Galaxy Z Flip 4 FlexCam
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #35

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie. Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.


1. Fairphone 4 w DxOMark

Serwis DxOMark sprawdził, jak fotograficznie prezentuje się smartfon, który stawia głównie na bezpieczeństwo, uczciwość i zgodność z ekologią (na ile to możliwe). Fairphone 4 ma aż 5-letnią gwarancję i chce, byśmy możliwie długo z niego korzystali. W ten sposób wyprodukowanych będzie mniej elektrośmieci. Czy potencjalny klient będzie jednak w stanie spędzić z jednym urządzeniem aż tak długo czasu? Komponenty się starzeją, a często jednym z ważniejszych jest potencjał fotograficzny. Jak wypadł w rankingu DxOMark? Fairphone 4 otrzymał 92 punkty, a więc niezbyt dobrze (liderzy przebijają już pułap 140 punktów). To dopiero 124 pozycja na liście. Dla szybkiego przypomnienia, poniżej specyfikacje aparatów:

  • 48 mpx z  f/1.6, (wide), sensor 1/2.0″, piksele 0.8µm, PDAF, OIS
  • 48 mpx z  f/2.2, (ultrawide), sensor 1/2.0″, piksele 0.8µm, PDAF
  • ToF 3D, (laserowy czujnik głębi)
  • selfie: 25 mpx z f/2.2, (wide), sensor 1/2.78″, piksele 0.9µm


2. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie “strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Nadal jestem w trakcie poszukiwań odpowiedniego smartfona, więc pogrzebałem trochę w swoim archiwum w rolce Xiaomi.


3. Redmi K50 Ultra

mobilna fotografia 36 redmi k50 ultraSpekulowano, że nowa, najmocniejsze edycja serii Redmi K50 będzie wyposażona w sensor 200 megapikseli. Okazało się, że ktoś mocno przesadził, szczególnie, że Redmi zawsze było submarką plasowaną poniżej Xiaomi, więc chińska marka wolałaby premierę takiego czujnika w swoim flagowcu (tak ma zresztą być – o czym zaraz niżej). K50 Ultra został pokazany w Chinach i otrzymał potrójny zestaw fotograficzny. To najmocniejszy pod tym względem wariant rodziny K50 (u nas wybrane jednostki są oferowane pod brandem Poco). Właściwie to Ultra łączy cechy K50 Pro i K50 Gaming. Trudno powiedzieć, czy smartfon będzie oferowany w Europie. W tej chwili dysponuje chyba jednym z ciekawszych zestawów aparatów ze wszystkich Redmi (parametry zbliżone do Redmi Note 11 Pro+, ale w K50 widzę jeszcze OIS):

  • 108 mpx z f/1.6 (Samsung HM6), sensor 1/1.67″, PDAF, OIS
  • 8 mpx z f/2.2 (ultrawide ze 120˚)
  • 2 mpx z f/2.4, (makro)
  • Selfie: 20 mpx (Sony IMX596)

Sensor główny od Samsunga ma natywne piskele 0.64µm, co po ich połączeniu w dziewięć daje aż 1.92µm. To zwiększa czułość na światło, więc zdjęcia powinny posiadać więcej szczegółów. Obiektyw posiada jedną szklaną i pięć plastikowych soczewek. Bardzo fajna przesłona. Jest też optyczna stabilizacja obrazu. Ceny w Chinach startują od 2999 juanów, czyli ok. 450$ bez podatków. To ważna kwestia przy ocenie modułu fotograficznego.


4. Xiaomi 12T Pro z 200 mega

Przed chwilę pisałem, że były domysły o 200-megapikselowym sensorze w Redmi, ale taki czujnik zadebiutuje u Xiaomi w nowej wariacji modelu dwunastej generacji. Xiaomi 12T Pro ma być jednak w większości rebrandowanym Redmi (chyba właśnie K50 Ultra), więc przecieki miały sens. Smartfon będzie drugim po Motoroli Edge X30 Pro/Edge 30 Ultra z aparatem o tak dużej rozdzielczości. Zapewne dokładnie tym samym, czyli ISOCELL HP1 od Samsunga. Rewelacje podaje francuski serwis phonandroid.

