Garminowi nieco trudniej konkurować ze sportowymi smartwatchami, które mają wsparcie obszernych sklepików z aplikacjami, ale od kilku lat baza programów dla zegarków marki się powiększa. Na pewno pomogła strategia podejścia Connect IQ, ale i tu nie ma jeszcze takiego zainteresowania developerów jak dla Wear OS, Tizen, czy watchOS. Na szczęście są obszary, w których warto przygotować apkę dla Garminów, bo technologie w urządzeniach są dobre. Na przykład te związane z pomiarem tętna. DeepHeart od Gardiogram wykorzysta optyczny moduł rodziny zegarków do konkretniejszych analiz, dzięki czemu wearables Garmina zyskają zaawansowany monitoring pracy serca.

Garmin Cardiogram

Aplikacja DeepHeart jest już na rynku dobrze znana, bo trafiła wcześniej na Apple Watche oraz platformę Wear OS. Informowałem zresztą o tym i sam korzystałem z funkcji oprogramowania jeszcze na systemie Android Wear. Do tej pory sprzęt sportowy marki Garmin skupiał się na pomiarach tętna w celach typowo sportowych. Teraz doinstalowanie aplikacji Cardiogram pozwoli zwiększyć zakres pomiarów o cele zdrowotne. Kompatybilne mają być wszystkie modele z czytnikami optycznymi, m.in. Fenix 5 Plus, Vivoactive 3 Music, czy Forerunner 935. Radzę jednak sprawdzić czy czasem nie ma wyjątków dotyczących starszych generacji. Myślę, że nie powinno się to zdarzyć, bo na stronie developera widnieją nawet bardziej budżetowe warianty Forerunner 225 i Forerunner 235. Wsparcie będzie też dla serii Vivosport.

Co oferuje Cardiogram? Ciągłe pomiary z detekcją poważniejszych schorzeń. Algorytmy DeepHeart bazują na wieloletnich badaniach i potrafią wykryć objawy związane z migotaniem przedsionków, bezdechem sennym (tu monitoring w trakcie snu), nadciśnieniem, czy cukrzycą. Jeśli posiadacie któryś z zegarków Garmina mierzących tętno to jest szansa na badane ciała przez dłuższe odczyty w trakcie normalnego funkcjonowanie (z zegarkiem na nadgarstku). Odczuje to na pewno bateria, ale nie sądzę, byśmy z tego powodu płakali. Jeśli decydujemy się na pomiary to bierzemy to pod uwagę, zwłaszcza, że może uratować nam to nawet życie. Wczesne wykrywanie schorzeń ułatwia ich leczenie.

Zegarki Garmina mają bardzo dokładne czytniki tętna, więc precyzja może tu być nawet lepsza niż w przypadku smartwatchy już wcześniej współpracujących z Cardiogramem. Aplikacja musi być wcześniej zainstalowana na smartfonie z iOS lub Androidem, natomiast synchronizacja danych z telefonem odbywa się raz na dzień. To na ekranie telefonu uzyskamy dokładniejsze statystyki oraz zapis danych. Spodziewam się, że Apple i Garmina, ale też producenci zegarków z Wear OS, będą starali się tworzyć własne oprogramowanie dla natywnych aplikacji dla zdrowia, ale na razie rozwiązaniem jest tu wyłącznie opcja od Cardiogram. Ciekawe kiedy apka trafi na zegarki Gear i Galaxy Watch od Samsunga?

źródło: Cardiogram