Huawei Mate 50 ProDługo czekano na nowego Mate’a od Huawei. Od kilkunastu dni chiński gigant zwiastował jego premierę i zapowiadał pierwsze wieści na temat wyjątkowego aparatu na tyle obudowy. Dzisiaj jednostka ujrzała światło dzienne i faktycznie pod względem możliwości fotograficznych ma się czym pochwalić. Huawei Mate 50 Pro będzie dysponował zmienną przesłoną, wydajnym wnętrzem i efektownym designem. Pojawi się też tradycyjnie edycja RS Porsche Design.

Huawei Mate 50 ze zmienną przesłoną

Mate 50 ma być flagowcem z prawdziwego zdarzenia. Producent się nie poddaje i wciąż chce być kojarzony z telefonami z najwyższej półki. Świadczyć ma o tym, nie tylko mocarne wnętrze i jakościowy wyświetlacz, ale też zestaw fotograficzny. Tylny moduł jest spory i otrzymał okrągły kształt, by nawiązywać do świata fotografii. Firma obiecuje zatrzeć kolejne różnice z klasycznymi, większymi aparatami poprzez zastosowanie zmiennej przesłony.

Temat regulowanego otworku wpuszczającego światło na matrycę w dziale smartfonów nie jest całkowicie nowy, ale w Galaxy S9 (pierwszym takim) przesłona miała do dyspozycji tylko dwie pozycje. Huawei Mate 50 zaoferuje tu znacznie większy zakres kontroli przesłony. Obiektyw ustawimy między  f/1.4 a f/4.0, a to naprawdę konkretne opcje w ustawianiu ekspozycji. W końcu zabawa głębią w telefonie będzie ciekawsza, także w warunkach dziennych. Tryb manualny zyska bardzo ciekawe funkcje (m.in. dłuższe naświetlanie), które kojarzymy z tradycyjnych aparatów. Zobaczymy, jak to w ogóle wszystko będzie śmigać. Przesłona będzie składała się sześciu elementów.

Huawei Mate 50 Pro

Huawei Mate 50 z XMAGE

Zmienna przesłona w smartfonach to prawdopodobnie nowy standard, który podniesie poziom zdjęć. Bardzo ciekawi mnie, jaką pozycję w rankingu DxOMark uzyska nowy Huawei. Warto odnotować, że aktualnie lista prezentuje się dla producenta bardzo dobrze. Ma dwa smartfony w top4! Nie zdziwiłbym się jakby Mate 50 zdetronizował obecnego lidera, ale na wyniki trzeba będzie pewnie chwilę poczekać. Myślę, że spory zastrzyk w przetwarzaniu sygnału obrazu może dać nowa technologia XMAGE we współpracy z NPU od HiSilicon.

A jakie sensory znajdziemy w serii Huawei Mate 50? Czym będą się różnić między sobą wersje bazowa od Pro? Zestaw fotograficzny w Mate 50 Pro wygląda następująco:

 • 50 mpx z f/.14-4.0 (sensor główny Sony IMX766) z OIS, PDAF i laserowym AF
 • 13 mpx z f/2.2 (ultra wide 120˚), PDAf
 • 64 mpx z f/35 (teleobiektyw sensor RYYB z optycznym 3.5x i hybrydowym 200x), 1/2″
 • 10-kanałowy sensor multispektralny i laserowy AF
 • selfie: 13 mpx z f/2.4 + czujnik głębi 3D ToF

W Huawei Mate 50 RS Porsche Design teleobiektyw otrzyma peryskopowy teleobiektyw 48 megapikseli z trybem makro. Ma to być większy bonus niż zwykle, gdy ten wariant telefonu otrzymywał głównie inne wzornictwo oraz ewentualnie większą pamięć. Z kolei bazowy Mate 50 obok aparatu głównego (też z regulowaną przesłoną) i sensora ultra wide będzie dysponował czujnikiem tele 12 mpx z f/2.4 z optycznym zbliżeniem 5x, czyli lepszym od Pro.

Huawei Mate 50 Pro

Huawei Mate 50 – specyfikacje

Najwięcej miejsca poświęciłem aparatom fotograficzny, bo to interesuje mnie najbardziej (myślę, że nie tylko mnie), ale wypada jeszcze zerknąć w pozostałe specyfikacje Androida. Wciąż bez usług Google, modemu 5G (bezpośrednio w telefonie) i z HarmonyOS zamiast Androida. Hardware kusi, software mniej. Tak to wygląda.

 • ekran (Mate 50 Pro): 6.74 cala OLED, 120Hz, 10-bitowa głębia kolorów
 • ekran (Mate 50): 6.7 cala OLED 90Hz, 10-bitowa głębia kolorów
 • chip: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
 • konfiguracje: 256/512 GB w Pro (+karty NM do 256 GB)
 • aparaty: 50 mpx ze zmienna przesłoną + ultra wide (12/13 mpx) + tele (64/48 mpx)
 • selfie: 13 mpx w podłużnym notchu
 • łączność: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC, brak 5G, Beidou Satellite Message 3 (protokół z wysyłaniem wiadomości i lokalizacji z poziomu smartfona)
 • bateria: 4460/4700 mAh (Pro) z ładowaniem 66W (50W bezprzewodowo)
 • certyfikacja szczelności: IP68 (na pewno w Pro)
 • system: HarmonyOS 3.0 (najnowszy)
 • cena Huawei Mate 50: od 4999 juanów (ok. 720$) za Mate 50, od 6799 juanów (poniżej 1000$) za Mate 50 Pro i 12999 juanów (prawie 1900$!) za Mate 50 RS Porsche Design

źródło: huawei (Weibo)