Jeśli myśleliście, że wirtualna poziomica na smartfonach, oparta o żyroskopy wewnątrz telefonu, to wszystko na co stać współczesną “słuchawkę” w praktycznych zastosowaniach, to się mylicie. Sensory są sprytnie wykorzystywane przez wiele gier, zabawnych aplikacji, no i różnych programów do zdjęć czy funkcji fitness. Dzisiaj pokażę wam rozwiązanie, które zamieni iPhone’a w skaner pomieszczeń, ale nie taki przenoszący go do wirtualnego świata jak Project Tango, ale do mapowania powierzchni pokoju i rozkładu ścian. Jeśli potrzebujecie rozplanować rozkład pokoi i stworzyć ich plan, to jest na to aplikacja.

RoomScan to programik na urządzenia z systemem iOS, pozwalająca w sposób automatyczny wyliczyć oraz wyrysować takie plany na smartfonei lub tablecie. Zamiast miarki wystarczy użyć naszego mobilnego urządzenia i przeprowadzić szybkie pomiary. Sprzęt przykładamy po kolei do każdej ze ścian aż do usłyszenia charakterystycznego dźwięku. W ten sposób zapisywane są informacje na temat położenia ścian w przestrzeni i wyliczane wymiary pomieszczenia. Bardzo proste i intuicyjne, wręcz genialne wykorzystanie czujników w bardzo praktyczny sposób.

Apka posiada wsparcie głosowe, które wesprze nas instrukcjami na temat całej procedury (w języku angielskim). Należy pamiętać, by wszystkie wnęki “skanować” osobno, by nietypowe pokoje (takie jak na załączonym niżej demonstracyjnym video) przedstawiły faktyczny rozkład. Do pracy wykorzystywany jest tutaj czujnik ruchu. Orientacja w terenie, odległości i pozycje są w ten sposób wyłapywane przez smartfon lub tablet. W razie problemów możemy potem nanieść pewne poprawki na dotykowym ekranie.

Aplikacja RoomScan jest dostępna w AppStore w dwóch wersjach: bezpłatnej i pro (płatnej). Ta pierwsza pozwoli zmierzyć jedno pomieszczenie i ogólnie potestować apkę. Ta druga ma dużo więcej możliwości. Dostępne jest skanowanie większej liczby pokoi i zestawianie ich ze sobą w postaci planu całego piętra, mieszkania lub budynku. Oprócz tego kilka funkcji uzupełniania rysunków o drzwi, okna itp. Pamiętajmy, że zainstalować program możemy wyłącznie na urządzeniach z iOS 7 i tych wyposażonych we wspomniany czujnik ruchu. Wersja premium to koszt niecałych 4,5 euro.

źródło: AppStorelocometric.com via slashgear.com