mobilna fotografia 141 X1 ProMax
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 141 – X1 ProMax (foto: Indiegogo)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40Google Pixel 9 w rankingu DxOMark
  • Blackmagic Camera na Androida
  • Infinix ZERO 40 zintegrowane z GoPro (do vlogowania obiema stronami smartfona)
  • składany Honor Magic V3 z trybem portretowym Harcourt (globalna premiera na IFA 2024 w Berlinie)
  • tryb Clean Up w trzeciej becie iOS 18.1
  • smuklejszy Galaxy Z Fold6 Special Edition z 200 mega?
  • Xiaomi 15 Ultra ze zbliżeniem 10x?
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Google Pixel 9 w DxOMark

W poprzednim tygodniu informowałem o ocenach fotograficznych zdolności topowego Pixela 9 Pro, a teraz wyniki testów bazowej odmiany flagowego smartfona Google. Telefon otrzymał aż 154 punktów, czyli ledwie o cztery mniej od tego lepiej wyposażonego. Pozwoliło to na zajęcie siódmego miejsca w globalnym rankingu najlepszy foto-smartfonów na rynku.


Przypomnę, że bazowy Pixel 9 wciąż posiada tylko dwa sensory, ale teraz oba mają wysoką rozdzielczość. Jeśli dobrze odczytuję, aparat główny to czujnik Samsunga, a obiektyw z ultra szerokim kątem otrzymał moduł Sony. Brakuje teleobiektywu, ale jakiś rodzaj zbliżeń (oraz ich software’owego wyostrzania) jest.

Moduł fotograficzny w Google Pixel 9:

  • 50 mpx z f/.17 (sensor Samsung GNK 1/1.31”) z OIS, dual pixel PDAF i laserowym AF – jak wcześniej
  • 50 mpx z f/1.7 (sensor ultra wide 123˚ Sony IMX858 1/2.51″) z dual pixel PDAF – wcześniej 12 mpx (Sony IMX386 1/2.8″)
  • selfie: 10.5 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide Samsung 3J1 1/3″) z PDAF

2. Blackmagic Camera na Androida

Minęło już kilka tygodni odkąd aplikacja Blackmagic Camera jest dostępna w sklepiku dla Androida. Nie miałem czasu o tej premierze napisać, więc teraz nadrabiam zaległości. Wielu posiadaczy iPhone’ów przekonuje, że mówimy o jednej z najlepszych aplikacji do nagrywania filmików telefonem na rynku, więc jej debiut na konkurencyjnej platformie przyciągnął uwagę. Co prawda, program jest kompatybilny wyłącznie z kilkoma modelami telefonów z Androidem, ale najwyraźniej jest minimum hardware’owe, które musi sprostać jakości rejestracji video. Twórcy przekazali, że ich narzędzia wymagają minimum Androida 13, a apka oferuje więcej potencjału głównie na smartfonach serii Galaxy S23 (łącznie z FE), serii Galaxy S24 oraz Google Pixelach od siódmej generacji. Na innych telefonach program też można zainstalować, ale nie wykorzysta on możliwości algorytmów.

Blackmagic Camera
Blackmagic Camera foto: blackmagicdesign.com)

Blackmagic Camera na Androida posiada te same funkcje, które znaliśmy z iPhone’ów:

  • interfejs znany z kamer Blackmagic
  • manualna kontrola aparatu (ekspozycja), formaty, kodeki, profile LUT itd.
  • wspomagania zebrą, siatką, liniami kadru, histogramem itp.
  • możliwość synchronizacji zapisu z przestrzenią chmurową Blackmagic

3. Infinix ZERO 40 zintegrowane z GoPro

Moduły fotograficzne nowych smartfonów serii ZERO 40 od Infinix wyglądają całkiem ciekawe. Duet telefonów dysponuje aparatami do jakościowego vlogowania obiema stronami urządzenia (z 50-megapikselowymi kamerkami na przedzie). Oprócz tego producent zaskoczył ciekawą integracją z popularnymi kamerkami akcji od GoPro. Firma preinstalowała na Androidach narzędzia do rejestratorów lidera segmentu kamerek do nagrywania dynamicznych ujęć, by w nietypowy sposób wyróżnić możliwości swoich telefonów.

