Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.
W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.
Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.
Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.
- Google Pixel 9 Pro XL w DxOMark
- aplikacje Photo & Video w mobilnych sklepikach (2024)
- zwycięzcy iPhone Photography Awards 2024
- reklama Final Cut Pro dla iPadOS
- drony HOVERAir X1 Pro i X1 ProMax (crowdfunding)
- iPhone’y 16 i 16 Pro w kolejnych przeciekach
- sensor OmniVision 50MP OV50M40
- jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek
1. Google Pixel 9 Pro XL w DxOMark
Te bardziej globalnie dostępne smartfony trafiają na testy do DxOMark znacznie wcześniej od wielu chińskich modeli. Serwis ocenił właśnie świeżego Pixela 9 Pro XL od Google. Amerykański gigant ma powody do zadowolenia. Ich najnowszy flagowiec otrzymał aż 158 punktów, co pozwoliło mu na zajęcie w rankingu drugiej pozycji. Miejsce na liście zacne, ale do lidera strata spora, bo aż pięciu punktów. Wciąż na czele Huawei Pura 70 Ultra.
Jak smartfon wypadł w poszczególnych sekcjach? Moim zdaniem bardzo dobrze. Nie pobił żadnego rekordu, ale średnia wypada optymalnie. W ocenie zdjęć jest 161 punktów (169 ma lider), efekt Bokeh otrzymał 75 (maks to obecnie 85), podgląd obrazu oceniono na 86 (przy 91 w topie), zoom ma 155 (na 164), a video może się pochwalić 152 punktami (przy 158 w telefonie wypadającym pod tym względem najlepiej). Poniżej jeszcze dla przypomnienia pełne specyfikacje zestawu aparatów nowego Pixela.
Moduł fotograficzny w Google Pixel 9 Pro i 9 Pro XL:
- 50 mpx z f/1.7 (sensor 1/1.31”) z OIS, dual pixel PDAF i wielostrefowym LDAF (laserowym)
- 48 mpx z f/1.7 (sensor ultra wide 123˚, 1/2.55″) z dual pixel PDAF
- 48 mpx z f/2.8 (peryskopowe tele 1/2.55″ z 5x) z OIS i dual pixel PDAF
- selfie: 42 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide) z PDAF – wcześniej 10.5 mpx
2. Aplikacje Photo & Video w mobilnych sklepikach (2024)
W zeszłym tygodniu na moja skrzynkę dotarł ciekawy mail ze statystykami i prognozami pobrań aplikacji na 2024 rok. W NoKyc opublikowane przewidywane ilości pobrań aplikacji z różnych sekcji. W gamingowym przeglądzie podkreślałem wczoraj, że największymi udziałami (z kolejnymi wzrostami rok do roku) cieszą się apki z grami. Jak w tym rankingu wypadły programy dla iOS i Androida poświęcone segmentowi Photo & Audio? Prognozy Statista Market Insights wskazują, że w tym roku pobierzemy łącznie nawet 31.5 miliarda aplikacji służących do robienia zdjęć, nagrywania filmów, czy po prostu ich edycji. Będzie to stanowić prawie 11% wszystkich pobieranych aplikacji. Dla szybkiego porównania, gry to ponad 50%, więc różnica jest spora.
3. Zwycięzcy iPhone Photography Awards 2024
Ostatnio coraz częściej informuję na blogu o kolejnych konkursach mobilnej fotografii, bo poszczególnie producenci (zwłaszcza z Azji) chcą podkreślić przy ich pomocy jakość swoich smartfonów. Prekursorem tych wydarzeń jest oczywiście Apple, które swój konkurs organizuje już od kilkunastu lat. W 2024 roku odbyła się 17. edycja iPhone Photography Awards (organizowana od 2007 roku, czyli od pierwszego iPhone’a na rynku). Konkursu, w którym zdjęcia wykonywane są jedynie smartfonami z iOS. Jak zwykle do IPPAWARDS zgłosiło się mnóstwo fotografów. Od tych profesjonalny, po amatorów. Zebrałem na temat konkursu kilka ciekawostek.
