Stało się! Super Mario Run trafia na smartfony. Popularny platformer odświeżony na dotykowych ekranach iPhone’a!

Super Mario Run

Przyznaję, że właśnie ta informacja zaskoczyła mnie na prezentacjach Apple najbardziej. Sporo pisałem na blogu o Nintendo i braku jego obecności na smartfonowych platformach, ale niedawno coś drgnęło i japoński gigant zapowiedział wejście na iOS oraz Androida. Sporo jednak mówił o nieco innym podejściu do gier na telefony i faktycznie strategia nie przypomina do końca tej z konsol. Zapowiadano znanych bohaterów na iPhone’a i Androida, ale uprzedzano, że nie ma szans na identyczne tytuły. Tutaj platformą docelową wciąż jest Nintendo DS i stacjonarne Wii U (oraz przyszły NX). Na szczęście wcale nie trzeba wprowadzać portu, by zwojować sklepiki z apkami. Na iOS trafia Super Mario Run!

Super Mario Run to wciąż platformer i to w niemal identycznym wizualnie wydaniu, ale trochę inny od tego, którego znaliśmy do tej pory. Przypomina trochę Raymana w odmianie Run – również obecnego na smartfony i również z podobną rozgrywką. Będziemy pokonywać podobne poziomy, ale popularny hydraulik będzie stale parł do przodu. Naszym zadaniem będzie tylko podskakiwać, a robić to będziemy przez dotykanie ekranu. Oczywiście system pozwoli na combosy, więc nawet zwykłe skoczki będzie trzeba dobrze rozegrać. Przeskakiwać nad Goombasami, lawą, czy dziurami. Inaczej, ale w klimacie Mario i spółki. Może być ciekawie!

Super Mario Run

Najważniejsze, że tryb gry jest nieco inny, więc przyciągający. Nintendo obiecuje zabawę online i multiplayerową walkę, ale w trybie solo też ma być story mode. Wraz z kolejnymi etapami Mario będzie potrafił nieco więcej, a gra będzie się rozwijała. W grę na iPhonie będzie można grać jedną ręką, a szykowana jest też odmiana na iPada. Tutaj już nie uda nam się ogarnąć zabawy jedną ręką. Gra jest zapowiadana na ten rok i nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztować, ale nie będzie to aplikacja z wewnętrznymi płatnościami. Jednorazowa zapłata. Nintendo ma swoją markę, a łącząc siły z Nintendo i ekskluzywnością na iPhone’a i iPada ma gqarantoway top w rankingu pobrań.

Ekstra info! Najlepsze z całej konferencji Apple. CEO Nintendo pojawił się na niej osobiście, a przy okazji zaprezentowano też Pokemon Go na Apple Watch, a to oznacza, że japońska marka ma w planach dłuższą współpracę z Apple. Ciekawe co z Mario na Androida? Ja czekam na Mario Makera w wersji na smartfony. Niedawno edytor poziomów pojawił się na Nintendo 3DS, a dotykowe ekrany telefonów wcale nie muszą wypaść gorzej od rysika. Dawaj Nintendo! Super Mario Maker na iOS. Idź za ciosem!

źródło: Nintendo i Apple