mobilna fotografia 30
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #30

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie. Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.

1. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie “strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Nadal jestem w trakcie poszukiwań odpowiedniego smartfona, więc pogrzebałem trochę w swoim archiwum w rolce Xiaomi. Znalazłem ujęcie jednego z warszawskich mostów.

BTW: przeglądam ostatnio propozycje high-endowych smartfonów do robienia lepszych zdjęć. Przygotowałem zestawienie najlepszych foto smartfonów na rynku (2022). Wśród tych modeli będę wybierał.


2. Dwie nowe funkcje w Expert RAW

Samsung rozwija swoją specjalistyczną aplikację do zdjęć Expert RAW o kolejne funkcje. Na koreańskiej stronie zapowiedział dwa nowe tryby, które pojawią się w narzędziach w najbliższej aktualizacji.

  • Custom Preset (opcja zapisu wybranych ustawień, by szybciej użyć ich ponownie
  • Save Format (możliwość wyboru formatu zapisu zdjęć: RAW lub JPEG. Aktualnie telefon w aplikacji Expert RAW zachowuje oba, co nie zawsze jest nam potrzebne)

Przy okazji firma poinformowała o opóźnieniu dostarczenia apki Expert RAW dla modeli: Galaxy S20 Ultra, Galaxy Note20 Ultra oraz Galaxy Z Fold2. Te smartfony miały otrzymać program jeszcze w pierwszej połowie roku. Nowy termin to wrzesień. Jeśli czekaliście na aplikację to musicie się jeszcze uzbroić w cierpliwość. W S20 Ultra nie będzie profesjonalnej kontroli teleobiektywu, gdyż też bazuje na Bayer RAW, a ten wariant Galaxy posiada optykę Hybrid Optic 10x.

źródło (po koreańsku)


3. Nothing phone (1) ma tylko dwa sensory

Nothing phone (1)Kiedy inni producenci stawiają na liczbę sensorów, Carl Pei przekonuje, że w smartfonie wystarczą dwie kamerki. Pierwszy smartfon marki Nothing ma nie sprawiać iluzji innowacji. Zaoferuje dwie obiektywy, co ma w tej klasie telefonów w zupełności wystarczyć (bez zbędnych „oczek”, które robią tylko wrażenie ilościowe). Wokół obiektywów są pierścienie diod LED + inne linie, więc należy wierzyć, że wspólnie doświetlą kadr. Czy Snadpragon 778G+ okiełzna te aparaty? Powinien.

  • 50 mpx z f/1.88 (Sony IMX766), 1/1.56″ z PDAF i OIS
  • 50 mpx z f/2.2 (Samsung JN1) z ultra szerokim kątem 114˚, 1/2.76″
  • selfie: 16 mpx (Sony IMX471) w ekranowym otworku

Czytaj więcej o: Nothing phone (1)


4. Asus Zenfone 9 (przeciek tygodnia)

Trochę przez przypadek (chyba) Asus pokazał dziewiątą generację Zenfona. Po sieci krąży video odkrywające sporo informacji na temat Androida tajwańskiej marki. Najbardziej cieszy, że Asus utrzymuje względnie niewielki format telefonu. Zenfone 9 nadal będzie dysponował AMOLEDem o przekątnej 5.9 cala, co obecnie jest prawdziwą rzadkością. Będzie to panel Samsunga z odświeżaniem 120Hz. Pod wyświetlaczem najnowszy Snapdragon 8+ Gen 1, czyli kolejny smartfon z najnowszym chipem Qualcomm.

Z tyłu widać podwójną kamerkę (czyli potwierdza się, że dwa aparaty wystarczają). Jednym z sensorów będzie 50-megapikselowy Sony IMX766, jak w gamingowym ROG Phone 6, ale uzupełniony o „sześcio-osiową” (hybrydową), gimbalową stabilizację obrazu dla video. Możliwe, że stąd tak mocne odstawanie obiektywu ponad powierzchnię obudowy. Bardzo nietypowo wygląda mocowanie do szelki na ramię, które jeszcze precyzyjniej utrzyma telefon dla stabilniejszej rejestracji obrazu. EDIT: oficjalna prezentacja pod koniec lipca.


5. Xiaomi 12 Lite ze 108 mega

Ten smartfon nie będzie należał do fotograficznych potworów, ale warto o nim wspomnieć, bo zaoferuje czujnik wysokiej rozdzielczości za w miarę rozsądne pieniądze. Xiaomi 12 Lite to kolejny członek dwunastej generacji flagowców, ale z pewnymi kompromisami. Wśród nich są też te fotograficzne, ale udało się zachować główny sensor 108 megapikseli oraz dobry aparat selfie z autofocusem i podwójnym doświetleniem LED.

Zestaw aparatów w Xiaomi 12 Lite to:

  • 108 mpx z f/1.9 (Samsung HM2), 26 mm, 1/1.52″, 0.7µm z PDAF
  • 8 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt 120˚), 1/4.0″, 1.12µm
  • 2 mpx z f/2.4, (macro)
  • selfie: 32 mpx (Samsung GD2) z f/2.5 i AF (z trybem portretowy i Xiaomi Selfie Glow, czyli podwójną diodą flash)

Czytaj więcej o: Xiaomi 12 Lite


6. Szukam dobrego foto smartfona

najlepsze fotograficzne smartfonyJak już pewnie wiecie, bo komunikowałem to w ostatnich kilku tygodniach, mój aktualny smartfon stracił swój fotograficzny potencjał (troszkę z mojej winy, bo po prostu „utopiłem” urządzenie). Szukam nowego modelu, który podniesie przy okazji jakość zdjęć. W tym tygodniu przygotowałem zestawienie najciekawszych smartfonów do mobilnej fotografii, czyli sprzętu, który mnie interesuje.

To lista urządzeń, które rozważam przy zakupie, a przy okazji podpowiedź dla innych – sporo z was na pewno też szuka telefonu z dobrym zestawem sensorów. To już drugi taki mój artykuł i kolejny głównie z flagowcami. Będzie aktualizowany częściej. Bardzo możliwe, że przyszykuję jeszcze podobny materiał dla telefonów ze średniej półki.

Czytaj więcej: zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022)