- prace nadesłano z ponad 140 krajów świata
- najstarszym modelem, którym wykonano foto był iPhone SE (liczy się zdjęcie, kadr, pomysł i perspektywa, a nie jakość podzespołów – to jedna z naczelnych zasad konkursów fotograficznych)
- zwycięskie zdjęcie w 2024 roku wykonano iPhonem 15 Pro Max (czyli high-endowym)
- wśród kategorii były: m.in. Abstrakt, Zwierzęta, Architektura, Dzieci, Środowisko, Lifestyle, Natura.
iPhone Photography Awards kieruje się zasadą „sztuki opowiadania historii za pomocą fotografii”, więc nagrodzone prace musiały ten slogan brać pod uwagę. Jest trochę banalny, więc wpasuje się w praktycznie każdą pracę, ale Apple lubi wszystko obudować fachowymi określeniami i „zapierającymi dech w piersiach” motywami, więc trzeba po prostu do tego przyzwyczaić. Wyróżnione prace znajdziecie na stronie konkursu.
- Erin Brooks („Chłopiec spotyka rekina”) – foto wykonane iPhonem 15 Pro Max (Tampa na Florydzie, USA)
Zdobywcy top3 (Fotograf Roku) w IPPAWARDS:
- Glen Wilbert („Obóz ratowników”) – foto wykonane iPhonem 11 Pro Max (Huntington Beach w Kalifornii, USA)
- Mogli Maureal („Uczniowie”) – foto wykonane iPhonem 15 Pro Max (Ta Prohm, Siem Reap, Kambodża)
- Wenlong Jiang (brak tytułu) – foto wykonane iPhone 14 (Fujian, Chiny)
4. Reklama Final Cut Pro dla iPadOS
Ciekawostek dot. mobilnej fotografii związanej z Apple jest w moich przeglądach nie ma za wielu, bo konkurencja na Androidach oferuje więcej nowości z racji mnogości i różnorodności samych modeli. W tym tygodniu o rozwiązaniach z Cupertino nieco więcej, m.in. z uwagi na reklamę Final Cut Pro dla iPadOS. Na kanale YouTube pojawił się krótki materiał promujący narzędzie do edycji video na pokładzie iPada. Filmowcy na pewno znają zalety zaawansowanych funkcji do montowania, nagrywania, czy udostępniania poprawianych treści. Apple reklamuje nowe pokrętło dla Magnetic Timeline i przesuwania clipów, tryb Live Drawing dla rysika Pencil (do pisania po materiale) oraz przesuwania materiału stylusem do podglądu efektów (dla modeli iPadów z minimum M2).
Jeśli posiadamy iPada Pro z M2 (lub nowszym) to przy użyciu Final Cut Pro zarejestrujemy też filmy w trybie profesjonalnej kamery w formacie ProRes. O apce pisałem więcej kilka tygodni temu. Zwracałem wtedy uwagę, że edytor sprawdzi się też do montażu treści z wielu kamer. W zasobach oprogramowania skorzystamy też z Fast Cut, w którym do dyspozycji jest uczenie maszynowe przyspieszające obróbkę, ale też modyfikację różnymi grafikami, dźwiękami i efektami uatrakcyjniającymi budowany content video.
5. Drony HOVERAir X1 Pro i X1 ProMax (crowdfunding)
Bardzo dawno w przeglądach mobilnej fotografii nie było żadnych micro dronów. Były te mini, a więc bardzo kompaktowe (do 250 gramów), ale jeszcze nie kieszonkowe. Droników do nagrywania i zdjęć z trybem selfie ostatnio brakowało. To bardzo niszowe gadżety, ale wciąż okazjonalnie udoskonalane. Na platformie Indiegogo znalazłem dwa nowe modele od ZeroZero Robotics – HOVERAir X1 Pro i X1 ProMax. Oba z całkiem ciekawym zakresem możliwości i w niezłej cenie (szczególnie we wczesnej fazie crowdfundingowej zbiórki).
