W Roombach podoba mi się to, że iRobot dba o stałe aktualizacje ich systemu. Nie wszystkie modele otrzymują te najnowsze i bardziej zaawansowane funkcje, ale platforma Genius stara się rozbudowywać opcje możliwie szeroko. Najnowszy update zadowoli użytkowników Alexy. Komendy asystentki dla robotów będą bardziej naturalne w całej semantyce. Niestety wyłącznie w ramach wspieranych języków i to chyba też nie wszystkich.

komendy Alexy dla Roomby i Braavy

Clean Zones, Alexa i tryb spot

Polecenia Alexy dla iRobotów są dostępne już od kilku lat (dokładnie od 2017 roku). Pozwalają wysłać Roomby i Braavy do działań, przerwać ich pracę lub wysłać je do bazy. Niektóre skille są bardziej złożone. Właśnie im przygotowano większą intuicyjność i naturalność w użyciu. Nie „porozmawiamy” z robotami, ale będzie bardziej „komunikatywnie”. Tak przynajmniej to odbieram.

Największe korzyści odczujemy przy punktowym sprzątaniu (tryb spot) oraz obszarach, które urządzenia kojarzą z większych zabrudzeń. W aplikacji można wysyłać roboty w konkretne miejsca mapy mieszkania, a teraz zrobimy to też komendami Alexy. „Roomba, clean around the table” lub „Alexa, tell Roomba to clean in front of coach” – to dwa lepsze przykłady. Po to sprzęt jest inteligentny, potrafi wykrywać strefy i posiada wsparcie asystenta głosowego, by te wszystkie składowe działały synergicznie też z Alexą.

Alexa i iRobot Scheduling (harmonogramy)

Platforma Genius 3.0 jest coraz ciekawsza. Jej możliwości uwzględniają modele Roomby i serię mopów Braava z Wi-Fi. Integracja z Alexą obejmie też funkcje ustalania harmonogramów pracy przez iRobot Scheduling. Tu również instrukcje będą bardziej naturalne. Użytkownicy mają przy użyciu poleceń programować pracę robotów, m.in. angażować je w tandemie jeden po drugim. Ustalić porę dnia i miejsce odkurzania jednego po drugim. Uda się też zakomunikować domownikom skończoną pracę przez ogłoszenia Alexa Announcements w smart głośnikach. Asystentka przyda się w tym formacie dużo lepiej, gdy któraś z jednostek sprzątających gdzieś utknie. Dowiemy się o tym z głośnika.

Co jeszcze wychwyciłem w nowej aktualizacji? Polecenia Alexy trzeba będzie dodatkowo potwierdzać w przypadku wysyłania ich do działania w okresach “Do Not Disturb”. Jeśli kiedyś ustaliliśmy okres, w którym sprzęt ma zakaz pracy, a będziemy chcieli wyjątkowego odkurzania lub mopowania w tym czasie to trzeba będzie to po prostu dodatkowo zakomunikować.

iRobot Genius Alexa

Roomby w ramach Alexa Hunches

Pamiętacie mój wpis o Alexa Hunches? Właśnie po to publikuje je blogu, by szybciej odnosić się do nowych funkcjonalności asystentki. Wydaje mi się, że ten model pomocy asystentki należy do tych najbardziej smart. Proaktywność, czyli rozpoznawanie przez system Amazon powtarzalnych sytuacji lub działań mogących wynikać z rutyn. Część smart urządzeń w sieci Alexy może proponować sceny i teraz w tym wszystkim działać będą też Roomby i Braavy.

Roboty „zrozumieją”, że będą okresy, w których najlepiej rozpocząć pracę, np. po komendzie „Alexa, I am leaving home”. Jeśli wcześniej samodzielnie nie utworzyliśmy sceny sprzątania na ten znak to Roomby mogą spróbować samodzielnie zareagować na taki moment. Mopy powinny też lepiej rozumieć, że w działaniu były odkurzacze, by na czyścić na mokro czyste posadzki (taką koordynację można też już od dawna ustawiać manualnie w ramach Imprint Link w apce iRobot).

Pochwalę za to wszystko developera aplikacji i platformy iRobot Genius Home, ale i jednocześnie zganię – gdzie do cholery jest język polski dla Alexy?! Ile jeszcze trzeba na to czekać? Liczę też, że podobne rozwiązania pojawią się dla Google Home z Asystentem Google. O Siri nawet nie wspominam, bo tutaj na takie rzeczy nie ma co liczyć, chyba, że Apple stworzy swoje roboty sprzątające (pozostają tu kanały IFTTT).

źródło: irobot