Znów zmartwię, prawdopodobnie będzie to telefon szykowany na Chiny. Wydaje się jednak, że okazja do promocji nowinki jest zbyt kusząca, by Xiaomi nie chciało pokazać światu własnego modelu z aparatem 200 mega. Jakąś międzynarodowa edycja zapewne powstanie. Załączam video przypominające możliwości sensora ISOCELL HP1:


5. Vivo V25 z selfie 50 mpx i AF

vivo v25Vivo V23 i V23 Pro wyróżniały się efektami selfie. Nowy duet chińskiego producenta też otrzyma ciekawe właściwości frontowej kamerki, ale nie widzę już podwójnego doświetlenia. Vivo V25 i V25 Pro będą oficjalnymi smartfonami Mistrzostw Świata w Katarze, więc marka na pewno będzie je mocno promować. Oba modele otrzymał ten sam zestaw sensorów na tyle, ale inne kamerki z przodu. O dziwo, wyższą rozdzielczość oferuje bazowy, a nie główny wariant Androida. W obu przypadkach są to jednak aparaty z autofocusem i kilkoma technologiami do poprawy efektów, m.in. algorytmami Sztucznej Inteligencji. Główny aparat otrzymał optyczną stabilizację obrazu OIS Super Night do poprawy osiągów przy nocnych portretach.

  • 64 mpx z f/1.9 (wide), sensor 1/1.72″, piksele 0.8µm, PDAF, OIS (i EIS)
  • 12 mpx z f/2.2 (ultrawide 120˚)
  • 2 mpx z f/2.4, (makro)
  • selfie: 50 mpx z f/2.0 i AF (V25) i 32 mpx (V25 Pro) z f/2.5, sensor 1/2.8″, piksele 0.8µm, AF

6. Nothing phone (1) z poprawkami aparatów

Nothing phone (1)Nothing przechodzi właśnie jakiś delikatny kryzys związany z deklaracją jasności panelu, ale może wszystko rozejdzie się po kościach. Producent przygotował aktualizację nakładki Nothing OS 1.1.2 , w której sporo poprawek dotyczy zdolności fotograficznych. Marka dopracowała efekty przedniej kamerki, proponuje szybszy Night Mode (tryb nocny) i szybsze przetwarzanie danych w HDR.

Do tego lepsza będzie saturacja kolorów przy sensorze ultra wide, skuteczniejsze odszumianie i ostrość przy zoomowaniu. Są tez udoskonalenia przy użyciu charakterystycznego doświetlenia Glyph na tyle obudowy. Moduł ma automatycznie dopierać ustawienia LEDów, by optymalizować odwzorowanie kolorów.

Czytaj więcej o: Nothing phone (1)


Szukam dobrego foto smartfona

najlepsze fotograficzne smartfonyJak już pewnie wiecie, bo komunikowałem to w ostatnich kilku tygodniach, mój aktualny smartfon stracił swój fotograficzny potencjał (troszkę z mojej winy, bo po prostu „utopiłem” urządzenie). Szukam nowego modelu, który podniesie przy okazji jakość zdjęć. W tym tygodniu przygotowałem zestawienie najciekawszych smartfonów do mobilnej fotografii, czyli sprzętu, który mnie interesuje.

To lista urządzeń, które rozważam przy zakupie, a przy okazji podpowiedź dla innych – sporo z was na pewno też szuka telefonu z dobrym zestawem sensorów. To już drugi taki mój artykuł i kolejny głównie z flagowcami. Będzie aktualizowany częściej. Bardzo możliwe, że przyszykuję jeszcze podobny materiał dla telefonów ze średniej półki.

Czytaj więcej: zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022)