Na ostatniej konferencji Apple, zanim rozpoczęto prezentowanie iPada Air, podkreślono, że tablet z Cupertino pozostanie tabletem, a hybrydom Apple mówi stanowsze nie. Hybrydy mają jednak tą przewagę, że posiadają wygodne klawiaturki lub dedykowane etui pokryte z jednej strony przyciskami.

Tablet został zaprojektowany tak, byśmy mogli cieszyć się dotykową nawigacją, multidotykowymi gestami i komfortem bardzo czułego wyświetlacza. Początkowo iPad był głównie sprzętem do internetowego surfowania oraz zabawy w natywnych aplikacjach. Powoli tablety ewoluują do urządzeń wielofunkcyjnych, także przeznaczonych do pracy. W przypadku z dłuższego lub częstszego korzystania z programów wymagających pisania zaczynają się żale i narzekania. Nie ma to jak fizyczna klawiatura. Na szczęście na rynku możemy dostać wiele ciekawych akcesoriów do komfortowego pisania.

Klawiatura Belkin YourType Folio+ bez etui – możemy ją odłączyć od pokrowca i pracować na odległość.

Sam traktuje iPada jako narzędzie pracy. Dużo piszę i robię to często poza domem. W drodze zawsze mam przy sobie tablet, bardzo rzadko laptop. Do szybkiego mailowania, szybkich notatek oraz krótkiego chatowania wirtualna klawiatura wystarcza. Schodki zaczynają się, gdy przychodzi napisać wpis, dłużej z kimś popisać na chacie lub Facebooku, czy napisać dłuższego maila. Tutaj idealne są tradycyjne przyciski. Dzięki firmie Belkin miałem okazję potestować model YourType Folio+ Keyboard.

Specjalnie z tej okazji, cały ten wpis napisałem na iPadzie ze sparowaną klawiaturką i porównując to do wprowadzania tekstu na dotykowym ekranie, poszło mi oczywiście dużo sprawniej i wygodniej, przez co tablet zamienił się prawie w przenośny komputer (jeśli chodzi o metodę wprowadzania tekstu). Z tradycyjną klawiaturą możliwości tabletu się poszerzają, użytkownikowi zaczyna brakować już tylko myszki. Test edycji YourType Folio+ Keyboard zacznę od oceny wizualnej. Belkin dostarcza całość w postaci atrakcyjnego etui z syntetycznych materiałów z pokryciem wierzchniej części skórą. Pokrowiec bardzo solidnie utrzymuje tablet. Klawiaturka jest bezprzewodowa i możemy ją przypiąć do etui na rzepy. Zamykając konstrukcję nie musimy obawiać się o ekran, gdyż wystające gumowe elementy nie dopuszczą do zetknięcia się przycisków z ekranem iPada. Nie zabrakło wycięć na aparat fotograficzny, przyciski i głośniczek – dzięki temu pokrowiec może być cały czas na urządzeniu.

Klawiatura wykorzystuje bezprzewodowe połączenie Bluetooth. Parowanie z tabletem jest szybkie i intuicyjne oraz jednorazowe – służy do tego jeden z przycisków. Pokrowiec jest jednocześnie standem (podpórką), który pozwoli oprzeć ekran. Układów jest sporo, praktycznie tyle ile kątów do wygodnego ustawienia. Od głównego, w którym klawiaturę przypinamy na stałe, a iPad przyjmuje standardowy kąt oparcia, po możliwość wypięcia panelu z przyciskami i odstawienie ekranu na dalszą odległość.

Przy testowaniu tego elementu sprawdziłem komfort pracy z iPadem na kolanach, gdyż właśnie taką formę cenią najbardziej użytkownicy przenośnego sprzętu – pracy w dowolnym momencie, nawet bez stolika. Belkin zdał test, ale tylko przy bardziej stabilnym ułożeniu ekranu – z wysuniętą klawiaturką. Właśnie, gdy ekran był bardziej pochylony, konstrukcja sztywniejsza, a ja nie obawiałem się o przechylenie tabletu. Od razu przypomina mi się pierwsze generacja tabletu Surface od Microsoft, gdzie dedykowana klawiaturka w okładce nie pozwalała na utrzymanie urządzenia w tej pozycji.

