Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.
W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.
Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.
Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.
- Google Pixel 9 Pro Fold w DxOMark
- nowy dronik DJI Neo poniżej tysiąca złotych
- iPhone 16 i 16 Plus – co poprawiono?
- iPhone 16 Pro i 16 Pro Max z Camera Control
- GoPro Hero 13 Black z wymienną optyką
- podwójnie składany Huawei Mate XT Ultimate
- Zapytaj Zdjęć z Gemini startuje w USA
- startuje Xiaomi Imagery Awards 2024
- Galaxy S25 Ultra tylko ze zmianą ultra wide?
- jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek
1. Google Pixel 9 Pro Fold w DxOMark
Serwis DxOMark ocenił wszystkie modele smartfonów Google z nowej rodziny Pixeli dziewiątej generacji. Na sam koniec sprawdzono potencjał fotograficzny składanych Pixeli 9 Pro Fold. Topowy i najdroższy z oferty Android otrzymał 141 punktów i stał się najlepiej ocenianym „składakiem” w rankingu DxOMark. Dla przypomnienia zestaw fotograficzny rozkładanego telefonu:
- 48 mpx z f/1.7 (sensor 1/2.0″) z OIS, dual pixel PDAF i wielostrefowym LDAF (laserowym)
- 10.5 mpx z f/2.2 (sensor ultra wide 127˚, 1/3.4″) z PDAF
- 10.8 mpx z f/3.1 (peryskopowy teleobiektyw 1/3.2″ z 5x) z OIS, dual pixel PDAF
- selfie (ekran wewn.): 10 mpx z f/2.2 (Samsung 3K1 1/3.94″) – wcześniej 8 mpx
- selfie (ekran zewn:.): 10 mpx z f/2.2 (Samsung 3K1 1/3.94″) – wcześniej 10.5 mpx
Czytaj więcej o: Google Pixel 9 Pro Fold
The @google #Pixel9ProFold ranks among the Top 10 in Display due to its well-balanced attributes in readability, color, video & touch. In Camera, it scores at 141, being the new top 1 in the foldable ranking. It impresses with its fast autofocus, accurate exposure, and vibrant… pic.twitter.com/0aTO2L6EqH
— DXOMARK (@DXOMARK) September 3, 2024
2. DJI Neo – dronik za 200 dolców
Na tragach IFA można było natrafić na mnóstwo różnych gadżetów. Wśród nich nie zabrakło dronów. Jak drony to oczywiście DJI. Producent zaprezentował w Berlinie nowego mini copterka. DJI Neo to bodaj najprzystępniejszy z całej rodziny proponowanych modeli do podniebnego nagrywania. Urządzenie wyceniono na 200 dolarów (u nas na 919 zł). Co potrafi tak maleńki dronik z kamerką na pokładzie? Całkiem sporo!
Neo skierowano do regularnych twórców treści, ale też tych okazjonalnych. Format jest przyjazny celom na szybko, a więc bez większych zdolności. umiejętności, no i jakichś certyfikacji. Urządzenie potrafi wystartować z dłoni, jest sterowane komendami, ale w zanadrzu widzę też kilka trybów, które są kojarzone z większych dronów DJI. Marka te technologie umiejętnie wykorzystuje. Wśród funkcji widzę ActiveTrack, Quick Shots, wsparcie kontrolera FPV, kontrolę z poziomu smartfona, czy możliwość nagrywania obraz w sychronizacji z mkrofonikiem DJI Mic 2.
Zabrakło jednak rozwiązań do omijania przeszkód, więc swobodne przeloty będę nieco trudniejsze. Ważniejsze, że ważący ledwie 135 gramów dronik jest bardzo przenośny. Ciekawie wygląda przycisk obok gimbala do szybkiego zmieniania trybów rejestracji (m.in. podążania, Dronie, czy tych już wyżej wspomnianych). Kamerka ma 60- i 90-stopniowe obroty, ale nie da się nagrywać wertykalnie. Sensor 12 mega z ultra wide, ekwiwalentem 13 mm i f/2.8 to niezłe parametry jak na tę sekcję. Na koniec jeszcze króciutko o czasie przelotu. Bateria daje 13-17 minut unoszenia w powietrzu. Krótko, ale ładowanie też się skróci.
3. iPhone 16 i 16 Plus – co ulepszono?
