Zaletami smart domów są opcje budowania scen. Im więcej elementów uda się w domu zintegrować z inteligentnymi systemami, tym więcej możliwości budowania różnych akcji. Największym problemem są tu koszty i dosyć inwazyjne instalacje. Ostatnie lata, a zwłaszcza łączność z systemami plug-and-play, ułatwiają budowanie własnej automatyki. Elementy Intenetu rzeczy są coraz tańsze. Przykładem Slide, czyli mechanizm do włączenia naszych zasłon do ekosystemu smart home. Projekt bierze udział w kampanii na Indiegogo, gdzie zbiera fundusze i reklamuje swoje rozwiązanie.

Slide

Dlaczego warto mu się przyjrzeć? Ponieważ daje szansę na niedrogie dodanie posiadanych zasłon bez większej konieczności przeróbek. Większość z nas dekoruje mieszkanie dobranymi zasłonami/kurtynami, a te ciężej połączyć z inteligentnymi systemami. Są albo gotowe urządzenia albo moduły, które skupiają się przeważnie na żaluzjach (wertykalnie). Horyzontalne wersje też się zdarzają, ale nie w takiej konstrukcji jak w przypadku Slide. Autorzy zaprojektowali własny gadżet, który zamontujemy w kilka minut.

Slide jest przystosowany do karniszów, na których zasłony wieszamy na kółkach lub szyn z „żabkami”. Wystarczy podczepić dwa elementy plud moduł z silniczkiem i już mamy dostęp do zdalnej obsługi z poziomu smartfona, co daje kolejne opcje. Można nasze stare zasłony połączyć z innymi systemami, m.in. przez serwis IFTTT. Budowanie scen będzie łatwe i szybkie. Możemy przygotować automatykę odsłaniania, zintegrowaną z oświetleniem i ekspresem do kawy, ale i zasłanianie w opcji kina domowego. Automatyczne działania nie będą już kojarzone z luksusowymi, drogimi

Wszystko można tutaj połączyć z przeróżnymi dostępnymi gadżetami dla sekcji smart home, np. przełącznikami i programowalnymi przyciskami. Do użytku sporo opcji, także te służące do odstraszania, gdy jesteśmy na wyjeździe (już nie tylko programowane światło, ale i zasłony). Start-up obiecuje też współpracę z asystentami głosowymi z Amazon Echo oraz Google Home, więc moduł Slide będzie można obsłużyć komendami głosowymi. Wszystkie te wymienione wyżej możliwości to ogromna zaleta, o której często zapominają projektanci podobnych urządzeń. Dzisiaj rozwiązanie musi integrować się z dostępnymi ekosystemami, by klient otrzymywał pełnię elastyczności. Szkoda, że na gotowy wyrób Slide trzeba będzie poczekać do sierpnia 2017.

źródło: Indiegogo