Znów Kickstarter, to wylęgarnia niesamowicie interesujących projektów, w których pierwszoplanowe role grają mobilne narzędzia, które nosimy na codzień w kieszeni. Chodzi oczywiście o smartfona, a konkretnie iPhone’a, który pomoże opanować ogrodowe nawadnianie. Było już wiele aplikacji i systemów do zarządzania domowymi urządzeniami, ogrzewaniem, alarmami i innymi nowoczesnymi funkcjami, teraz za pomocą smartfona, wykorzystamy je we własnych ogrodach.

Greenbox to system nawadniania kontrolowany z poziomu telefonu, dzięki dostępowi do Internetu w smartfonie, pewne czynności będą wykonywane automatycznie na podstawie prognoz i sytuacji pogodowej według lokalnych warunków. Część zadań będzie wykonywana automatycznie, bez potrzeby osobistego wglądu w panel na ekranie mobilnego urządzenia (choć własnoręcznie też będziemy mogli to robić).

Firma 22seeds przygotowała narzędzie, które ma się głównie zajmować automatyzowaniem działania naszego systememu nawadniającego. Jeśli do tej pory twój system do podlewania roślin wyręczał cię z tego, bardzo ważnego z punktu widzenia ogrodnictwa, elementu pielęgnacji zieleni, a twoim zadaniem tylko jego uruchamianie lub programowanie wedle potrzeb i pory roku, tak teraz cały ten proces będzie całkowicie zautomatyzowany.

Moduł Greenbox jest kompatybilny z wieloma systemami nawadniania, wystarczy podpiąć go do naszej instalacji, a resztą zajmie się aplikacja łącząca się z Internetem. Łączność między telefonem a urządzeniem w standardowej wersj urządzenia odbywa się za pomocą Bluetooth. Ulepszona wersja Greenbox Remote Access, będzie umożliwiała korzystanie z sieci Wi-Fi oraz będzie łączyła się przez internetowe aplikacje, które będą w stanie wykonać zadania, o których pisałem wyżej.

W tej chwili została przygotowana wersja dla urządzeń z iOS (iPad, iPhone, iPod Touch). Aplikacja jest w stanie kontrolować do 8 stacji podlewania. Dzięki dostępowi do Internetu (prognozom), będzie w stanie dostosować się do aktualnej pogody, a my zaoszczędzimy pieniądze nie marnując prądu i wody. To samo tyczy się sytuacji, w których nie zdecydowaliśmy się użyć nawadniania, a okazywało się być niezbędne – dane z Internetu określą za nas cały program i cykl wedle potrzeb natury (o ile prognozy będą rzeczywiście prawdiłowe). W razie czego, mamy jeszcze manualny dostęp w panelu sterowania na ekranie telefonu/tabletu. System powiadomień w urządzeniach iOS będzie na bieżąco informował nas o ważnych informacjach.

22seeds pracuje nad roszerzaniem oferty o kompatybilność z jak największą liczbą systemów na rynku. Użytkownicy, którzy nie posiadają urządzeń z systemem iOS, mogą w przyszłości skorzystać z systemu Green Remote Access poprzez webowe wersje przeglądarkowe (zarówno jako manulna kontrola, jak i połączona z siecią internetową do automatycznego nawadniania).

Samo parowanie urządzenia przez aplikację z modułem Greenbox, jest bardzo łatwe, szybkie i intuicyjne. Wystarczy uruchomić aplikację, a program będziemy mogli połączyć wprost z mobilnego programu na smartfonie. Cały proces zajmuje sekundy. Jak można zauważyć na stronie projektu na Kickstarter, firma zbiera fundusze do realizacji masowej produkcji. W tej chwili rozwiązanie jest wycenianie na ok. 200$ (niecałe 100$ dla wspierających rozwój prototypu na Kickstarter.com).

Przewidywana data realizacji zamówień to lipiec 2013. Niestety pomysł osiąga w tej chwili słabe wyniki wsparcia finansowgo na stronie Kickstarter, gdyż osiągnął dopiero niecałe 44 tysiące dolarów, a potrzebuje osiągnąć próg 170 tysięcy ( pozostało tylko 8 dni do końca). Zainteresowanych Greenboxem oraz fanów ogrodnictwa zachęcam do poczytania stron 22seeds oraz projektu Kickstarter, gdzie znajdziecie dużo więcej informacji na jego temat. Polecam również obejrzeć załączony materiał video:

źródło: Kickstarter.com, 22seeds.com oraz Gizmag.com