smarthacki 9 blokada ae af iphone
Zobacz też: smarthacki – blokada AE/AF

Smarthacki! Moja nowa seria na blogu. Szybkie wrzutki ze smart lifehackami, czyli praktycznymi rozwiązaniami związanymi z mobilnymi urządzeniami, o których mogłeś nie wiedzieć, a mogą ułatwić ci korzystanie z codziennej elektroniki. Przeróżne ukryte funkcje, tryby, zastosowania, opcje, easter eggi lub narzędzia dostępne m.in. w smartfonie, zegarku, tablecie, smart głośniku/smart ekranie lub innych gadżetach codziennego użytku. Mam nadzieję, że się przydadzą.

W tym tygodniu kolejny smarthack fotograficzny. Wiecie czym są zdjęcia seryjne? Tzw. burst mode to jedna z większych zalet współczesnej fotografii przy wykorzystaniu potencjału smartfonów, ale nie przez wszystkich stosowana. Jak z niej skorzystać? Funkcjonuje bardzo podobnie w iPhone’ach i Androidach. Poniżej bardzo krótki, ale chyba przydatny poradnik, jak korzystać z trybu seryjnego w dzisiejszych telefonach.


Po co tryb seryjny w iOS i Androidzie?

smarthacki tryb seryjny Android
Wybór najlepszych ujęć w trybie seryjnym (Android)

Dzisiejszy smartfon ma tyle mocy obliczeniowej, że jest w stanie wykonać w ciągu jednej sekundy nie jedno, a nawet kilka zdjęć. Oczywiście, im lepszy procesor, tym seria takich ujęć może być szybsza, ale też precyzyjniejsza. Niezależnie od potencjału telefonu ogólna idea jest jednak taka sama – pstrykamy więcej klatek, by uzyskać pewniejszy efekt. Z większej liczby fotek jest większa szansa wybrać tę najostrzejszą. Sprawdza się to głównie przy rejestrowaniu ruchu i aktywniejszych obiektów. Innymi słowy – stosujemy tryb seryjny dla możliwości wyboru najlepszego ze zdjęć.

Posiadacze Androidów i iPhone’ów posiadają to narzędzie na wyciągnięcie palca. Wystarczy prosty gest i czasem odpowiednie zmiany w konfiguracji ustawień aparatu, by w galerii zdjęć pojawiały się stosy obrazków z opcją wyboru najlepszego. Tu od razu wartościowa uwaga: nie przesadzajcie z użytkowaniem tej funkcji lub dbajcie o regularne usuwanie takich zbiorów, bo potrafią zająć w pamięci sporo miejsca. Najlepiej w miarę szybko przejrzeć całą serię, wybrać najlepsze foto i pokasować resztę plików.

Tryb seryjny w iOS i Androidzie – jak używać?

To przejdźmy aplikacji aparatu. Zależnie od modelu smartfona, tryb seryjny jest dostępny w troszkę innej, ale bardzo podobnej formie. Ma znaczenie zarówno generacja Androida, jak i iPhone’a (systemu iOS). We wszystkich telefonach opcja działa jednak podobnie. Wymaga użycia prostego gestu.

Zacznę od iPhone’ów. W smartfonach Apple uruchomienie trybu Seria łączy się albo z:

  • przeciągnięciem przycisku migawki w lewo w trybie wertykalnym lub w dół w trybie horyzontalnym (od iPhone’a Xs/Xr w górę) – w oficjalnej pomocy na stronie Apple brakuje informacji o stosowaniu trybu przy trzymaniu telefonu w poziomie
  • przytrzymaniem przycisku migawki (iPhone X lub starszy)

smarthacki tryb seryjny iPhoneW Androidach wszystko zależy od ustawień dostępnych w systemie danego producenta. Przykładowo w interfejsie Xiaomi musimy ustalić przypisanie gestu do przytrzymania migawki. Software pozwala tu np. na uruchomienie procesu nagrywania, ale też właśnie aktywacji trybu zdjęć seryjnych w krótkim odstępie czasu.

Oczywiście w obu platformach galerie/rolki aparatu pokazują potem ujęcia seryjne w postaci katalogu z liczbą klatek, które udało się wykonać. W obu proces seryjny trwa do czasu puszczenia palca. Warto zapoznać się z działaniem trybu, bo naprawdę nie wymaga on długiego kontaktu palca z wyświetlaczem. Zbiory zdjęć możemy przeglądać i wybierać najlepsze w celu ich zachowania lub usunięcia. Tu już nie będę wyjaśniał jak to zrobić, bo wygląda na intuicyjne.