Kaski służą przede wszystkim do ochrony naszej głowy, czy to podczas jazdy przed elementami, czy w razie upadku. Są modele, które posiadają słuchawkę Bluetooth, ułatwiającą prowadzenie rozmów telefonicznych. A co jeśli motocyklista miałby do dyspozycji kask, który pomoże mu uchronić się przed wieloma zagrożeniami czyhającymi na niego na drodze? Mówi się, że prowadząc jednoślad trzeba mieć oczy dookoła głowy. Niedługo takie rozwiązanie będzie dostępne z poziomu kasku – P-1 helmet to projekt dodający 180 stopniowy widok z tylnej kamerki, a także wyświetlacz HUD na szybce.

Produkt ma bazować na systemie Android i być czymś podobnym do Google Glass w wydaniu motoryzacyjnym. Na ekranie projekcyjnym (Heads-up display) wyświetlany będzie obraz z sytuacji nagrywanej z kamery umieszczonej z tylu głowy. Obok nich możemy otrzymać także informacje nawigacyjne i wiele innych istotnych danych przydatnych podczas jazdy. Dużym ułatwieniem będzie system komend głosowych do sterowania i nawigacji bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Wewnątrz kasku umieszczono moduły akcelerometru, żyroskopu, kompasu, GPS oraz akumulatorek.

Model ma pojawić się na rynku w następną wiosnę, czyli wraz z rozpoczęciem sezonu dla jednośladów. Ma być dostępny w dwóch kolorach (czarnym macie lub błyszczącej bieli). Będzie to kask z segmentu ultra-premium, czyli kosztującym ponad 1000 dolarów. Producent – firmy Skully – ma do tego czasu przygotować praktyczne aplikacje, dostępne z poziomu urządzenia. Twórcy mają udostępnić platformę dla zewnętrznych developerów, by projekt uzyskał więcej możliwości. Oczywiście nie zabraknie możliwości sparowania gadżetu ze smartfonem (iOS, Android), by kontrolować muzykę, wiadomości, połączenia i obsługę nawigacji.

Wynalazek na pewno zwiększy widoczność, która jest przecież bardzo ograniczona wewnątrz kasku. W ten sposób poprawi bezpieczeństwo, ułatwi obsługę telefonu i poprawi komfort nawigacji. P1 to kolejny sprzęt wykorzystujący możliwości rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality).

źródło: skullyhelmets.com via pocket-lint.com