Gorące tematy
Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.
Nowy iPad Pro (2021) z chipem M1 i modemem 5G
hardware

Nowy iPad Pro (2021) z chipem M1 i modemem 5G 

Dość głośno mówiło się w branży, że Apple odświeży iPady Pro w drugim kwartale 2021 roku. Tak też się dzieje. Flagowe tablety giganta z Cupertino pracować będą teraz na chipach M1 (znanego z Maców i  MacBooków). Do tego port USB-C (USB4) doposażono w USB-C Thunderbolt. Są też ogromne przestrzenie na dane, skaner LiDAR oraz modem 5G. Dostępne będą dwie znane już przekątne: 11 i 12.9 cala. Design praktycznie bez zmian. Jest technologia podświetlenia Mini-LED.

iPad Pro 2021 z M1

iPad Pro (2021) z chipem M1

Z generacji na generację iPady w wersji Pro zbliżają się wydajnością do niezłych laptopów. Cały czas jednak zachowują swój tabletowy charakter oraz jego ograniczenia (iPadOS jest coraz lepszy, ale nadal to nie system do wszystkiego). O różnych nowinkach w topowych iPadach spekulowano, ale chyba nikt nie przewidział, że wewnątrz sprzętu będzie pracować chip M1. Nieprzypadkowo zwróciłem przed chwilą uwagę na ograniczenia systemu iPada. M1 to być może pierwszy krok, w którym pewne rozwiązania uda się Apple ujednolicić.

8-rdzeniowy chip (CPU i GPU) Apple Silicon M1 znów przywróci iPadom Pro topowe właściwości. Widząc wcześniej, że nowe iPady Air (2020) otrzymują chip A14, byłem pewien, że w nowych Pro musi być coś znacznie więcej. Spodziewałem się jakiejś modyfikacji układu obliczeniowego bazującego na konstrukcji M1, tymczasem gigant z Cupertino zdecydował się po prostu zastosować chip M1. Możliwości graficzne będą 1500x lepsze od oryginalnego iPada Pro.

iPad Pro z Mini-LED Liquid Retina XDR

iPady Pro na 2021 rok otrzymają świetne wyświetlacze. Jak zwykle zresztą. Panele wykonano w technologii Mini-LED. Uzyskamy dzięki temu więcej poziomów jasności. Malutkich diod będzie 10000. Mają dać prawie 2600 stref miejscowego podświetlenia na czym zyska przede wszystkim kontrast w trybie HDR oraz kolorystyka. Efekty Liquid Retina XDR będą identyczne do monitorów ProDisplay XDR. Świecą z jasnością 1000 nitów (przy szczytowych wartościach nawet 1600 nitów). Kontrast to 1 000 000:1. Jest również szeroka gama kolorów P3 oraz rozwiązania True Tone i ProMotion.

iPad Pro 2021

Na pewno takie właściwości będą przyciągać kolejne rzesze artystów i grafików. Przewidywano, że może wraz z nowymi iPadami zadebiutuje trzecia generacja rysika, ale w komplecie nadal jest wystarczająco precyzyjny Pencil 2.

iPad Pro (2021) z Thunderbolt

W nowych iPada Pro przyspieszyło praktycznie wszystko. Port USB-C jest w standardzie USB4, a dodatkowo udało się zaoferować też Thunderbolt. Mamy zatem do dyspozycji opcje 40Gbps i i 10Gbps Ethernetowo. Nie zabraknie 5G w eSIM, co dopełni łączność. W iPadach jest to nowość. Modem wspiera 3.5 Gbps. W USA z mmWave, więc nawet lepsze efekty. Maksymalną przestrzeń pamięci na dane podwojono do aż 2 TB. Tegoroczne iPady Pro będą też pierwszymi z 16 GB RAM na pokładzie.

iPad Pro (2021) – moduł z aparatami

Nieźle wyglądają w iPadach Pro kwestie foto/video. Moduł z aparatami ma aż trzy sensory i pomoc “radaru” LiDAR do wyczuwania głębi. Przypomnę, że czujniki do głębi debiutowały w iPadach Pro (a nie w iPhone’ach). Dają dodatkowe ostrzenie w ciemnych warunkach oraz poprawę efektów AR w aplikacjach. Chip M1 umożliwił zastosowanie trybu Smart HDR, co też jest ciekawym ulepszeniem.

Oprócz tego mamy mikrofony w jakości studyjnej (tak określa Apple), a na przodzie jest kamerka z TrueDepth dla rozpoznawania twarzy w technologii Face ID. Obiektyw o ultra szerokim kącie 122 stopni działa z tzw. Center Stage. Ma utrzymywać nas w centrum uwagi, czyli pilnować odpowiedniego kadrowania – jak w smart ekranach Facebook Portal. Przyda się na czas pandemii i licznych wideopołączeń. Głośniki też na poziomie, bo z Dolby Atmos.

iPad Pro 2021 biały Magic Keyboard

iPad Pro (2021) od 3899 zł

Będzie drogo. Cennik startuje od 3899 zł za najtańszą wersję iPada Pro z przekątną 11 cali (Wi-Fi i 128 GB na dane). 12.9-calowa odmiana z podobnymi parametrami – 5499 zł. W sumie każdy z tabletów będzie miał jeszcze opcje: 256 lub 512 GB oraz 1 lub 2 TB. Sprzedaż ruszy od 30 kwietnia. Nowością jest biała wersja klawiaturki Magic Keyboard.

Podsumowując. Nowy iPad Pro (2021) ma kilka ulepszeń względem poprzedniej generacji tabletu Apple. Najważniejsze nowości to:

  • pierwszy iPad z 16 GB RAM
  • nawet 2TB miejsca na dane
  • chip M1 znany z Macbooków i Maców
  • opcjonalny modem 5G przez eSIM (+800 zł zł)
  • USB-C z portami Thunderbolt 3 i USB 4
  • ekran 12.9 cala ma Liquid Retina XDR
  • podświetlenie Mini-LED
  • frontowa kamerka z ultra szerokim kątem z centrowaniem postaci w kadrze
  • M1 Neural Engine i ISP dadzą tryb Smart HDR 3 (lepsze efekty)
  • biała wersja klawiatury Magic Keyboard

źródło: apple.com

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Copyright © 2021 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.