mobilna fotografia 138 oneplus open apex edition
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #162 – OnePlus Open Apex Edition (foto: oneplus.com)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40Xiaomi 15 Ultra z teleobiektywem 200 mega?
  • Lexar Professional Go Portable SSD z hubem do smartfona (dysk z nawet 2 TB na dane)
  • tryby portretowe w vivo V40 i V40 Pro
  • Google Pixel 9 – co poprawiono?
  • Google Pixel 9 Pro i 9 Pro XL – jakie sensory?
  • jakie możliwości fotograficzne otrzymała druga generacja składanego Pixel Folda od Google?
  • co nowego proponuje Google w Pixel Camera
  • Linkflow Bold – uniwersalna, wielozadaniowa kamerka akcji (crowdfunding)
  • Instagram podwaja karuzelę zdjęć dla postów (teraz galeria może mieć aż 20 zdjęć)
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Xiaomi 15 Ultra z peryskopowym tele 200 mega?

mobilna fotografia 115 xiaomi 14 ultra
Xiaomi 14 Ultra (foto: Xiaomi na Weibo)

Teleobiektywy z matrycami o bardzo wysokiej rozdzielczości to w smartfonach jeszcze niezwykła rzadkość. Potrafię wymienić ledwie jeden model z takim zestawem – to vivo X100 Ultra z peryskopowym 200 mega (z maja 2024).

Jeśli wierzyć leaksterowi Ice Universe to topowa wariacja Androida od Xiaomi otrzymałaby podobne zestawienie w high-endowej edycji flagowej serii kolejnej generacji. Mowa o Xiaomi 15 Ultra, którego premiery spodziewałbym się w pierwszym kwartale 2025 roku. Będzie to prawdopodobnie jeden z pierwszych telefonów ze Snapdragonem 8 Gen 4 (z rdzeniem 4 GHz), więc mocy do obrazowania mu nie zabraknie).

Tipster przekazuje, że taki telefon dysponowałby optycznym zbliżeniem 4.x. Aktualny Xiaomi 14 Ultra (za załączonym zdjęciu) posiada dwa teleobiektywy. Ten podstawowy ma bezstratny zoom 3x, a drugi (peryskopowy) – 5x.


2. Lexar Professional Go Portable SSD z hubem do smartfona (crowdfunding)

Smartfon już od bardzo dawna jest sercem mobilnej fotografii. Pod aparaty telefonu powstaje mnóstwo akcesoriów i przystawek poprawiających wykonywanie zdjęć. Lexar Professional Go Portable SSD z Hubem do smartfona to dysk z pamięcią do 2TB dla osób tworzących dużo materiału. Oczywiście nie tylko zdjęć w RAW, ale też filmików. Przestrzeń współczesnych Androidów i iPhone’ów jest coraz większa, ale nie zawsze wystarczająca (no i zależy jaką konfigurację pamięci posiadamy). Propozycję przygotowano dla entuzjastów focenia i kręcenia w wyższej jakości, tj. potrzebującej więcej przestrzeni na dane.

Modulik z pamięcią można podpiąć wygodnie do telefonu bez żadnej ramki, ale multifunkcyjny hub będzie tu lepszą opcją (jak ten z załączonych grafik). W specyfikacjach widzę tylko łącze USB-C, więc kompatybilność jest większa z Androidami (+ najnowsze iPhone’y). Urządzenie otrzymało odpowiednią szczelność (IP65) oraz ochronę dla danych (szyfrowanie 256-bit). Jeśli chodzi o prędkości odczytu/zapisu to Lexar proponuje pierwsze do 1050MB/s, a drugie do 1000MB/s.

  • Cena w crowdfundingu: od 129$ (-32% ceny finalnej) za wariant 1TB
  • Premiera: wrzesień 2024
  • Wyróżnienie za: możliwość rozszerzenia pamięci o SSD
  • Znalezione na: Kickstarterze

3. Tryby portretowe w vivo V40 i V40 Pro

W zeszłym tygodniu przedstawiałem możliwości fotograficzne duetu V40 od vivo. W tej mocniejszej opcji z poczwórnym aparatem 50 mega (jednym z przodu), ale ze wsparciem doświetlenia Aura Light już w obu jednostkach. W tym tygodniu marka promuje na swoich kanałach społecznościowych tryby portretowe dostępne w nowych Androidach. Chiński producent chwali się, że w aplikacji aparatu użytkownicy otrzymają aż cztery opcje portretowe: 24 mm do ujęć krajobrazowych, 35 mm do ulicznych, 50 mm do klasycznych, 85 mm z tzw. Sonnar Style Bokeh oraz 100 mm z bardzo bliska.