Bazowe iPhone’y szesnastej generacji zyskały kilka ciekawych ulepszeń fotograficznych. Tegoroczna jednostka wciąż będzie dysponowała tylko dwoma obiektywami, ale zmieni się ich ułożenie. Tym razem jednak nowy układ sensorów ma dość istotny powód pionowego formatu. Aparaty jeden nad drugim pozwolą na nagrywanie i wykonywanie zdjęć stereo, czyli do ujęć 3D pod gogle Vision Pro. Filmowanie ogółem ma być rejestrowane w 4K przy 60 fps z Dolby Vision.
Aparat główny nadal ma 48 megapikseli (teraz jednak z Fusion camera ze zbliżeniem tele 2x). Towarzyszący mu aparat ultra wide 12 mpx jest jaśniejszy, bo zamiast f/2.4 jest f/2.2. Do tego dołożono mu autofocus, więc po raz pierwszy w historii bazowych odmian skorzystamy z trybu makro (lepsze ujęcia z bliska).
Nowością jest też „przycisk” (kontaktowy) Camera Control. Jego zadanie jest jasne – zwiększać wygodę obsługi kamerek. Specjalne akcje pojawią się zarówno dla aparatu, jak i przy filmowaniu. Skończy się zasłanianie ekranu palcem lub klikanie w przycisk od głośności. Moduł też będzie reagował na dotyk i gesty, więc poczujemy namiastkę obsługi jak w normalnych aparatach. Lekkie dociśnięcie przyostrzy, pełne wykona zdjęcie. Jest też zoomowanie, ale i obsługa funkcji Visual Intelligence (rywal dla Obiektywu Google).
Podsumowując, iPhone 16 i 16 Plus:
- rejestrują obraz stereoskopowo (dzięki pionowemu ułożeniu obiektywów)
- sensor główny 48 mpx posiada opcję Fusion Camera i zoomem tele 2x (12 mpx)
- sensor ultra wide 12 mpx ma nowe f/2.2 (0 2.6x więcej światła na matrycy, czyli jednocześnie lepsze efekty przy nocnych ujęciach w trudnym oświetlenie) – to chyba ten sam sensor co w iPhone 15 Pro z zeszłego roku
- ultraszerokokątny obiektyw wspiera autofocus (pojawi się tryb makrofotografii)
- dedykowany przycisk Camera Control ułatwi obsługę kamerek
- iOS 18 ma dostarczyć tryb Visual Intelligence (na wzór Obiektywu Google)
- w iOS 18 nastąpi największa metamorfoza aplikacji aparatu
- w alternatywie do HEIC pojawi się format JPEG XL (ale to jeszcze do sprawdzenia)
Czytaj więcej o: iPhone 16 i iPhone 16 Plus
4. iPhone 16 Pro i 16 Pro Max z Camera Control
High-endowy duet iPhone’ów w wersji Pro to zawsze więcej ulepszeń moduł fotograficznego oraz mocniejszy zestaw możliwości w kwestiach mobilnej fotografii oraz nagrywania filmów. Nie inaczej jest w przypadku tych smartfonów szesnastej generacji.
W tych lepiej wyposażonych wariacjach przycisk Camera Control ma mieć jeszcze większy sens niż w duecie bazowym (m.in. z racji szerszych rozwiązań przy kręceniu video). Będzie potrafił to samo, ale obsłuży więcej opcji. Po „gładzik” będzie przypominał w działaniu podobne rozwiązanie stosowane w Xperiach od Sony, ale ze znacznie szerszym zakresem funkcji. Planuję przyjrzeć się całemu modułowi bliżej w przyszłym przeglądzie.
Jak przewidywano, mniejszy z pary nowych Pro zostanie doposażony w optyczne zbliżenie 5x (peryskopowy moduł teleobiektywu). Przypomnę, że w zeszłorocznym odpowiedniku do dyspozycji był zoom tylko 3x, a tylko Max dawał lepsze przybliżanie w bezstratnej jakości. Oba iPhone’y Pro 16 i 16 Pro Max mają ulepszoną matrycę dla kamerki ultrwa wide (z 12 do 48 megapikseli). W aplikacji aparatu znajdą się też opcje zmiany stylistyki zdjęć w ramach personalizowanych Photographic Styles (można będzie z nich skorzystać już po wykonaniu ujęcia w procesie edycji).
