Apple WWDC dla developerów to również szansa na zapoznanie się z nowościami systemowymi przyszłych użytkowników nowych generacji platform ekosystemu. Amerykański gigant odkrył część kart praktycznie we wszystkich działach swojego oprogramowania. Są też te związane z kategorią smart home. Zebrałem te najważniejsze w jednym artykule. Co zaoferuje update iOS 15/iPadOS 15, watchOS 8, tvOS 8 i Siri inteligentnym domom?

Apple Smart Home iOS 15

HomePod, Siri i Apple TV

Apple oferuje integrację swojej domowej platformy z coraz większą liczbą modułów i urządzeń, ale samo nie produkuje zbyt wielu tego typu rozwiązań. Ma jednak możliwość ulepszania ważnych funkcji w ramach tego czym dysponuje od lat. Mam na myśli Apple TV, asystentkę Siri oraz smart głośniki HomePod. Apple Smart Home ma działać w ich obrębie sprawniej.

Głębsza integracja między HomePodem a Apple TV ma pozwolić na głosową kontrolę zawartości serwisów Apple na telewizorze. Innymi słowy, Siri umożliwi sterowanie tytułami i odtwarzaczem. Jeśli posiadamy w domu HomePoda mini oraz Apple TV 4K to skorzystamy ze sparowania obu do poprawy efektów dźwiękowych dla wyświetlanych treści. Przypomnę też, że jeszcze w tym roku smart głośniki Apple mają zyskać dostęp do bezstratnej jakości plików w Apple Music, ale zastanawia mnie, jak wyraźne w odbierze będą to poprawki.

Siri dla third-party

Kolejną nowością u Apple i to wartą odnotowania w ogóle, jest otwarcie Siri na urządzenia third-party (czyli producentów zewnętrznych). Asystentka będzie pojawiać się szerzej obcym sprzęcie, czyli nie będzie już ograniczona do sprzętu Apple, do którego dopiero później podłączane są moduły chcące skorzystać ze sterowania głosowego. HomeKit pozwoli teraz na bardziej bezpośredni dostęp do swoich serwerów przez inne urządzenia, by dało się wywoływać komendy, np. przez termostaty. Producenci nie będą mieli dostępu do naszych zapytań.

Pierwszym urządzeniem z tego typu możliwościami ma być inteligentny termostat od Ecobee. Oczywiście kolejne produkty będą dochodzić, by Siri mogła się trochę rozwinąć. Konkurenci (Asystent Google i Alexa) oferują już takie rzeczy, więc łatwiej im zwiększać zasięg.

Smart home z nadgarstka

Wczoraj przedstawiałem nowości watchOS 8 dla Apple Watcha. Napisałem tam zresztą krótki akapit o nowinkach w ramach smart home. Dopiszę je i tutaj. Gigantowi z Cupertino udało się usprawnić kontrolę nad wybranymi funkcjami domowej smart sieci prosto z nadgarstka. Interfejs ma uwzględniać najczęściej użytkowane w domu funkcje, by dało się je szybko aktywować/deaktywować na małym ekraniku. Smartwatch to obok Siri jeden z szybszych dostępów do różnych opcji, więc warto go mieć w wygodnym UI/UX.

Jeśli w naszym mieszkaniu znajdzie się smart wideodomofon z kamerką to na Apple Watchu zyskamy szybki podgląd gości przed drzwiami, tryb intercomu i prawdopodobnie również szansę na zdalne otwarcie drzwi.

Apple Home Keys

iPhone z iOS 15 kluczem do domu

Z ważniejszych aktualizacji, które w ramach iOS 15 rozbudują możliwości platformy smart home od Apple na jesieni, wymieniłbym jeszcze klucze do drzwi w iPhonie. Od jakiegoś czasu smartfon i zegarek Apple pozwala na otwierania pojazdów (wybranych) przez cyfrowe klucze CarKey (przez UWB). Teraz iPhone będzie też kluczem otwierającym smart zamki. Home Keys mają działać z kompatybilnymi smart zamkami, więc trzeba będzie jeszcze poczekać na ich dostępność. Niekoniecznie w ramach nowych jednostek, bo prawdopodobnie integracja uda się przez jakąś aktualizację.

źródło foto: apple (zapis z WWDC)