Zacznijmy od tego, że omawiane drony są składane. Mają tak przygotowaną konstrukcję, by dało się zmniejszyć ich gabaryty do stosunkowo przyjaznego kieszeniom formatu. Copterki mają oczywiście tryb startu (i lądowania) bezpośrednio na dłoni. To uproszczone w obsłudze gadżety, których głównym zadaniem jest nagrywanie i pstrykanie zdjęć bez większych umiejętności w pilotowaniu takich obiektów. Twórcy oferują w X1 Pro i X1 ProMax algorytmy rozpoznawania twarzy i sylwetki, by dron podążał za konkretną osobą. Generalnie użytkownik ma mieć do dyspozycji sporo różnorodnych trybów autonomicznych przelotów, by kamerka sama rejestrowała materiał.
Nie będę wchodził w szczegóły zbyt mocno. Podam tylko kilka najważniejszych funkcji:
- autonomiczne tryby: Hover, Zoom Out, Follow, Orbit i Bird’s Eye
- aplikacja na iOS i Androida (ze zdalną kontrolą real time i zmianami ustawień)
- model Pro posiada dodatkowe rozwiązania (np. nagrywanie sportów zimowych i rowerowych, a także po ciemku i nad wodą). Bazowy wariant został z tych opcji w automacie okrojony.
- w bazowym nagramy obraz 2.7K w 30 fps, w Pro już 4K/60 fps
- Pro jest szybszy (42 km/h i nawet 60 km/h za szybkimi obiektami) i ominie przeszkody (lecąc do przodu)
- czas przelotu to ok. 30 min (Pro) i 16 min (bazowy)
- baterie są wymienialne, więc można szybko wydłużyć sesje
- poprawiono zasięg sieci Wi-Fi (z opcją podglądu obrazu do 500 metrów)
- model bazowy X1 startuje od 399$, a X1 Pro od 599$ (w trybie Indiegogo). Finalne ceny mają podskoczyć odpowiednio do 499 i 699$ (ale nie podejmę się oceny tych kosztów)
Znalezione na Indiegogo
6. iPhone’y 16 i 16 Pro – kolejne przecieki
9 września odbędzie się prezentacja nowych iPhone’ów. Apple oficjalnie ogłosiło termin odsłony nowych smartfonów z iOS, które przez ostatni rok były tematem licznych przecieków. Premiera kolejnych modeli już na horyzoncie, więc co powiecie na garstkę kolejnych informacji? W sieci znalazłem kilka jeszcze tajnych wieści odnośnie iPhone’ów szesnastej generacji. Część z tych informacji przewijała się już przez sieć. Niektóre są nowiutkie i bardzo konkretne. Czy się potwierdzą? Dowiemy się już za około dwa tygodnie. Większość z poniższych ciekawostek znalazłem w serwisie appleinsider.com.
- sensory do teleobiektywów iPhone’ów 16 Pro dostarczy LG Innotek (całą pierwszą pulę, a ogólnie ponad połowę planowanych zamówień. Resztę wyprodukują Foxconn i Cowell ) | wg The Elec
- modułami OIS zajmie się Jahwa Electronics
- LG Innotek dostarczył sensorów dla wszystkich iPhone’ów 15 Pro Max
- iPhone 16 i 16 Plus (o ile tak właśnie będzie nazywany bazowy duet) otrzymają pionowe ułożenie obu sensorów
- główny aparat w bazowych iPhone’ach 16 ma oferować 48 mpx
- aparat ultra wide w iPhone’ach 16 ma otrzymać szybszą migawkę f/2.2 (poprzednik f/2.4)
- iPhone’y 16 zyskają tryb fotografii makro (pierwszy raz nie tylko modelem Pro)
- iPhone’y 16 Pro i 16 Pro Max otrzymają tele 5x w 12 mpx z f/2.8 (czyli tym razem oba modele)
- w iPhone’ach 16 Pro poprawią się moduły ultra-wide (48 mpx z ProRaw)
- w tym roku Apple dostarczy nowy format zdjęć – JPEG-XL