Kręcenie filmów znów nieco dopieszczono. Zarejestrujemy je w jakości 4K w 120fps z opcją zmiany klatek na slow motion już po nagraniu materiału. Video będą wspierane nagrywaniem dźwięku ze spatial audio, a Audio Mix umożliwi izolowanie głosów poszczególnych osób w kadrze. Świetne narzędzie do profesjonalniejszego kręcenia materiałów (tzw. kinowe efekty studyjne). Część nowego potencjału widać przy produkcji videoclipu dla kawałka „Dancing in the Flames” The Weeknd.
Podsumowując, iPhone 16 Pro i 16 Pro Max:
- video zarejestrujemy w jakości 4K w 120fps z opcją zmiany klatek na slow motion i Dolby Vision HDR (to pierwsze takie efekty w segmencie smartfonów)
- chip A18 Pro powinien dodać mocy przy przetwarzaniu sygnału obrazu
- sensor główny 48 mpx z Fusion Camera jest wydajniejszy (ma 24 mm, quad-pixel 2.44, 100% Focus Pixels, f/1.78, tryb tele 2x w 48mm, antyrefleksyjną powłokę)
- na pokładzie jest druga generacja technologii sensor-shift dla optycznej stabilizacji obrazu
- ulepszono matrycę dla kamerki ultrwa wide (z 12 do 48 megapikseli)
- Apple obiecuje zerowe opóźnienie w trybie 48 mpx ProRAW i HEIF
- mniejszy iPhone 16 Pro zostanie doposażony w optyczne zbliżenie 5x (peryskopowy moduł teleobiektywu)
- wydaje mi się, że tryb makro jest teraz oferowany zarówno w tele, jak i ultra wide
- dedykowany przycisk Camera Control ułatwi obsługę kamerek (obsługując więcej rozwiązań niż w bazowym duecie iPhone’ów 16 z uwagi na szerszy wachlarz możliwości)
- oba iPhone’y 16 Pro wykonają zdjęcia spatial audio (obok video)
- Audio Mix wykorzysta cztery nowe mikrofony „studyjnej jakości” (do izolowania głosów w kadrze)
- iOS 18 ma dostarczyć tryb Visual Intelligence (na wzór Obiektywu Google)
- w iOS 18 nastąpi największa metamorfoza aplikacji aparatu
- pojawi się edycja stylistyki zdjęć w ramach personalizowanych Photographic Styles
Czytaj więcej o: iPhone 16 Pro i iPhone 16 Pro Max
5. Kamerki GoPro Hero 13 Black z wymiennymi obiektywami
Na rynek wkroczy niebawem trzynasta generacja najpopularniejszych (przynajmniej medialnie) kamerek akcji marki GoPro. Tegoroczna, flagowa konstrukcja zaoferuje kilka interesujących ulepszeń. Przede wszystkim: wymienne obiektywy (optykę), magnetyczne mocowania, magnetyczne ładowarki, a także większe baterie. Jak zwykle zebrałem najlepsze z nowości i najważniejsze specyfikacje nowego modelu na schludnej i czytelnej liście.
- nagrywanie w slot motion w 720p ma teraz aż 400 fps
- bateria Enduro z 1900 mAh jest o 200 mAh pojemniejsza od poprzedniej
- Contacto Magnetic Door i Power Cable Kit to magnetycznie mocowane akcesoria do ładowania
- GoPro Hero 13 Black zaoferuje magnetyczne moduły (jak DJI Osmo Action)
- wymienne obiektywy są teraz first-party (Ultra-Wide Lens ze 177° i proporcjach 1:1 sprawdzi się świetnie przy elastyczności ujęć horyzontalnie/wertykalnie; Macro Lens Mod posiada opcję ostrzenia z 11 cm; a Anamorphic Lens ucieszy miłośników kinowego 21:9 z efektami flary)
- system kamerki sam dostosuje ustawienia “de-squeezing” (rozdzielczość, frame rate itd.) do optyki
- filtr ND zaoferuje ND4, ND8, ND16 i ND32 (by zwolnić nieco szybkość migawki w mocnym świetle)
- nie zmieniono sensora i chipa – wciąż jest 1/1.9″ CMOS 8:7 ze wsparciem GP2 CPU
- kamerka nadal rejestruje obraz 5.3K w 8:7 (i we wszystkich wcześniejszych rozdzielczościach)
- nie widzę większych zmian w stabilizacji obrazu (HyperSmooth 6.0)
- udało się poprawić chłodzenie wnętrza, więc gadżet powinien pracować pewniej i dłużej
- łączność WiFi 6 ma dać o 40% szybszy transfer (tu jest znaczna poprawka osiągów)
- cennik: 1999 zł (za GoPro Hero 13 Black) i 2999 zł (za GoPro Hero 13 Black Creator Editon)
Najnowszy set dla GoPro Hero 13 Black może być gwoździem do trumny dla producentów akcesoriów third-party (chyba, że będą oferować tańsze zamienniki). W nowej ofercie pojawi się też sporo prostszy wariant kamerki w modelu GoPro Hero 4K (999 zł). Uproszczony model ma słabszy procesor, nagrywa w 4K przy 30 fps, a zbijając rozdzielczość dojdziemy maksymalnie do 60 fps. Konstrukcja ma swój mini ekranik. To bardziej bazowy wariant kamerki akcji typu entry-level. Gadżet dla początkujących lub mniej wymagających użytkowników.