4. Google Pixel 9 – co ulepszono w bazowym modelu?

Czas na dziewiątą generację smartfonów Pixel od Google. Amerykańska marka przedstawiła w ramach nowej serii aż cztery odmiany flagowego Androida. Każdy w ramach rozwiązań fotograficznych przeszedł jakieś poprawki. Jak to zwykle w przypadku nowych telefonów marki z Mountain View, przedstawiono też ulepszenia aplikacji Pixel Camera. W zasobach wszystkich Pixeli 9 pojawiły się algorytmy poprawiające jakość zdjęć, a także narzędzia generatywnej AI do modyfikacji efektów. O rozwiązaniach Gemini napiszę na samym końcu. Na początek hardware. Bazowy Pixel 9 wciąż posiada tylko dwa sensory, ale teraz oba mają wysoką rozdzielczość. Jeśli dobrze odczytuję, aparat główny to czujnik Samsunga, a obiektyw z ultra szerokim kątem otrzymał moduł Sony.

Google Pixel 9
Google Pixel 9 (foto: Google)

Moduł fotograficzny w Google Pixel 9:

  • 50 mpx z f/.17 (sensor Samsung GNK 1/1.31”) z OIS, dual pixel PDAF i laserowym AF – jak wcześniej
  • 50 mpx z f/1.7 (sensor ultra wide 123˚ Sony IMX858 1/2.51″) z dual pixel PDAF – wcześniej 12 mpx (Sony IMX386 1/2.8″)
  • selfie: 10.5 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide Samsung 3J1 1/3″) z PDAF

5. Google Pixel 9 Pro i 9 Pro XL – jak je wyposażono?

W tym roku Google postanowiło oferować odmianę Pro w dwóch wielkościach. Pixel 9 Pro i Pixel 9 Pro XL mają różne wielkości wyświetlacza, ale dokładnie ten sam zestaw fotograficzny w charakterystycznej stylistyce modułu. W telefonie podrasowano trzy z czterech aparatów. Wszystkie mają po 50 megapikseli, nawet ten przedni. Najnowszy duet to najlepiej wyposażony fotograficznie Pixel w historii. Zarówno hardware’owo, jak i software’owo. Amerykańska marka z roku na rok dopracowywała swoje kamerki, a w tym skorzysta jeszcze z poprawionego chipsetu, który ponownie będzie wydobywał z sensorów więcej, niż układ innego producenta. Tensor G4 ma być jeszcze szybszy i wydajniejszy, na czym na pewno skorzysta obrazowanie. O części funkcji Pixel Camery napiszę więcej w oddzielnym podpunkcie. Tutaj chciałbym się skupić na właściwościach poszczególnych aparatów.

Google Pixel 9 Pro

Moduł fotograficzny w Google Pixel 9 Pro i 9 Pro XL:

  • 50 mpx z f/1.7 (sensor 1/1.31”) z OIS, dual pixel PDAF i wielostrefowym LDAF (laserowym)
  • 48 mpx z f/1.7 (sensor ultra wide 123˚, 1/2.55″) z dual pixel PDAF
  • 48 mpx z f/2.8 (peryskopowe tele 1/2.55″ z 5x) z OIS i dual pixel PDAF
  • selfie: 42 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide) z PDAF – wcześniej 10.5 mpx

6. Google Pixel 9 Pro Fold – co potrafi składany wariant?

mobilna fotografia 139 pixel 9 pro fold
Pixel 9 Pro Fold (foto: Google)

To jeszcze na koniec czwarty z Pixeli dziewiątej generacji. W tym roku składanego Folda włączono we flagową serię. Konstrukcja przeszła sporo zmian i teraz przypomina estetyką pozostałe Pixele. Także moduł fotograficzny zmienił kształt, choć nie szczególnie swoje właściwości. Na pokładzie widzę bardzo zbliżony do Pixel Folda zestaw czujników. Największą różnicą jest chyba umiejscowienie kamerki w rozkładanym wyświetlaczu (z ramki powędrowała do ekranowego otworka).