- iPhone’y 16 Pro mają nagrywać w 3K ze 120fps z Dolby Vision
- Capture Button pojawi się we wszystkich czterech modelach iPhone’ów 16 (jak w Xperiach) z efektem dociskania jak w profesjonalnych aparatach oraz z kilkoma gestami (czyżby np. do zoomowania?) – przycisk będzie wykorzystywany jedynie w aplikacjach do zdjęć (natywnej i tych third-party)
7. Sensor OmniVision 50MP OV50M40
OmniVision zaprezentowało nowy, wszechstronny sensor w rozdzielczości 50 megapikseli, który wkrótce będzie trafiał do nowych smartfonów. 50MP OV50M40 może być stosowany z obiektywem głównym, ale też tym ultra wide, tele, czy na froncie telefonu. Twórcy starali się przystosować go do wielu zadań, a ta uniwersalność ma procentować przy konstruowaniu urządzeń. Matryca CMOS składa się z pikseli 0.61µm i oferuje łączenie czterech sąsiadujących diod w jedną czulszą (jak obecnie jest już w standardzie). Sensor ma 1/2.88″, więc nie należy do wielkich. Ma wsparcie HDR, namierzanie always-on dla ruchu i tryb niskiego zużycia energii.
There is growing demand for 50MP resolution image sensors in smartphone applications and our new OV50M40 is here to meet it! 🤝
The OV50M40 is a versatile CMOS image sensor that incorporates advanced technologies for front, main, ultra-wide and telephoto cameras in smartphones.… pic.twitter.com/SYuL0xPqsf
— OMNIVISION (@OMNIVISION_NEWS) August 26, 2024
Zajrzałem nieco głębiej w specyfikacje, ale nie chciałbym Was nimi zanudzać, więc postaram się podać tylko te najciekawsze z pozostałych parametrów. OmniVision zapewnia:
- technologię DAG (single exposure dual analog gain) HDR
- stopniowany HDR (dla dynamicznego zakresu)
- PDAF (detekcją fazy dla autofocusa) dla pełnej rozdzielczości i binningowania
- tele-crop z matrycowym 2x i 3x (czyli kadrowanie przez zbliżanie)
- technologię produkcji PureCel Plus-S (stacked-die)
- nagrywanie video 50 mpx w 12 fps i 12.5 mpx w 60 fps
- nagrywanie 4K w 60 fps i 1080p w 120 fps
Pierwsze smartfony z modułem OV50M40 zobaczymy raczej pod koniec roku (wtedy to ruszy ich masowa produkcja).
Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)
Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów smartfonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.
8. #ShotOnXiaomi
Międzynarodowy dzień kota był w lutym. W sierpniu (konkretnie 26 dnia tego miesiąca) był dzień psa. Kilka dni przed tym dniem Xiaomi skupiło uwagę na tych pierwszych czworonogach. Ujęciami makro pokazało, jakimi możliwościami dysponuje topowy Xiaomi 14 Ultra. Poziom detali robi wrażenie. Warto otworzyć każde zdjęcie załączonej galerii.
🐱Super ready for the close-ups. 📷 #Xiaomi14Ultra #LensToLegend pic.twitter.com/7vbsDi4flL
— Xiaomi (@Xiaomi) August 22, 2024
9. #CapturedOnHuawei
Kanały społecznościowe Huawei są jednymi z aktywniejszych pod względem zdjęć wykonanych smartfonami. Marka zachęca nimi do zgłaszania swoich prac w ramach konkursu XMAGE Awards 2024 (m.in. przez oznaczanie ich #HUAWEIXMAGE). Mi najbardziej spodobało się ujęcie kotłujących się chmur uchwycone aparatem Huawei Pura 70 Ultra (aktualnie liderującego rankingowi DxOMark).
