy spowoduje, że nie będą to nagrania zbyt płynne (20 fps). Obok obrazu jest też poprawa dźwięku. Można zapisać audio materiał w jakości CD (nieskopresowane 44.1 KHz w stereo). Nie zabraknie wsparcia dla trybu slo-mo (1280 x 720) i time-lapse (2592 x 1936).

Na szczęście możemy edytować materiały bezpośrednio na swoim mobilnym urządzeniu, ale wyłącznie dlatego iż portowane są do rozdzielczości 640 x 640. Najgorsze są potrzeby dyskowe: każda minuta nagrywana w 2K to ok. 3 gigabajtów danych! Najlepiej więc jakbyś od razu przerzucali je przez Wi-Fi gdzie indziej. Możemy jednak przetrzymywać je w smartfonie lub tablecie. Developer przygotował też do współpracy specjalnego kompana. Będzie to aplikacja Ultrakam Remote Control  służąca do obsługi “kamery” z innego urządzenia z systemem iOS (poprzez Bluetooth). UltraKam wyceniono na niecałe 6 euro.

Do kogo kierowana jest tego typu aplikacja? Zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Użycie specjalnych kodeków przyda się przy rejestrowaniu filmików, a dodatkowe narzędzia w postaci filtrów przekształcą starsze lub gorsze modele Apple w coś lepszego.

źródło: VFXWarrior. AppStore via pocket-lint.com