Nowe technologie dotykyku zrewolucjonizował iPhone, iPod Touch i iPad. Multidotkowe powierzchnie pozwoliły na zastosowanie przeróżnych gestów. Trackpady w laptopach przejęły ten system, a niebawem (być może) zobaczymy korzyści wynikające z Force Touch od Apple. Ten bardzo czuły panel jest już dostępny w nowych Pacbookach Pro, a mówi się też o ich wdrożeniu w gadżety z iOS. Na Kickstarterze pojawiła się ciekawa przystawka Sensel Morph, która zaoferuje bardzo szerokie spektrum funkcji.

Morph

Producent Sensel Morph promuje się hasłem „ewolucji w interakcji”. Przygotował specjalny, bardzo czuły panel, któremu dedykowane są specjalne nakładki o przeróżnych funkcjonalnościach. Od klawiaturki qwerty, aż po klawisze pianina, sekcje perkusji, czy wiele innych. Sprzęcik jest tak czuły, że reaguje nawet na pędzel, odwzorowując dotyk na sparowanym przez Bluetooth ekranie. Urządzenie jest kompatybilne z Linuxem, Macami, ale i Windowsem, czy iOS. Oczywiście wspierane są tutaj multidotykowe gesty i bardzo duża czułość na nacisk.

Warstwy można odpowiednio programować (to zadanie developerów, którzy mogą przygotowywać swoje nakładki). System ma ogromny potencjał w kwestiach tych dodatków. Lubimy trackpady i touchpady, więc taki wielofuncykny i bardzo uniwersalny model może przydać się do wielu zadań. Może problemem będzie użytkowanie niektórych narzędzi w ciemno, bo rysujemy przecież po powierzchni, która przenosi wynik na ekran, ale wielu artystów i designerów przyzwyczaiło się już do podobnych tabletów do szkicowania. Morph może być zarówno dodatkiem do wygodnego pisania, jak i kontrolerem do gier. Nie zdziwiłbym się jakby elementy można było drukować sobie w 3D.

sensel

Sensel Morph

Najbliżej chyba tej technologii do wspomnianego Force Touch od Apple. Morph ma 20 tysięcy sensorów, które potrafią bardzo dokładnie wykryć najdelikatniejszy nawet kontakt. Każdy jeden potrafi rozpoznać nacisk po swojemu. Może to odwzorować wysoką rozdzielczość przy rysowaniu. Gadżet nie jest do tego specjalnie gruby (nawet z nakładkami – te oczywiście pogrubiają sprzęcik o kolejne milimetry i zależy to od ich przeznaczenia). W środku jest płaski akumulatorek. Ma wytrzymać ok. 14 godzin energii (przez Bluetooth 4.0).

Sensel pozwoli nawet na łączenie paneli. Dzięki temu zbudować można będzie nawet dłuższe klawiatury pianina (cztery razem dostarczą 96 klawiszy). Jak zwykle tego typu zabawki pokazują się w kampaniach crowdfundingowych. Konkretnie na popularnym Kickstarterze. Nie będzie to tani model, bo pierwsi wpłacający muszą zapłacić minimum 250 dolarów. Jeśli zbiórka się uda, Morph ma zadebiutować w czerwcu 2016.

 

źródło: Kickstarter