Freezing the beauty of lightning and sunset in one frame. With the #HUAWEIPura70 Ultra, every moment tells a story. What’s yours? pic.twitter.com/2idnE5Tout
— Huawei Mobile (@HuaweiMobile) August 27, 2024
10. vivo Imagine Smartphone Photography Awards
Vivo nie jest obecne w Polsce, ale smartfon tej marki można przecież nabyć na rynku we własnym zakresie. Co prawda, trzeba się wtedy martwić o serwisowanie i gwarancję, ale w teorii użytkowanie telefonu jest jak najbardziej możliwe. Dla wielu przekonującym czynnikiem za zakupem telefonu vivo są możliwości mobilnej fotografii. Chiński producent na indyjskim kanale X promuje teraz konkurs fotograficzny vivo Imagine Smartphone Photography Awards.
This is your moment to show the world what your lens can do. Enter the vivo Imagine Smartphone Photography Awards and showcase your vision to the world.
Submit your entries now at https://t.co/SW1frhjS1g#TheJoyOfImagination #ImagineYours #vivoIndia pic.twitter.com/2CijMoD4jw
— vivo India (@Vivo_India) August 25, 2024
Wydaje mi się, że o tym konkursie już w przeglądach wspominałem (był przez vivo zwiastowany). Zgłoszenia ruszyły 19 sierpnia i potrwają do 8 września. Jeszcze tego samego miesiąca zostaną ogłoszeni zwycięzcy poszczególnych kategorii:
- Nature & Landscape (natura i krajobrazy)
- Motion (ruch, czyli zapewne ujęcia dynamiczne)
- Street & Culture (ulica i kultura – brzmi lifestyle’owo)
- Portraits (portrety – bez określenia obiektu, więc zakładam tu dowolność)
- Night & Light (noc i światła, a więc zdjęcia w trudniejszych warunkach świetlnych
- Architecture (architektura, w której urbanistyka ma pewnie wiodące znaczenie)
11. #ShotOnCamon
Obiecywałem, że nie będę w swoich przeglądach omijał mniejszych lub mniej znanych u nas marek. Tecno chwali się, że jest częścią grupy, która ma naprawdę spore udziały w rynku, ale tak w praktyce jej rozpoznawalność nie jest jeszcze wysoka (szczególnie w porównaniu do ugruntowanych już marek). Producent cały czas promuje w swoich social media model telefonu CAMON 30 Premier 5G. Załączam jedno z ostatnio dodanych w serwisie X zdjęć wykonanych właśnie tym smartfonem. Ujęcie nocne (zapewne z nieco dłuższym naświetlaniem).
Only the wind knows the secrets whispered in the sky and the tales etched in these ancient crevices. Shot on TECNO #CAMON30Premier5G.#DualChipsVideoMaster #ExtremeAdventureExtraordinaryCapture#ShotOnCAMON #TECNOCAMON30Series pic.twitter.com/OBMTs7aNuR
— tecnomobile (@tecnomobile) August 26, 2024
12. #ShotOnNubia
ZTE powinno być przez Was kojarzone, zwłaszcza, że istnieje wiele lat. Aktualnie Chińczycy wyróżniają swoje dwa najnowsze Androidy, których premiera nastąpiła kilka tygodni temu. W kanałach społecznościowych przypomniano o nubii Z60S Pro, w której zestaw aparatów nie jest high-endowy, ale niezły: sensor główny ma 50 mpx, teleobiektyw – 8 mpx, a aparat do ultra wide – 50 mpx. W dodanym zdjęciu nie jakość czujników była jednak najważniejsza, a kompozycja i sposób ujęcia kadru.
#shotonnubia with #nubiaZ60SPro : Crisp details and stunning clarity with the 50MP main camera, 8MP telephoto, and 50MP ultrawide lens. Every shot is a masterpiece! 📸✨
— ZTE Device (@ZTEDevice) August 22, 2024
13. #ShotOnSnapdragon
Snapdragony to jedne z dwóch najpopularniejszych układów obliczeniowych stosowanych we współczesnych telefonach. Od jakiegoś casu Qualcomm mocniej promuje ich zdolności fotograficzne (a konkretnie przetwarzanie sygnału docierającego z sensorów). Firma jest sponsorem tytularnym Manchesteru United, więc w ostatnim tygodniu przypomniała mini konkurs na kadry z motywem czerwieni (jako fan Liverpoolu uznaję w Premier League inny odcień czerwieni 😛 ). Załączam galerię zdjęć insiderów #ShotOnSnapdragon.
