Na styczniowych CES Ring zapowiedział nową rodzinę smart urządzeń, która miała dostarczyć inteligentne oświetlenie na zewnątrz. Marka należąca do Amazona rozwija swoją ofert o kolejne moduły, ale temat związany ze światłem do ogrodu i wokół budynku mocno im się opóźnił. Premiera następuje dopiero teraz, dając posiadaczom ekosystemu kolejne opcje budowania automatyki. Ring Smart Lighting ma być rozszerzeniem systemów ochrony, które były i wciąż są głównym trzonem producenta.

Ring Smart Lighting

Ring Smart Lighting – oświetlenie dla monitoringu

Oświetlenie na zewnątrz ma współpracować z kamerkami, współtworząc monitoring chroniący przed kradzieżami i włamaniami. To w zasadzie naturalne rozbudowanie sieci, ponieważ im dalej od domu wykryte będą sygnały o próbach dobrania się do naszego mienia, tym lepiej. Ring nie chce jednak, by dodatkowe światło służyło wyłącznie podczas wykrywania intruzów, ale było też szansą na udekorowanie światłem ogrodu oraz podwórka przed domem. Połączenie tego w jedność ma sens i zachęci do zakupu. System ochrony może przecież służyć również estetyką podświetlenia roślinności lub ścieżek.

Jeśli miałbym jakoś szybko opisać wszystkie moduły Ring na zewnątrz to określiłbym je systemem nerwowym dla inteligentnej obserwacji posesji/posiadłości. Wszystko w miarę rozsądnej cenie oraz prostą instalacją (od rozmieszczenia czujników, aż po ich integrację z platformami dla smart home). Bardzo podoba mi się, że od razu do dyspozycji jest mnóstwo modułów, które można rozmieścić po ogrodzie w różnych lokalizacjach. Są czujniki na elewację, do ziemi w postaci lamp, czy tych podświetlających stopnie. Rodzina jest całkiem bogata i kompleksowa.

Ring Smart Lighting

Ring Smart Light – jakie moduły?

Wszystkie elementy Ring Smart Lighting mają swoje czujki. Reagują na ruch i mogą aktywować pozostałe elementy, np. kamerki od Ring. Smart oświetlenie i smart monitoring to w sumie uzupełniający się zestaw i to już od dosyć dawna. Producent postanowił stworzyć swój własny ekosystem, przekazujący odczyty do naszego smartfonowej aplikacji. Co możemy wybrać w aktualnej ofercie Ring? Przewodowy Ring Floodlight z jasnością 2000 lumenów, np. nad wjazd do garażu (70$), identyczną odmianę, ale na baterię (600 lumenów za 50$) oraz moduły Ring Spotlight (40$), Ring Pathlight (30$) i Ring Steplight (18$). Wszystkie z możliwością zakupu w większej liczbie. Przyda się Ring Bridge, by wszystko śmigało ze sobą z domową siecią.

Ring Smart Lighting + Alexa

Cały system Ring Smart Lighting można wykorzystać jako reagujące na ruch oświetlenie, ale dużo ciekawiej będzie we współpracy z kamerkami Ring. W sumie to powstał bardziej po to, ale wybór należy do klientów. Dlatego właśnie Ring Bridge jest opcjonalny. To on umożliwi integrację z obiektywami rejestrującymi obraz. Żaden z modelu oświetlenia na zewnątrz nie został połączony z wbudowaną kamerką, bo te w ofercie producenta są oddzielnie. Może kiedyś powstanie hybrydowy wariant. Takie wyroby już powstają i pisałem o nich na blogu już kilka razy.

Ring Smart Lighting

Ring wolało na razie rozdzielić smart monitoring i smart oświetlenie. Nic dziwnego. Chce przecież wykorzystać to co już posiada. Platforma oczywiście współpracuje z asystentką Alexa (w końcu to Amazon), więc w razie czego możemy aktywować światło w ogrodzie komendą głosową (lub je zgasić). Możemy też poprosić o aktywację poszczególnych światełek. Spodziewam się, że prędzej czy później Smart Lighting zacznie współpracować z Ring Alarm, ewentualnie również Alexa Guard. Ring posiada kamerki także w smart dzwonkach, więc to wszystko można ze sobą fajnie powiązać. Jest też przecież mocne światło na zewnątrz z kamerą od Ring, które można włączyć we współdziałanie. Jest dosyć elastycznie i to w obrębie własnego ekosystemu.

Firma zapowiedziała, że pracuje już nad kolejnymi wariacjami w ramach Ring Smart Lighting i to takich, które podładują się solarnie. Nie widzę nic na temat współpracy z Google Home i Asystentem Google, więc na razie jedynym wirtualnym pomocnikiem jest Alexa. Poniżej załączam filmik promocyjny jeszcze ze stycznia, gdy Ring pokazał czujniki ze światłem w Las Vegas.

źródło: ring.com