Przejdźmy do mojej ulubionej części każdej fizycznej klawiatury dołączanej do tabletu, mianowicie strzałek. To element, który posiada każdy tego typu produkt, więc w teście nie ma większego znaczenia, ale ja zawsze zwracam na to uwagę. To co mnie najbardziej irytuje przy edycji tekstu na ekranie tabletu, to wstawianie kursora. Jest to możliwe, ale dosyć niewygodne i uciążliwe. Właśnie strzałki są tutaj bardzo pomocne, gdyż szybko przemieścimy kursor i poprawimy tekst.

Belkin zwraca uwagę na wygodną przestrzeń między przyciskami. To prawda, guziki są ustawione komfortowo, nie naciśniemy ich kilku na raz. Na małej przestrzeni udało się zmieścić wszystkie niezbędne przyciski – sprężynują odpowiednio i nie hałasują. Z uwagi na ergonomię trzeba było zrezygnować z niektórych znaków, ale nie jest to dokuczliwe. Przykładowo zniknął prawy „Alt”, ale jest lewy (to w miarę istotny element dla użytkowników piszących polskie znaki tą stroną – nie jest to chyba wada, po prostu kwestia przyzwyczajenia). Nie zabrakło klawiszy skrótowych. Znajdziemy wszystkie niezbędne rozwiązania znane z nawigacji w iPadzie. Zaznaczanie tekstu, kopiowanie, wklejanie i wycinanie. Oprócz tego są również przyciski do kontroli dźwięku, odtwarzacza muzycznego, czy wygaszania ekranu. Edytowanie tekstu można jeszcze przyspieszyć, gdyż otrzymujemy także klawisz „Command”, który posłuży do korzystania ze skrótów kombinacyjnych.

Zanim zaczniemy korzystanie z klawiaturki warto zmienić ustawienia iPada w kwestii polskich znaków. Żeby nie denerwować się zamianą liter („z” w „y” itp.) najlepiej skorzystać z trybu „polski pro” – problem powinien zniknąć, a wpisywanie treści z polskimi znakami stanie się możliwa.

Umieszczenie iPada w etui nie jest może błyskawiczne (tak samo demontaż), ale forma pokrowca powoduje, że nie trzeba tego robić zbyt często. Wystarczy zamknąć konstrukcję i zabrać tablet ze sobą. Choć gabaryty klawiatury są niewielkie, to wygląda ona solidnie i wytrzymale. Na przyciskach nie pozostają ślady. Sprawdzą się w codziennym użytkowaniu. Model YourType Folio+ Keyboard jest kompatybilny z iPadami od drugiej generacji wzwyż  – właśnie z tym modelem miałem przyjemność popracować. Dla iPada Air Belkin przegotował już nowe formaty klawiatur, gdyż jego ramka nieco się zmieniła.

W lewej części krawędzi klawiatury znalazło się miejsce na diodę LED oraz włącznik urządzenia. Jest też niewielki port microUSB do ładowania akumulatorka (kabelek otrzymujemy w komplecie). Wbudowana bateria ma wystarczyć na 60 godzin aktywnego użytkowania sprzętu lub 2000 w trybie czuwania. To wystarczający czas – pisząc codziennie po 2 godziny wystarczy na cały miesiąc. Chciałbym kiedyś zobaczyć w klawiaturce podświetlenie przycisków, ale zwykle sam blask ekranu wystarcza, aby rozpoznać klawisze. Sugerowana cena: 349 zł.

Podsumowując: klawiatura YourType Folio+ Keyboard to wygodne narzędzie do wprowadzania tekstu na iPadzie, elegancki wygląd i wysoka jakość materiałów. Komfort w postaci regulowanych kątów nachylenia ekranu, możliwość odpięcia klawiaturki, a także ochrona dla urządzenia Apple.

NA PLUS:

NA MINUS:

– estetyka i jakość – trochę problematyczny montaż/demontaż iPada z etui
– klawiatura wraz ze stylowym etui – przycisk ALT po lewej stronie
– mechanizm przycisków
– możliwość odpięcia klawiaturki
– regulowany kąt nachylenia ekranu
– lekka waga