mobilna fotografia 29 xiaomi 12s
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #29

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie. Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.


Liczba tygodnia: DxOMark bez oceny dla Xiaomi 12S Ultra?

Zwykle podaję tu wyniki analiz DxOMark, które serwis przygotowuje w miarę na bieżąco przy okazji smartfonowych premier. Xiaomi korzystało z takich ocen przy okazji prezentacji swoich flagowców, wcześniej udostępniając specjalistom swoje telefony. Punktacja była widoczna w trakcie demonstracji telefonów. W tym roku, przy okazji flagowego Xiaomi 12S Ultra, jest inaczej. Topowy sprzęt z naprawdę efektownym zestawem fotograficznym nie został przekazany DxOMark. Pewnie ocena i pozycja w rankingu się tam w końcu pojawi, ale nie tak szybko, jak zwykle. Xiaomi jest ogólnie bardzo pewne możliwości swojego nowego modelu, ale widocznie zmieniło strategię odnośnie analiz. O tym high-endowcu szerzej w osobnym podpunkcie.


1. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie “strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. W tym tygodniu nie było okazji wykonać fajnego ujęcia, więc wrzucę coś z pierwszych moich materiałów – zeszłorocznego archiwum (nie pojawiały się w ramach tej świeżej grupy wpisów).

Wciąż jestem bez odpowiedniego smartfona (moduł Xiaomi padł), więc sięgam do rolki jeszcze nie publikowanych prac. Tym razem coś z serii BNW, czyli zdjęć w czerni i bieli. Tak sobie któregoś dnia wędrowałem warszawskimi bulwarami.


2. Xiaomi 12S Ultra z calowym sensorem

Xiaomi 12S Ultra LeicaTen smartfon ma namieszać w segmencie smartfonów z fotograficznymi zdolnościami z wyższej półki. Xiaomi obiecywało, że pokaże naprawdę dobry telefon i rzeczywiście jego parametry robią wrażenie. Chiński gigant stworzył fotograficzny smartfon we współpracy z Leica oraz Sony. W przypadku tego pierwszego dopracował optykę, natomiast z Japończykami działał przy budowie calowego sensora IMX989.

Wkładem Leica w 12S Ultra jest system Leica Summicron 1:1.9-4.1 / 13-120 ASPH, który obejmuje swoim działaniem wszystkie trzy sensory:

  • 50.3 mpx z f/1.9 (calowy Sony IMX989)
  • 48 mpx z f/2.2 (ultra wide 13 mm). 1/2″ Sony IMX586
  • 48 mpx z f/4.1 (peryskopowe tele 120 mm), 1/2″ Sony IMX586

Xiaomi 12S Ultra dysponuje też stabilizacją HyperOIS oraz laserowym czujnikiem dToF, a więc systemami do lepszego utrzymywania ostrości. Gabaryty „wysepki” smartfona robią wrażenie, bo musiały pomieścić ogromny, aż calowy sensor Sony. Piksele mają tu  1.6um, co przy ich łączeniu daje aż 3.2um. Taka czułość na pewno zadba o detale. Edycja z wegańską skórą na „pleckach” podkreśli fotograficzny charakter urządzenia. Chciałbym już pobawić się tym modelem!

Poczytaj znacznie więcej o aparatach: Xiaomi 12S Ultra


3. Xiaomi 12S z ProFocus

Seria Xiaomi 12S jest reprezentowana przez trio modeli. Ultra już wyżej przedstawiłem, a jak prezentuje się moduł fotograficzny w bazowym wariancie i edycji Pro, czyli nieco przystępniejszych cenowo jednostkach tej generacji? W porównaniu do topowego modelu mogą wydawać się gorsze, ale wcale tak nie jest. Otrzymały bardzo dobre zestawy aparatów.