You celebrated your love for @ManUtd by dropping your red hot #ShotOnSnapdragon photos in our #RepYourRed photo challenge. 🔥 Have a look at what your fellow #Snapdragon Insiders captured: https://t.co/66qcocftGn pic.twitter.com/0jS9BCj27i
— Snapdragon (@Snapdragon) August 26, 2024
14. #ShotOnOnePlus i OnePlus Photo Awards
Mam dla was przypomnienie o jeszcze jednym konkursie fotograficznym, który został w tym roku ogłoszony. Od jakiegoś czasu trwa #OnePlusPhotoAwards. Na 28 sierpnia, a więc konkretnie dzisiaj, zapowiedziano ogłoszenie najlepszych zdjęć. Słowa dotrzymano i opublikowano nagrodzone zdjęcia. OnePlus wspólnie z International Photography Awards przedstawiło najlepsze z ponad 45 tysięcy zgłoszonych obrazów wykonanych telefonami (uczestnicy z ponad 150 krajów).
Winners of #OnePlusPhotoAwards are here! Congrats to the winners and everyone who participated!
Keep snapping and sharing your moments with #ShotonOnePlus photos.— OnePlus (@oneplus) August 28, 2024
15. #Team Pixel
Wspominałem gdzieś wcześniej, że 26 sierpnia był Międzynarodowy Dzień Psa. Google postanowiło celebrować ten dzień galerią fotek naszych ulubionych czworonogów. Zestawienie bez obostrzeń i wyróżnień – po prostu psiaki ujęte obiektywami Pixeli.
16. #ShotOniPhone
Kolekcja fotek od Apple tym razem w motywie szkła. Amerykański gigant wybrał zdjęcia z Czech, gdzie uwagę skupiono na trybie makro. W większość to propozycje bardziej artystyczne – stawiające bardziej na formę niż jakość (choć tej oczywiście nie brakuje). Zauważyliście, że od pewnego czasu spółka z Cupertino koncentruje się na typowo fotograficznych aspektach zdjęć, a nie na podkreślaniu poziomu jakości swoich obiektywów? To dobry kierunek, szczególnie, gdy zdecydowana większość rywali wyprzedziła Apple pod względem oferowanego hardware’u (foto-modułów)
Zdobywca nagrody głównej IPPAWARDS (kadr wyżej):
17. #PstryknieteFonem (mój Instagram)
Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:
18. Nowości dla Zdjęć w iOS 18 (iPhone)
W trakcie konferencji WWDC 2024 przedstawiono nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Apple zapowiedziało nowości w ramach iOS 18, które obejmą swoim zakresem także aplikację Zdjęcia oraz narzędzia związane z obrazem. Producent przygotował kilka elementów mających wpływ na przeglądanie zdjęć, ale też ich wyświetlanie lub edycje. Wybrane modele iPhone’ów otrzymają też dostęp do Apple Intelligence, które udostępnią kilka opcji związanych z generatywnym tworzeniem orazu oraz usuwaniem niechcianych obiektów z naszych fotek. Wszystkie szykowane nowości podsumowałem w oddzielnym artykule. Update do iOS 18 zostanie uruchomiony jesienią (wraz ze startem sprzedaży iPhone’ów 16, na pokładzie których system w tej wersji będzie już preinstalowany).
Czytaj więcej o: nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a
19. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)
Jak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.
Czytaj więcej: mój test Honora 90
20. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)
Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.
W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):
Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro
21. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)
W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.
Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.
Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40
22. Ostatnie foto smarthacki:
Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.
- wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
- maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
- blokada AE/AF w aparacie smartfona
- blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
- tryb seryjny w mobilnej fotografii
- jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?
23. Czym „strzelam”?
No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.
Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.
Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.
24. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)
Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!
Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.
Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)