Smarthacki 2 wycinanie obiektów iOS 16
Zobacz też: smarthacki – wycinanie obiektów ze zdjęć (iOS 16)

Smarthacki! Moja nowa seria na blogu. Szybkie wrzutki ze smart lifehackami, czyli praktycznymi rozwiązaniami związanymi z mobilnymi urządzeniami, o których mogłeś nie wiedzieć, a mogą ułatwić ci korzystanie z codziennej elektroniki. Przeróżne ukryte funkcje, tryby, zastosowania, opcje, easter eggi lub narzędzia dostępne m.in. w smartfonie, zegarku, tablecie, smart głośniku/smart ekranie lub innych gadżetach codziennego użytku. Mam nadzieję, że się przydadzą.

In Cognito w Chrome z biometryczną blokadą kart

Przeglądanie treści w Internecie to bardzo prywatna sprawa. Jeśli nie chcemy pozostawiać wyraźnych śladów naszej eksploracji w przeglądarce staramy się używać trybu in cognito. Nie daje pełnej gwarancji spokoju jeśli chodzi o historię przeglądania stron, ale w jakiś sposób chroni przed wścibskimi oczami innych. Google posiada jedną z najpopularniejszych na rynku przeglądarek, ale wciąż musi walczyć o uwagę użytkowników z twórcami innych aplikacji. Android zyskał niedawno nową opcję ochrony danych w trybie Incognito – biometryczną autoryzację dostępu do kart. Funkcjonalność ta pojawiła się wcześniej w iOS.

smarthacki 3 biometryka chromeJak to działa? Karty otwarte w trybie prywatnym można zachować w sesji blokowanej biometrycznymi zabezpieczeniami smartfona. W iPhone’ach działa to przez Face ID, czyli skanowanie twarzy. Na Androidach jest też skaner palca. Po włączeniu tej opcji każdy powrót do kart In Cognito (lub wyjście z przeglądarki do innej apki) wymagać będzie autoryzacji biometrycznym zabezpieczeniem w telefonie. Do tej pory rozwiązanie to było oferowane na Androidach jako tryb eksperymentalny, czyli wymagało odpowiednich działań. Teraz powinno być dostępne w najnowszej odsłonie Chrome.

Jak aktywować biometryczną blokadę kart w Chrome?

Na początek ważna uwaga. Tryb dostępu przez biometrykę dopiero dociera na Androidy, więc może nie być  jeszcze dostępny (kwestia aktualizacji). W iPhone’ach, jak wcześniej pisałem, jest już dostępny. Ustawienia w obu systemach są podobne. W iOS i Androidzie należy:

  1. wejść do ustawień przeglądarki Chrome
  2. przejść do sekcji „Prywatność i bezpieczeństwo”
  3. w polu „Po zamknięciu Chrome blokuj karty incognito” pstryknąć slider

Jeśli z waszego telefonu korzysta inna osoba to nie będzie miała dostępu do waszych prywatnych kart. Jeśli dobrze pamiętam to w Androidach podobne blokady są oferowane dla folderów (by chronić pliki). Niektórzy producenci proponują też takie zabezpieczenia dla innych treści w telefonie.