smarthacki tryb seryjny iPhone
Zobacz też: smarthacki – zdjęcia seryjne w aparacie

Smarthacki! Moja nowa seria na blogu. Szybkie wrzutki ze smart lifehackami, czyli praktycznymi rozwiązaniami związanymi z mobilnymi urządzeniami, o których mogłeś nie wiedzieć, a mogą ułatwić ci korzystanie z codziennej elektroniki. Przeróżne ukryte funkcje, tryby, zastosowania, opcje, easter eggi lub narzędzia dostępne m.in. w smartfonie, zegarku, tablecie, smart głośniku/smart ekranie lub innych gadżetach codziennego użytku. Mam nadzieję, że się przydadzą.

W tym tygodniu kolejny smarthack powiązany z fotografią, ale tym razem pośrednio. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że poszczególnymi zdjęciami w galerii telefonu można zarządzać, np. blokując dostęp do wybranych obrazów – np. dla zwiększenia prywatności. Oto jak to zrobić w iOS i Androidzie.

Blokada zdjęć w galerii smartfona

Po co blokować dostęp do zdjęć lub ograniczać wyświetlanie wybranych fotek? Współczesna galeria obrazów to mały śmietnik, który niekoniecznie chcemy innym pokazywać w całości. Zdjęcia już od dawna można grupować mniejsze galerii i foldery, ale czasem chcemy zachować pewne materiały dla siebie. Wcale nie mówię o nudesach czy innych bardziej intymnych zdjęciach 😉 Po prostu wolimy mieć pewność, że ogólną zawartość galerii możemy pokazać każdemu, a część zdjęć raczej zachować dla siebie lub węższej grupy przyjaciół lub rodziny. Blokowanie zdjęć jest szczególnie przydatne, gdy z jednego urządzenia korzysta więcej użytkowników lub dajemy dostęp do telefonu (np. dodając skan palca). Zresztą… znacie pewnie ten problem – pokazujecie komuś jedno zdjęcie, a ten bez skrępowania przegląda całą galerię!

Zależnie od modelu Androida blokowanie zdjęć wygląda inaczej i nie jestem w stanie pokazać, jak działa to w poszczególnych nakładkach, ale od jakiegoś czasu Google oferuje to też natywnie. W iPhone’ach sprawa będzie łatwiejsza, bo skupia znacznie większą liczbę urządzeń (na przykładzie iOS 16).

Jak zablokować/ukryć zdjęcia w iOS i Androdzie?

Smarthacki 11 blokada zdjęćW obu platformach kwestie blokad są oferowane już od lat. Przez ten czas przechodziły nawet pewną ewolucję. Nie sposób nawet przytoczyć wszystkich opcji ograniczania zasobów, więc podam tylko pojedyncze przykłady. W iPhone’ach i iPadach możemy zablokować dostęp w sposób większy lub mniejszy. Przykładowo, w ustawieniach iOS w zakładce Dostępność jest tryb zwany jako Dostęp nadzorowany (pozwalający zablokować wejście do konkretnych miejsc telefonu). Przy blokadzie zdjęć jest jednak lepszy sposób i oferowany bezpośrednio w rolce aparatu.

Ukrywanie zdjęć w galerii iPhone’a jest proste i szybkie. W iOS 16 (nie pamiętam czy w starszych wygląda to tak samo) wystarczy wybrać foto lub nawet kilka obrazków i z menu pola z trzema kropeczkami wybrać działanie Ukryj. Spowoduje to oczywiście zniknięcie zdjęcia/zdjęć z ogólnej biblioteki i przeniesienie treści do ukrytego albumu. Aby się do niego dostać należy przejść do widoku z albumami i zejść na sam dół, gdzie są wszystkie ustawienia. Wśród nich znajdziecie opcję Ukryte. Dostęp do tego zbioru wymaga autoryzacji przez Face ID (skan twarzy). Od razu dopiszę, że widoczność trybu z ukrytymi albumami jest do uaktywnienia w ustawieniach systemu w dziale Zdjęcia -> Pokazuj album Ukryte

Ukrywanie zdjęć w Androidach jest trudniejsze do opisania, ale tylko z uwagi na rozproszenie wspomnianych nakładek systemowych i różnych (ale podobnych) procedur uzyskania tego samego efektu. Opcjonalnie jest też instalacja sejfów do ukrywania plików/zdjęć, ale chcemy przecież zablokować fotki szybko i bez dodatkowych kroków, prawda? W systemie Google mamy zwykle Galerię interfejsu producenta lub Zdjęcia jako apkę samego Google. W tym drugim jest opcja Przenieś do Folderu zamkniętego. W aplikacjach galerii zdjęć poszczególnych producentów trzeba się po prostu pobawić ustawieniami. Podpowiem, że najlepiej w ustawieniach wpisać hasła: blokada, ukryj (lub wariacje tych słów). W MIUI dla Xiaomi i Redmi widzę, że ukrywanie jest chyba powiązane z synchronizacją chmurową.