Infinix przygotował rozwiązania video do vloggingu przy współpracy z GoPro. Pozwoliło to na podniesienie jakości nagrywania w obrębie kilku elementów, m.in. przez narzędzia AI. Sensory 50 mega pozwolą na nagrywanie filmów w 4K/60fps w ultra szerokim kącie 120 stopni. Do tego w wysokiej rozdzielczości obiema stronami telefonów. Urządzenia zaoferuję stabilizację OIS+EIS w trybie ProStable (także dla zdjęć). Wariant ZERO 40 5G (bo jest jeszcze 4G) zyskał potrójny mikrofon do lepszego zapisu dźwięku i redukowania zbędnych szumów.

mobilna fotografia 142 Infinix Zero 40 5G
Infinix Zero 40 5G (foto: Infinix)

Na pokładzie jest tryb Vlog Mode oraz preinstalowane aplikacje dla kamerek GoPro (m.in. GoPro Quik), dzięki którym łatwiej i szybciej powiążemy smartfon z kamerką akcji, a potem podejrzymy z niej obraz, zmienimy ustawienia, czy zedytujemy nagrane nią treści. Wszystko z szybkim dzieleniem się nagraniami i wgrywaniem ich na popularne platformy społecznościowe, co jest efektem w integracji rozwiązań GoPro z natywną aplikacją aparatu Infnix. Można ZERO 40 powiedzieć, że to pierwszy smartfon z certyfikacją „Works with GoPro”. Generalnie dość ciekawe partnerstwo, szczególnie biorąc pod uwagę mniej znany brand marki Infinix na globalnym rynku. Telefony widzę w Malezji, gdzie w przewalutowaniu na dolary kosztowałyby ok. 280 i 400 „zielonych”.

Sensory zastosowane w Infinix ZERO 40:

  • 108 mpx z f/1.8 (sensor wide, 1/1.67″) z PDAF i OIS (+EIS)
  • 50 mpx z f/2.0 (ultrawide 120˚, 1/2.76″) z PDAF
  • 2 mpx z f/2.4, (czujnik głębi)
  • selfie: 50 mpx z f/2.5 (sensor wide 21mm, 1/2.76″) z PDAF

4. Honor Magic V3 z portretowaniem Harcourt (globalnie)

Honor Magic V3
Honor Magic V3 (foto: Honor)

W lipcu trzecia generacja składanego Honor Magic V została zaprezentowana w Państwie Środka w dwóch odmianach. Ta główna doczekała się właśnie globalnej premiery. Chińska marka wykorzystała do tego targi IFA 2024 w Berlinie, na których zawsze debiutują ciekawsze urządzenia.

Honor Magic V3 już na blogu przedstawiałem. To aktualnie najsmuklejszy i chyba jeden z najlżejszych „składaków” na rynku. Z usprawnionym mechanizmem zawiasu, nowszymi podzespołami (Snapdragon 8 Gen 3) i upgradem zestawu aparatów. Wypada teraz przypomnieć, jakie właściwości mają poszczególne sensory i obiektywy w nowym urządzeniu:

  • 50 mpx z f/1.6, (sensor wide, 1/1.56″) z PDAF i OIS
  • 50 mpx z  f/3.0, (teleobiektyw z optycznym 3.5x, 1/2.51″) z PDAF i OIS
  • 40 mpx z f/2.2 (ultrawide 112˚) z AF
  • selfie w ekranie wewnętrznym: 20 mpx z f/2.2 (wide 90˚)
  • selfie w ekranie wewnętrznym: 20 mpx z f/2.2 (wide 90˚)

Do tego algorytmy portretowego Harcourt (które trafiły niedawno do serii Honor 200). V3 zaproponuje też kilka typowych dla składanego formatu ulepszeń fotograficznych: tryb lepszej stabilizacji przez wykorzystanie zgiętego spodu jako podstawki, czy tryb selfie z wykorzystaniem głównych aparatów (z podglądem obrazu na zewnętrznym ekraniku). W Polsce ten składany Android może kosztować nawet ok. 9000 zł (jeszcze nie sprecyzowano kosztów, więc porównuje je do poprzednika).

