Kilka dni temu pisałem o nowej żarówce od LG sterowanej smartfonem. Zwróciłem wtedy uwagę, że giganci na rynku dostrzegają nowy trend w oświetleniu, który stara się wykorzystać możliwości przenośnych gadżetów. Takie LEDy nie tylko dłużej podziałają i oszczędzą energię, ale i pozwolą kontrolować i zarządzać zestawem żarówek z telefonu. Nowa linia koreańskiego giganta to seria Smart Bulb z modułami Bluetooth. Oznacza to, że nie wykorzysta sieci Wi-Fi, a jedynie zostanie obsłużona przez BT. To dwa standardy, które istnieją na rynku – oba mają swoje zalety.

Jedna wykorzysta wspólną sieć, natomiast druga nie będzie wymagała bezprzewodowego punktu Wi-Fi i będzie mogła skorzystać bezpośrednio ze smartfona lub tabletu (to pozwoli kontrolować poszczególne sztuki osobno i niezależnie). Do tego potrzebna będzie specjalna aplikacja mobilna, dająca nam możliwość sterowania aż 64 żarówkami. Są to modele jedynie z białym światłem, skonstruowane do standardowego oświetlenia. Konkurenci często stosują też warianty z opcją stosowania wielu barw.

Z poziomu programu mobilnego można na przykład zmniejszyć intensywność jasności o 10%. Tutaj zakres temperatury będzie pomiędzy ciepłym a zimnym. Podobnie jak model LG, ten od Samsunga będzie miał żywotność na poziomie 10 lat. Jeśli zależy wam na domowej automatyzacji to taka możliwość również będzie możliwa, ale potrzeba będzie powiązać gadżety, np. przez standard ZigBee w postaci huba Bluetooth. Nie podano jeszcze cen i nie sprecyzowano konkretnych platform mobilnych, które będą kompatybilne z systemem.

źródło: Samsung