6. Podwójnie składany Huawei Mate XT Ultimate
W Chinach zadebiutował pierwszy na świecie podwójnie składany smartfon. Huawei Mate XT Ultimate to hybryda tabletu z telefonem, którą złożymy w harmonijkę. Składający się trzech skrzydełek gadżet wymagał potężnego odchudzenia, by w złożonej do formy bardziej kieszonkowego smartfona nie był zbyt gruby. Producentowi udało się zaprojektować możliwie kompromisowe gabaryty, więc były obawy o zmieszczenie w konstrukcji modułu z kamerkami. Okazuje się, że mimo naprawdę bardzo smukłej sylwetki „wysepka” z aparatami nie straciła high-endowych właściwości.
Przewidywałem, że najbardziej parametrowo „oberwie” moduł fotograficzny, ale wcale tak nie jest! System sensorów nie wygląda źle. Ma bardzo dobre kamerki, które nie będą może walczyć o miano króla mobilnej fotografii, ale mogą spokojnie zawstydzać wiele tradycyjnych smartfonów. W module jest nawet peryskopowy teleobiektyw. Moduł z aparatami będzie pewnie mocno wystawał z całej konstrukcji.
- 50 mpx ze zmienną przesłoną f/1.4-f/4.0 (sensor główny) z PDAF i OIS
- 12 mpx z f/3.4 (teleobiektyw z optycznym 5.5x) z PDAF i OIS
- 12 mpx (ultra wide 120˚) z PDAF
- selfie: 8 mpx z f/2.2 w ekranowym otworku (w skrzydełku frontowym)
Czytaj więcej o: Huawei Mate XT Ultimate
7. Zapytaj Zdjęć z Gemini startuje w USA
Przy okazji majowego Google I/O poznaliśmy kolejne software’owe ulepszenia Androida. Nowa generacja oprogramowania z Mountain View rozwinie swoje zdolności AI. W ostatnim czasie tempo wzrosło w wyniku reakcji na generatywne modele typu GPT. Jedną z poprawek wykorzystujących narzędzia Gemini ma być funkcja przeszukiwania zdjęć w serwisie Zdjęcia Google. Amerykańska firma chce, aby aplikacja ze zdjęciami weszła na wyższy poziom eksploracji naszych treści. Opcja Ask Photos (Zapytaj Zdjęć) trafiła właśnie w fazę wczesnego dostępu na terenie USA (i generalnie w języku angielskim). Rozwiązanie ma być dostępne na obu smartfonowych systemach – iOS i Androidzie.
With Ask Photos on @GooglePhotos, you’ll soon be able to search for specific moments more intuitively. Say you want to see photos from your national park tour — you can type “show me a photo from each national park I’ve visited.” Learn more → https://t.co/rsO4J85LrR pic.twitter.com/Q66g3B1O0a
— Google (@Google) May 15, 2024
Zapytaj Zdjęć z Gemini ma być nowym sposobem wyszukiwania naszych zdjęć. W Zdjęciach Google algorytmy AI uczestniczą już od dawna, m.in. przy przeszukiwaniu obrazów. Rozszerzenie tego o Gemini i eksperymentalną funkcję Zapytaj Zdjęć ma zaoferować kilka ulepszeń. Na tyle dużo, że zostały one przedstawione podczas Google I/O. Rozwiązanie ma przyspieszyć proces wyszukiwania konkretnych zdjęć o asystenta, by skrócić cały proces.
