Smarthacki! Moja nowa seria na blogu. Szybkie wrzutki ze smart lifehackami, czyli praktycznymi rozwiązaniami związanymi z mobilnymi urządzeniami, o których mogłeś nie wiedzieć, a mogą ułatwić ci korzystanie z codziennej elektroniki. Przeróżne ukryte funkcje, tryby, zastosowania, opcje, easter eggi lub narzędzia dostępne m.in. w smartfonie, zegarku, tablecie, smart głośniku/smart ekranie lub innych gadżetach codziennego użytku. Mam nadzieję, że się przydadzą.

Logo Apple w iPhonie jako przycisk akcji

smarthacki stuknięcie w tył iPhoneCykl zacznę od niedawno odkrytego skrótu w moim iPhonie (mam go od kilku miesięcy, więc dopiero odkrywam ukryte w iOS funkcje). Do „Stuknięcie w tył” dotarłem szukając jakiejś szybszej drogi na wyłączenie lokalizacji w telefonie Apple. W Androidach jest do tego skrót w centrum sterowania, natomiast gigant z Cupertino postanowił utrudnić użytkownikom blokowanie namierzania (strasznie żre baterię – uratuje telefon po zgubieniu, ale w domu tylko drenuje akumulator z energii). Rozwiązanie to jest dostępne już od iOS 14, więc to żadna nowość, ale sądzę, że mało kto z niego korzysta, a się przydaje!

Napisałem wyżej, że logo Apple będzie przyciskiem, ale w rzeczywistości to większość obszaru wokół niego zareaguje na „tapnięcia” (w iPhone XR logo nie jest ułożone centralnie). iOS z tą funkcją umożliwi szybki dostęp do wybranych funkcji telefonu. Do wyboru jest podwójne i potrójne stuknięcie palcem od spodu iPhone’a. Wygodne i naprawdę szybkie (przypomina mi wybudzanie ekranu w niektórych Androidach). U siebie ustawiłem w ten sposób skrót do aplikacji aparatu i zrzutu ekranu. Już piszę, jak szybko uruchomić i skonfigurować dostępne czynności. Zajmie wam to minutę (nie licząc czasu na wybór skrótów, bo nad tym też trzeba się zastanowić).

Jak włączyć „Stuknięcie w tył” w iOS?

Jeśli twój iPhone ma na pokładzie minimum iOS 14 (potrzebny model iPhone 8 lub nowszy) to w ustawieniach telefonu znajdziesz specjalną zakładkę do konfigurowania trybu „Stuknięcie w tył”. Funkcja nie jest uruchomiona domyślnie, więc trzeba aktywować. Oto co musisz wykonać:

  1. Wejdź w ustawienia systemu iOS
  2. Przejdź kolejno do: Ustawienia > Dostępność > Dotyk (w dziale Ruch i Motoryka)
  3. Zjedź na sam dół i odszukaj „Stuknięcie w tył”
  4. Wybierz akcje dla dwukrotnego lub trzykrotnego stuknięcia

Od tej chwili twój iPhone będzie reagował na stuknięcia w tył obudowy. Polecam tutaj zapoznać się ze Skrótami Siri, bo rozszerzają listę dostępnych czynności o indywidualnie dobieranie działania. Czy Stuknięcie w tył działa z etui? Owszem.