Rozwój ubieralnej na dłoń klawiaturki Tap śledzę od jej samego początku, czyli okolic roku 2016. Przez ten czas autorzy projektu dopracowali go w sposób bardzo konkretny, wydając pierwszą generację w lutym 2018. Dziś mamy jesień 2019 i producent proponuje jego jeszcze lepszą wersję – Tap Strap 2. Będzie miała więcej zastosowań i możliwości, starając się przekonać do zastąpienia normalnej, tj. przyciskowej (klasycznej) klawiatury. Dziś taki gadżet ma większy sens, bo i komputerowy sprzęt wychodzi poza tradycyjne schematy.
Tap Strap 2 z Air Mouse
Jak zwykle nie obejdzie się od przypomnienia filmu “Raport mniejszości”. To właśnie tam główny bohater manipulował i sterował interfejsem poprzez gesty rąk. Taki system kontroli urządzeń czeka nas na bank, co zresztą potwierdzają rozwiązania wykorzystujące gestową nawigację dla środowiska VR. Oculus wdroży w 2020 roku taki format dla gogli Quest. Tam ręce i palce mają być śledzone przez kamery. Tap Strap 2 wymaga hardware’u na dłoniach, co daje chyba większą precyzję. Fajnie też wygląda. Nie jest to duży wyrób. Nie widzę w nim też większych zmian jeśli chodzi o wygląd.
Skupiono się raczej na dopracowaniu funkcji. Jedną z tych nowych ma być Air Mouse, czyli sterowanie przestrzenne. Opcje te znajdujemy np. w pilotach żyroskopowych (LG ma taki Magic Remote, a ja z kolei kupiłem uniwersalny zamiennik dla Android TV oraz Windowsa). Air Mouse w Tap Strap 2 ma współpracować praktycznie z dowolnym urządzeniem na Bluetooth. Obsłużymy kursor, co będzie rodzajem myszki. Wcześniej dostępne były głównie “przyciski”. Teraz jest też rozszerzenie o myszkę. To jednak nie wszystko, bo są dwa kolejny tryby pracy.
Multimedia Mode i Smart TV Mode
Klawiaturę z gestami rąk przystosowano też do działania z wieloma innymi urządzeniami. Nie tylko smartfony i tablety mają korzystać z takich udogodnień, ale też telewizory oraz sprzęt odtwarzający media. Multimedia Mode to sterowanie ruchami rąk różnego rodzaju playerami – kontrolowanie głośności, przełączanie utworów itd. Smart TV Mode to łatwiejsze poruszanie się po menu inteligentnego telewizora, gdzie mamy już sporo contentu. Autorzy przekonują, że wszystko jest intuicyjne, proste i naturalne w obsłudze. Nie ma potrzeby uczenia się gestów.
Tap Strap 2 działa z bardzo wieloma urządzeniami, nawet iPadami, gdzie myszki dotąd nie było. W iPadOS jest już taka opcja, ale ten gadżet ma rozwinąć system sterowania (poza standardową myszkę). Oczywiście da się też diałać z goglami oraz smartwatchami – to tu tego typu peryferia sprawdzą się najlepiej. Cieszy też poprawka pracy na baterii. Akumulator ma dać teraz aż 10 godzin pracy. Także software rozpoznający stuknięcia palców na powierzchni został ulepszony. Nowe wearable wyceniono na 199$ i jest dostępne w tej chwili, natomiast AirMouse SDK pojawi się w styczniu 2020. Dopiero wtedy zobaczymy działanie gestowej myszki z większą liczbą aplikacji.
źródło: tapwithus.com
Michał Sitnik
Ostatnie wpisy
Ostatnie testy
Tabs to Links – czyli jak przyspieszyć przeglądarkę i utrzymać porządek w kartach
Każdy współczesny Internauta przyzna bez bicia, że w swojej przeglądarce ma pootwieranych zbyt wiele kart. Otwieramy kolejne z myślą o…
Właśnie obejrzałem: Co w duszy gra
Wracam na blog z recenzjami filmów. 2020 rok był pod względem premier dość ciężki, a większość pozycji, na które czekałem…
Mój Smart Dom: Linus Smart Lock – test smart zamka do drzwi
W trakcie styczniowych CES 2020 marka Yale zaprezentowała inteligentny zamek do drzwi Yale Linus Smart Lock o sporych możliwościach i…