W tegorocznej jednostce przygotowano specjalny tryb do fotografowania małych dzieci. Wyświetlając przyciągające oczy obrazki i animacje na zewnętrznym ekranie, telefon skupi uwagę malucha w kierunku obiektywów). Teleobiektyw posiada Makro Fokus, ale nie wiem, czy nie był on też w poprzedniku.

Moduł fotograficzny w Google Pixel 9 Pro Fold:

  • 48 mpx z f/1.7 (sensor 1/2.0″) z OIS, dual pixel PDAF i wielostrefowym LDAF (laserowym)
  • 10.5 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide 127˚, 1/3.4″) z PDAF
  • 10.8 mpx z f/3.1 (peryskopowy teleobiektyw 1/3.2″ z 5x) z OIS, dual pixel PDAF
  • selfie (ekran wewn.): 10 mpx z f/2.2 (Samsung 3K1 1/3.94″) – wcześniej 8 mpx
  • selfie (ekran zewn:.): 10 mpx z f/2.2 (Samsung 3K1 1/3.94″) – wcześniej 10.5 mpx

7. Pixel Camera w nowych Pixelach 9

To teraz nieco więcej o znacznie ciekawszych elementach nowych modułów fotograficznych Pixeli 9, a mianowicie funkcji aparatu Pixel Camera. Jak co roku, Google przygotowało zestaw nowości software’owych, które wydobędą z czujników więcej m.in. przez specjalne algorytmy AI. Tegoroczne jednostki korzystają z wydajniejszego Tensor G4 (4 nm), co na pewno będzie miał wpływ na obsługę aparatów i sam proces obrazowania.

  • Pixel Studio (edytor do tworzenia obrazów poprzez generatywnie działającą AI przy wykorzystaniu szybkich filtrów, odświeżania i modyfikacji stylów grafik)
  • tryb Panoramy zyska dopieszczenia AI w ramach nocnych ujęć (zestawiono je efektami iPhone’a 15 Pro Max, który oczywiście w tym porównaniu poległ)
  • opcja Add Me dla zdjęć (dodawanie osoby, której zabrakło w kadrze przez wsparcie Rzeczywistość Rozszerzonej w celu jej precyzyjniejszego wpasowania)

  • funkcja Made You Look (wykorzystanie animacji i obrazków na drugim ekranie Pixel Folda, by zainteresować małe dzieci obiektywem smartfona dla lepszych zdjęć maluchów) – tylko w Foldzie
  • Magic Editor (Gemini pomoże zmienić tło zdjęcia poprzez „rozebrania” fotki na warstwy do precyzyjniejszej modyfikacji całego ujęcia o zmiany otoczenia, podłoża itd. )
  • Dual Exposure (lepszej jakości video dzięki komputerowemu przetwarzaniu klatek)
  • Video Boost with Night Sight (2x szybsze renderowanie rejestrowanego filmu ze wsparciem poprawek algorytmów Sztucznej Inteligencji)

  • upscaling jakości video w 4K do rozdzielczości 8K
  • Zoom Enhance (poprawi jakość zbliżeń już wykonanych zdjęć)
  • możliwość przeszukiwania galerii zdjęć po promptach w stylu chatbotów AI (w ten sposób szybciej odnajdziemy fotki z konkretnych wydarzeń)

8. Linkflow Bold – wielozadaniowa kamerka akcji (crowdfunding)

Aparaty w telefonach to fajna sprawa, ale ich wszechstronne możliwości nie wszędzie się sprawdzą. Wciąż na rynku do dyspozycji jest wiele innych odmian mobilnych obiektywów. A to w postaci kamerek akcji, a to ubieralnych modułów do lifevloggingu, czy rejestratorów z własnymi gimbalami. O jedną uniwersalną trudno, choć producenci się starają. Linkflow Bold to próba połączenia kilku rozwiązań w jednym. Kamerkę można przetransformować w trzy różne ułożenia (jedno z nich jest ubieralne, inne podatne na mocowanie w stylu kamerek akcji, a jeszcze inne z uchwytem ręcznym). Urządzenie nagrywa w 4K, ma prawie 150-stopniowe pole widzenia, sensor Sony STARVIS, 64 GB wbudowanej pamięci, szczelność zgodną z normą IP67 i nawet 8h czasu pracy na jednym ładowaniu!