Czytaj więcej o: Honor Magic V3


5. Apple Clean Up w trzeciej becie iOS 18.1

Za kilka dni prezentacja nowych iPhone’ów 16, a wraz z nimi nowego iOS 18 (z planowanymi rozwiązaniami Apple Intelligence). Po sieci krążą plotki, że algorytmy Sztucznej Inteligencji mogą zadebiutować dopiero za pewien czas, a więc nie bezpośrednio z nowymi telefonami Apple). Trzecia beta iOS 18.1 zdaje się to potwierdzać, bo widać w niej narzędzia Clean Up. To jedna z funkcji wykorzystujących AI do usuwania niechcianych w kadrze obiektów. Ma funkcjonować na wzór Magic Eraser od Google, które daje takie możliwości w Pixelach już od kilku generacji. Clean Up pokazano w trakcie czerwcowych WWDC.

Apple Inntelligence Clean Up
Apple Inntelligence Clean Up (foto: apple.com)

W becie nowego oprogramowania widać ikonkę funkcji oraz opcje jakie zaoferuje, m.in. pozbywanie się cieni lub odbić. Algorytmy zostały tak wytrenowane, by nie usuwać ze zdjęć fragmentów osób (jeśli niechciane elementy są do usunięcia obok postaci). Tryb ma oczywiście działać z dowolnym zdjęciem z galerii telefonu. Developerzy mogą już badać funkcję w działaniu.

O tej i wielu innych zmianach aplikacji aparatu w iOS 18 napisałem więcej w oddzielnym artykule.


6. Samsung Galaxy Z Fold Special Edition z 200 mega

Galaxy Z Fold6
Galaxy Z Fold6 (foto: samsung.com)

Samsung jest liderem sprzedaży wciąż jeszcze niszowego segmentu składanych smartfonów. Nie oznacza to jednak, że oferuje najlepsze telefony tego typu na rynkach. Wielu chińskich rywali posiada ciekawsze foldables, m.in. w kwestiach potencjału fotograficznego. Większość azjatyckich konkurentów posiada też smuklejsze konstrukcje. Możliwe, że właśnie dlatego gigant z Korei planuje sprzedaż specjalnej wersji urządzenia, na początek we własnym kraju (a potem w Chinach). Galaxy Z Fold6 Special Edition ma być węższy od bazowego wariantu.

Firma z Seulu planuje też udoskonalić zestaw fotograficzny. Telefon ma zadebiutować już niebawem, więc i konkretnych przecieków na jego temat więcej. Według kilku źródeł zestaw aparatów w nowym foldzie ma się z składa z takich sensorów (nie wiadomo oczywiście czy to wszystkie):

  • 200 mpx (sensor główny, pewnie świeżutki ISOCELL HP9 1/1.4″) | wg Evana Blassa (na X)
  • 12 mpx (sensor ultra wide) | wg serwisu GalaxyClub
  • selfie: 10 mpx (ekran zewnętrzny) | wg serwisu GalaxyClub
  • selfie: 5 mpx (ukryte pod ekranem wewnętrznym) – zamiast 4 mpx jak w Fold6 | wg GalaxyClub

7. Xiaomi 15 Ultra ze zbliżeniem 10x?

vivo X100 Ultra
vivo X100 Ultra (foto: vivo)

W którymś z poprzednich (niedawnych) przeglądach mobilnej fotografii informowałem, że high-endowa odmiana flagowej serii Xiaomi 15 może otrzymać sensor 200 megapikseli. Teraz w sieci pojawiły się kolejne przecieki, które nie tylko potwierdzają te rewelacje, ale je zbogacają. Serwis smartprix.com przekonuje, że dzięki połączeniu wysokiej rozdzielczości dwustu milionów pikseli oraz peryskopowego formatu uda się w telefonie uzyskać aż 10-krotne zbliżenie wyższej jakości. Zoom tego typu ma zatem łączyć możliwości optyczne z matrycowymi. Nie wiem, czy można będzie takie zbliżenie określać mianem „bezstratnego”, ale to już kwestie raczej marketingowe. Dla szybkiego przypomnienia, podobny moduł fotograficzny (200 mpx + peryskop) zadebiutował w maju w vivo X100 Ultra.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów smartfonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.