- aplikacja ma zwracać fotki na podstawie pytań, np. „Pokaż mi najlepsze zdjęcie z każdego odwiedzonego przeze mnie parku narodowego”
- pomoże też kontekstowo odpowiadać na nietypowe pytania, np. „Jaki motyw miało przyjęcie urodzinowe Zosi?” (multimodalność narzędzi AI spróbuje odpowiedzieć po analizie detali na naszych zdjęciach)
- ułatwi wybór najlepszych zdjęć i tworzenie galerii (także z dodatkami na social media)
- w całości będzie uczestniczyć wspomniane już multimodalne podejście do analiz
- obiecana jest przy tym odpowiednia prywatność naszych kolekcji (po których buszuje AI). Google obiecuje, że nie wykorzystuje naszych zdjęć do szkolenia swojej Sztucznej Inteligencji
8. Startuje Xiaomi Imagery Awards 2024
Zwycięzców zeszłorocznego konkursu fotograficznego Xiaomi poznaliśmy w grudniu. Bardzo podobnie będzie w ramach Xiaomi Imagery Awards 2024. Ósmego września chińska marka rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń, natomiast zakończy je 22. grudnia. Nagroda główna i w kategorii Photo Essay to po 10 tysięcy dolarów. Pojawią się też cztery wyróżnienia jury (po 1000$). Podobnie jak ostatnio, marka Leica uczestniczy w promocji przedsięwzięcia.
#XiaomiImageryAwards2024 Supported by Leica is here! Connect your vision, your story with what you see through your lens. 📸
Celebrate people with your unique creations by submitting here: https://t.co/eT8ox8TYz4 pic.twitter.com/Etwrsf3M5e
— Xiaomi (@Xiaomi) September 9, 2024
9. Galaxy S25 Ultra tylko ze zmianą ultra wide?
Do premiery kolejnej generacji flagowej serii Galaxy jeszcze wiele miesięcy, ale kolejnych plotek i przecieków na temat nowych jednostek Samsunga przybywa niemal każdego tygodnia. Najnowsza od Ice Universe przekonuje, że high-endowy wariant Galaxy S25 Ultra może przejść upgrade modułu fotograficznego jedynie w obszarze obiektywu z ultra szerokim kątem. Jeszcze w maju twierdzono, że w konstrukcji zobaczymy też nowe tele 3x. Według najnowszych informacji aparatem ultra wide będzie 50-megapikselowy sensor Samsung ISOCELL JN3 z pikselami 0.7um. Główna kamerka ISOCELL HP2 z 200 mpx otrzyma jakieś usprawnienia, ale sam moduł ma być ten sam. Wychodzi na to że teleobiektyw 10 mpx (Sony IMX754) ze zbliżeniem 3x i 50 mpx (Sony IMX54) z 5x pozostaną nienaruszone. Na pewno cały zestaw zyska na obrazowaniu, bo zająć ma się nim przyspieszony Snapdragon 8 Gen 4 for Galaxy.
Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)
Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów smartfonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.
10. Siedem efektów ZEISS Style Portrait w vivo V40 Pro
Ile efektów Bokeh można znaleźć w jednym telefonie? Vivo w niedawno przedstawionym V40 Pro (niedostępnym w Polsce, bo od jakiegoś czasu brakuje tego chińskiego producenta na naszym rynku) jest ich aż siedem. Marka chwali się nimi w mediach społecznościowych, gdzie prezentuje wszystkie tryby w ramach ZEISS Style Portrait.
Bring perfection into focus with 7 different bokeh modes of ZEISS Style Portrait, exclusively featured in vivo V40 Pro.
Click the link below to buy now.https://t.co/I8kOs3GiMi#vivoV40Series #10Yearsofvivo #ZEISSPortraitSoPro pic.twitter.com/tI8Uu79Uf2
— vivo India (@Vivo_India) September 4, 2024
11. #ShotOnSnapdragon
Mamy już prawie połowę września, ale Qualcomm chce jeszcze przypomnieć najlepsze zdjęcia wykonane przy użyciu Snapdragonów z poprzedniego miesiąca. W poprzednim miesiącu #ShotOnSnapdragon kręciło się wokół nowej kampanii School Of Snapdragon.