Gadżet można zatem wykorzystać do nagrywania w bardzo różnych sytuacjach i do różnych potrzeb. Nie zabraknie tu trybu nocnego, nagrywania grupowego (do pięciu obiektywów), a także sześcioosiowej stabilizacji obrazu. We wczesnej fazie crowdfundingowej kampanii Linkflow Bold proponowane jest już od 299$ (to prawi 30% planowanych 420$). Pierwsi fundatorzy otrzymają swoje sztuki w okolicach października.

Znalezione na Kickstarterze


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów smartfonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.

9. Selfie prosto z podium (Galaxy Z Flipem 6)

Igrzyska za nami. Rekordowo słabe dla naszej reprezentacji, ale spróbuję przemilczeć temat, bo nie chcę się denerwować (wincyj działaczy! sorka, nie udało się nic nie napisać…). Samsung – jako wieloletni sponsor imprezy – rozdał wszystkim olimpijczykom składane Galaxy Z Flip6, a więc świeżutkie „składaki” najnowszej generacji (łącznie ok. 17 tys. sztuk!). Zapewne zauważyliście, że medaliści pstrykali przy ich pomocy selfiaki prosto z podium. Ciekawostką jest, że limitowane edycje tych telefonów zaczęto widywać na popularnych serwisach aukcyjnych. Najwyraźniej, dla wielu ze sportowców taki smartfon to żadna pamiątka.


10. #CapturedOnHuawei

Na kanałach Huawei pojawił się fajny „tutorial” pokazujący, jak zrobić efektowne zdjęcie przy użyciu bardzo szybkiej migawki nowego Pura 70 Pro+. Chiński producent wrzucił video typu „how to” z wykorzystaniem wody i kwiatków. Efekt „zamrożenia” dynamicznego ujęcia w czasie udany, prawda?


11. #TakenWithXperia

W minionym tygodniu Sony postawiło na ujęcia makro, a więc z bardzo bliska. Oczywiście wykonywanych nowymi Xperiami 1 VI. Perspektywa zbliżenia prawie zawsze robi swoje – pokazuje detale, na które zwykle nie zwracamy uwagi. Dobre foto w trybie makro trzeba jednak umieć wykonać. Oto przykłady.


12. #ShotOnOnePlus

Marka OnePlus lubi retweetować efektowne zdjęcia użytkowników swoich telefonów. Androidy tej chińskiej marki mają potencjał. Dobry hardware w dobrych rękach to idealne połączenie, by pokazać możliwości danego smartfona. Szkoda, że nie sprecyzowano, którym modelem OnePlusa wykonano poniższe, kreatywnie przygotowane foto.


13. #TeamPixel

Dawno nie było w galerii koteła! No to jest. Prosto z kanału IG od Google. Zaraz zaczną się tam pojawiać pewnie zdjęcia z nowych Pixeli, ale zanim z tych najnowszych, jeszcze propozycja wykonana którymś z poprzednich Androidów amerykańskiej firmy. Opublikowana w międzynarodowym dniu kota.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Google Pixel (@googlepixel)


14. #ShotOniPhone

U Apple typowo, ale tu absolutnie bez drwin. Na instagramowym kanale amerykańskiej spółki artystyczne foto. Bardzo geometryczne. Ciekawe, czy pozowane, czy sytuacyjne. W przypadku tego drugiego efekt zawsze bardziej satysfakcjonujący.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez apple (@apple)


15. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:

16. Nowości dla Zdjęć w iOS 18 (iPhone)

Apple Inntelligence Zdjęcia ico
Zdjęcia z elementami Apple Intelligence (foto: apple.com)

W trakcie konferencji WWDC 2024 przedstawiono nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Apple zapowiedziało nowości w ramach iOS 18, które obejmą swoim zakresem także aplikację Zdjęcia oraz narzędzia związane z obrazem. Producent przygotował kilka elementów mających wpływ na przeglądanie zdjęć, ale też ich wyświetlanie lub edycje. Wybrane modele iPhone’ów otrzymają też dostęp do Apple Intelligence, które udostępnią kilka opcji związanych z generatywnym tworzeniem orazu oraz usuwaniem niechcianych obiektów z naszych fotek. Wszystkie szykowane nowości podsumowałem w oddzielnym artykule. Update do iOS 18 zostanie uruchomiony jesienią (wraz ze startem sprzedaży iPhone’ów 16, na pokładzie których system w tej wersji będzie już preinstalowany).

Czytaj więcej o: nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a


17. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


18. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


19. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


20. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


21. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


22. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

najlepsze fotosmartfony 2024
Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)