8. #ShotOnOPPO

Oppo przedstawiło wygranych sierpniowego mini konkursu fotograficznego, którego główną tematyką był #WaterShot. To już kolejny z cyklicznych konkursów dla społeczności marki. Załączam poniżej wyróżnione zdjęcia. We wrześniowej edycji motywem ma być pojęcie CULTURE.


9. XMAGE Global Exhibition w Szanghaju

Huawei wrzucił na X info na temat wystawy „A Heartwarming World'” w ramach konkursu XMAGE Global Exhibition. Zdjęcia wykonane smartfonami chińskiej marki zostały wyróżnione galerią mającą pokazać poziom prac, ale i potencjału kieszonkowych aparatów. Aktualnie wystawę zorganizowano w szanghajskim Museum of Art Pudong. Ciekawe, jak wygląda trasa wydarzenia i czy trafi też do Europy.


10. #TakenWithXperia

Sony znajduje się wśród tych marek, które regularnie wyróżniają zdjęcia swoich klientów. W zeszłym tygodniu japoński producent przedstawił na X ujęcie nocne (z długim naświetlaniem) ze stolicy Anglii. #TakenWithXperia z efektownym malowaniem przy użyciu miejskich świateł. Polecam zabawę tymi efektami, bo można pstryknąć naprawdę nietypowe fotki (zajrzyjcie na mój kanał na IG, gdzie jakiś czas temu publikowałem sporo podobnych materiałów).


11. ShotOnNubia

Jak pewnie bardzo dobrze wiecie, uwielbiam astrofotograficzne ujęcia (z racji zamiłowania do tematyki kosmosu), więc staram się nie omijać zdjęć z kanałów społecznościowych, które prezentują efekty zapisu nocnego nieba. Sam powoli szykuję się na wyjazd poza miasto, gdzie warunki do takich kadrów znacznie przyjaźniejsze. Załączam kilka zdjęć z najnowszych smartfonów nubia przy użyciu obiektywów 18 mm Starry Sky Main Camera. Trzy efektowne foty z topowej Z60 Ultra Leading Version.


12. #ShotOnCAMON

I kolejny tydzień ze zdjęciem z telefonu Tecno Mobile. Chińska marka cały czas promuje model CAMON 30 Premier 5G, który jest jednym z lepiej fotograficznie wyposażonych w ofercie producenta. W ostatnim czasie zauważyłem wzmożone ruchy na kanałach społecznościowych tej firmy. W dodatku większość z publikowanych prac trzyma poziom! W jednym z ostatnich ciekawe wykorzystanie lustrzanych powierzchni nowoczesnej zabudowy.


13. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. W zeszły piątek byłem na pokazie dronów. Załączam kilka fotek przy nieco dłuższym naświetlaniu, ale z ręki (tryb nocny iPhone’a).


14. Nowości dla Zdjęć w iOS 18 (iPhone)

Apple Inntelligence Zdjęcia ico
Zdjęcia z elementami Apple Intelligence (foto: apple.com)

W trakcie konferencji WWDC 2024 przedstawiono nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Apple zapowiedziało nowości w ramach iOS 18, które obejmą swoim zakresem także aplikację Zdjęcia oraz narzędzia związane z obrazem. Producent przygotował kilka elementów mających wpływ na przeglądanie zdjęć, ale też ich wyświetlanie lub edycje. Wybrane modele iPhone’ów otrzymają też dostęp do Apple Intelligence, które udostępnią kilka opcji związanych z generatywnym tworzeniem orazu oraz usuwaniem niechcianych obiektów z naszych fotek. Wszystkie szykowane nowości podsumowałem w oddzielnym artykule. Update do iOS 18 zostanie uruchomiony jesienią (wraz ze startem sprzedaży iPhone’ów 16, na pokładzie których system w tej wersji będzie już preinstalowany).

Czytaj więcej o: nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a


15. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


16. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


17. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


18. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


19. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


20. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

najlepsze fotosmartfony 2024
Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)