iPad 2021Na dzisiejszej prezentacji produktowej Apple rozpoczęło od prezentacji odświeżonego iPada w podstawowej wersji (potem przedstawiono też iPada mini 6). Najprzystępniejszego cenowo (entry level). Zachował on swoje gabaryty, format i ogólne zalety, ale przyspieszył. O 20%. Oczywiście będzie kompatybilny z systemem iPadOS 15 (wybranymi jego funkcjami). Co poprawiono?

Nowy iPad z 12 mpx i Center Stage

To już chyba z dziesiąta (EDIT: jednak dziewiąta) generacja tego konkretnego modelu iPada (nazwijmy go podstawowym). Wliczam w to te nowsze edycje, w których ekran urósł z 9.7 do 10.2 cala. Apple nie poświęciło mu w trakcie eventu zbyt wiele czasu, a wyliczenie ulepszeń zajęło kilka minutek. Ja też nie będę długo o nim pisał. Wrzucę tylko info o najważniejszych ulepszeniach.

Za najwyraźniejszy upgrade nowego iPada (2021) uznaję kamerkę 12 mpx dla Face Time (taką samą otrzymał mniejszy, ale droższy iPad mini 6). 122 stopnie pola widzenia pozwolą na wykorzystanie trybu Center Stage znanego z iPadów Pro. Utrzymywania sylwetki rozmówcy w centrum kadru podczas połączenia video. Ma to współpracować także z zewnętrznymi komunikatorami (m.in. Zoomem). Tryb utrzyma obiekt w centrum zarówno w ułożeniu horyzontalnym, jak i wertykalnym.

iPad 9

Nowy iPad jest o 20% szybszy

Wewnątrz nowego iPada znajdziemy procesor A13 Bionic z iPhone’a 11. Ma to dać zastrzyk mocy z o 20% wyższą wydajnością względem poprzednika (biorąc pod uwagę łącznie CPU, GPU i Neural Engine). Według przekazu Apple wystarczy to by tablet był 3x szybszy od Chromebooków i 6x szybszy od konkurencyjnych Androidów. Nie podejmuję się weryfikacji tego przekazu, ale i tak ciężko będzie to porównać, m.in. z uwagi na inne systemy operacyjne.

Co jeszcze wartościowego warto odnotować? Ekran 10.2 Retina wspiera True Tone. Jest współpraca z klawiaturką Smart Keyboard oraz rysikiem Pencil pierwszej generacji. Tablet jest przygotowany na update iPadOS 15, w którym znajdziemy ocpje Split Screen, Slide Over, nowy home screen i wiele innych. Ile za to wszystko? Najtańsza konfiguracja 64 GB z Wi-Fi to 329$. Z modemem LTE wyjdzie 459$. W sprzedaży pojawi się model z przestrzenią 256 GB.

źródło: apple.com