Xiaomi 12S i 12S Pro posiadają sensor o przekątnej 1/1.28″, a więc spory (jeden z większych na rynku). To ten sam Sony IMX707, ale “co-engineered with Leica”. Został więc dopracowany (zakładam, że korzyści są większe od samego efektu marketingowego przy wykorzystaniu brandu niemieckiej marki). Wszystkie trzy telefony tej serii korzystają z optyki Leica Summicron i dwóch trybów focenia: Authentic Look i Leica Vibrant Look. Pierwszy to efektyw wyłącznie od Leica. W drugim kalibrację dopracowano we współpracy.

Jest też wsparcie formatu 10-bit RAW, czyli z możliwością dopracowania ustawień w zewnętrznych programach graficznych do obróbki zdjęć. Jest też wsparcie algorytmów AI Image Solution, tryb seryjny 30fs oraz ostrzenie obrazu ProFocus z ciągłym namierzaniem. Zestaw sensorów wygląda znacznie ciekawiej w modelu Pro, ale przedstawię oba.

Potrójny aparat w Xiaomi 12S:

  • 50 mpx z f/1.9 (Sony IMX707) 24mm, 1/1.28″, piksele 1.22µm, Dual Pixel PDAF, OIS
  • 13 mpx z f/2.4 (ultra szeroki kąt 123˚), 15 mm, 1/3.06″, piksele 1.12µm
  • 5 mpx z f/2.4 (telemakro 50 mm), AF

Potrójny aparat w Xiaomi 12S Pro:

  • 50 mpx z f/1.9 (Sony IMX707) 24mm, 1/1.28″, piksele 1.22µm, Dual Pixel PDAF, OIS
  • 50 mpx z f/1.9 (teleobiektyw 50 mm) z PDAF i dwukrotnym zoomem optycznym
  • 50 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt 115˚), 14 mm

4. Motorola zwiastuje 200 mega

Motorola zaczyna dozować pierwsze oficjalne informacje na temat swojego nowego flagowego telefonu. Moto X30 Pro (w Europie może być znany jako Frontier) ma dysponować kilkoma wartymi uwagi rozwiązaniami. Na kanałach społecznościowych marki pojawiły się dwie informacje o module z aparatami. Zestaw ma dysponować ogniskowymi 35mm, 50mm i 85mm (sensor główny, portretowy i tele, ale bez ultra wide) oraz matrycą 1/1.22 cala, co potwierdzałoby zastosowanie sensora ISOCELL HP1 w rozdzielczości 200 megapikseli od Samsunga. Urządzenie zostanie zaprezentowane w Chinach. Zapewne jeszcze w lipcu.


5. Pixele 7 i 7 Pro z przednim 4K

Podczas majowego Google I/O pokazano pierwsze oficjalne ujęcia Pixeli siódmej generacji. Podobnie amerykański gigant poczynił w zeszłym roku – nie udzielając początkowo jeszcze zbyt wielu informacji, ale zwiastując już swoje nowe flagowce. Do jesiennej premiery jeszcze daleko, ale powoli do sieci przedostają się pierwsze konkretniejsze wieści na temat telefonów. Według 9to5Google nowe Pixele 7 i 7 Pro mają nagrywać przodem w 4K (potwierdza to kod w  aplikacji Google Camera v8.5). Nic więcej nie odszukano. Nie wiadomo zatem, czy przedni aparat pozostanie przy 11.1 megapikselach.


6. Jak duży jest sensor Sony IMX989?

Calowe sensory są naprawdę spore, więc zajmują w konstrukcji smartfona znacznie więcej miejsca. WekiHome miał okazję kontaktu z świeżutkim Xiaomi 12S Ultra i nawet rozebrał go na części. Wyjął sensor Sony IMX989 i zaprezentował go obok Samsunga ISOCELL GNV 1/1.3”. Na nagraniu widać też, jak ciasno upakowany jest zestaw fotograficzny. Oczywiście smartfon w górnym obszarze jest znacznie grubszy. W profilu dochodzi do nawet 11.06 mm. Tyle potrzeba, by pomieścić obiektyw z aż ośmioma soczewkami. Video długie, ale warte obejrzenia, bo pokazuje, jak obecnie wyglądają moduły fotograficzne w topowych telefonach.