Class is in session. 🏫 For our #SchoolOfSnapdragon photography theme in August, you taught us how to take an awesome #ShotOnSnapdragon photo. Check out some wallpapers based on our faves: https://t.co/AsNHTVRoyv pic.twitter.com/vJ4k6wa7kA
— Snapdragon (@Snapdragon) September 10, 2024
12. #TakenWithXperia
Sony lubi publikować w swoich social media pracę użytkowników Xperii. W ostatnich dniach japoński producent zachwalał rozwiązania makro przy użyciu teleobiektywu 120mm we flagowych Xperiaach 1 VI. Najnowsze #TakenWithXperia są autorstwa Akiyo Ogawy. Pokazują poziom detali na bardzo wdzięcznym obiekcie – kocie. Mrrrr
Mesmerised by the beauty of those emerald eyes 💚🐾🐈
From the softest of fur to little pink noses, capture your pets like never before with Xperia 1 VI and the new 120mm Telephoto macro feature.Photo taken by Akiyo Ogawahttps://t.co/4AibzYbRMR#Macro #TakenWithXperia pic.twitter.com/G3IPgPR0nx
— Sony | Xperia (@sonyxperia) September 8, 2024
13. #ShotOnNubia
Mamy jeszcze lato, ale spodziewajcie się powoli jesiennych ujęć. Przez pewien okres tej pory roku natura będzie pięknie przygotowywała się do zimy. W niektórych regionach świata warunki do efektownych ujęć już się pojawiły. Zostały uwiecznione aparatami topowego smartfona nubia Z60 Ultra Leading Version, który zadebiutował na rynku kilka tygodni temu. Właśnie dlatego ZTE chwali się zdjęciami wykonanymi tym Androidem.
Captured every golden leaf and crisp breeze 🍂🍁 with our #nubiaZ60UltraLeadingVersion.
Fall never looked so vibrant when #shotonnubia! Grab the offer on https://t.co/5wREK43X7u pic.twitter.com/sZUJ4Nu1aV
— nubia Smartphone (@nubiasmartphone) September 6, 2024
14. #30DaysOfPixel
Od września Google promuje zdolności swoich smartfonów w nowej akcji. #30DaysOfPixel to codzienne publikowanie fotek pstrykniętych Pixelami. Przed każdym kolejnym dniem amerykański gigant zapowiada, jaki motyw będzie królował następnego, więc w ramach hashtagu #TeamPixel można publikować swoje ujęcia, a Google będzie je przeglądać, a najlepsze następnego dnia wyróżniać. Ciekawa kampania. Wczoraj tematem głównym był Unique Angles.
15. #ShotOnApple
Apple będzie teraz chwalić się możliwościami najnowszych iPhone’ów szesnastej generacji. Na Instagramie rozpoczęto od kilku klatek ze studia, w którym nagrywano teledysk do jednego z kawałków The Weeknd. W ramach #ShotOniPhone nagrano całe video, ale pokuszono się też o wykonanie kilku fotek z tego procesu. Oczywiście topowym modelem telefonu z iOS. Wykonał je Eddy Chen. Przy ich edycji skorzystano z nowych efektów Photographic Styles, które udostępniono w iPhone’ach 16.
16. #PstryknieteFonem (mój Instagram)
Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:
17. Nowości dla Zdjęć w iOS 18 (iPhone)
W trakcie konferencji WWDC 2024 przedstawiono nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Apple zapowiedziało nowości w ramach iOS 18, które obejmą swoim zakresem także aplikację Zdjęcia oraz narzędzia związane z obrazem. Producent przygotował kilka elementów mających wpływ na przeglądanie zdjęć, ale też ich wyświetlanie lub edycje. Wybrane modele iPhone’ów otrzymają też dostęp do Apple Intelligence, które udostępnią kilka opcji związanych z generatywnym tworzeniem orazu oraz usuwaniem niechcianych obiektów z naszych fotek. Wszystkie szykowane nowości podsumowałem w oddzielnym artykule. Update do iOS 18 zostanie uruchomiony jesienią (wraz ze startem sprzedaży iPhone’ów 16, na pokładzie których system w tej wersji będzie już preinstalowany).
Czytaj więcej o: nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a
18. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)
Jak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.
Czytaj więcej: mój test Honora 90
19. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)
Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.
W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):
Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro
20. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)
W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.
Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.
Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40
21. Ostatnie foto smarthacki:
Od kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.
- wycinanie obiektów ze zdjęć w iOS 16
- maksymalny zoom w aparacie iPhone’a
- blokada AE/AF w aparacie smartfona
- blokada galerii zdjęć (ograniczony dostęp)
- tryb seryjny w mobilnej fotografii
- jak zmienić format zdjęć z HEIC do JPEG?
22. Czym „strzelam”?
No w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.
Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.
Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.
23. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)
Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!
Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.
Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)