mobilna fotografia 37 omnivison 200 mpx
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #37

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie. Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.


1a. Seria Oppo Reno 8 w DxOMark

Serwis DxOMark zapowiedział analizy modułów fotograficznych całej serii Reno 8 od Oppo, czyli modeli Pro, Lite i bazowej jednostki. Nie wspomniano nic o Pro+, ale nie wiem, czy te oznaczenie dotyczy wyłącznie chińskiego nazewnictwa. Przypomnę, że najlepszy z tego trio dysponuje wsparciem własnego procesora do poprawy przetwarzania sygnału obrazu (Mari X Silicon NPU), który wcześniej pojawił się we flagowcu Oppo Find X5 Pro. Reno 8 w wersji Pro otrzymał sensory:

  • 50 mpx z f/1.8 (Sony IMX766), 1/1.56”, 1.0 µm z  PDAF – ten sam co w Find X5 Pro
  • 8 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt obiektywu ze 120˚)
  • 2 mpx z f/2.4 (do ujęć makro)
  • selfie: 32 mpx (najlepsza konfiguracja z autofocusem)


1b. Xiaomi 12S Ultra w DxOMark

Na wyniki analiz możliwości fotograficznych tego smartfona czekało wielu. Głównie z uwagi na zastosowanie przez Xiaomi calowego sensora i efektownych rozwiązań Leica. Zwykle marka oddawała swoje telefony w ręce DxOMark jeszcze przed ich premierami, by podczas prezentacji pochwalić się wynikami, ale tym razem nie zdecydowano się na taki krok. Po testach urządzenie sklasyfikowano na piątym miejscu (138 punktów). Do lidera (Honor Magic 4 Ultimate) zabrakło aż ośmiu punktów. Przy ocenie zdjęć ten wynik wynosił 144 do 153 na korzyść Honor. To generalnie bardzo dobre osiągnięcia, ale są lepsi. Dla przypomnienia zestaw sensorów w Xiaomi 12S Ultra:

  • 50.3 mpx z f/1.9 (calowy Sony IMX989)
  • 48 mpx z f/2.2 (ultra wide 13 mm). 1/2″ Sony IMX586
  • 48 mpx z f/4.1 (peryskopowe tele 120 mm), 1/2″ Sony IMX586
  • laserowy czujnik głębi dToF
  • selfie:  32 megapiksele z sensorem RGBW

Czytaj więcej o: Xiaomi 12S Ultra


2. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie “strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Nadal jestem w trakcie poszukiwań odpowiedniego smartfona, więc pogrzebałem trochę w swoim archiwum w rolce Xiaomi. Muszę z tego miejsca przeprosić, że mój wybór tyle trwa. Wynagrodzę nowymi zdjęciami już niebawem 🙂 Poniżej pierwsze foto powyższej serii:


3. iPhone 14 Pro z nowym ultra wide

7 września premiera czternastej generacji iPhone’ów, więc i przecieków na temat smartfona Apple nieco więcej. Już wcześniej spekulowano na temat pojawienia się pośród aparatów w tegorocznej jednostce nowego sensora w rozdzielczości 48 megapikseli. Teraz Ming-Chi Kuo twierdzi, że modele Pro zyskają też nowy czujnik dla ultraszerokokątnego obiektywu. Piksele 1.4µm zbierałyby więcej światła, a więc i na zdjęciach znajdzie się więcej szczegółów. Dla porównania, obecne telefony w wersji Pro dysponują pikselami wielkości 1.0µm.

Nowy CMOS współpracowałby z nowym mechanizmem. Komponenty mają być aż o 70% droższe od tych w iPhone’ach 13 Pro, ale jakość zdjęć pójdzie w górę. W budowie modułu uczestniczyć mają elementy LG, Minebea i Largan. A tak wyglądają rzekome iPhone’y 14:


4. Dron DJI Avata i DJI Goggles 2

DJI ma nowego droga i nowe gogle z podglądem z perspektywy przelotu. Avata i Goggles 2 to zestaw FPV, pozwalający na nagrywanie, ale też łatwiejsze sterowanie z widoku kamerki copterka. To sprzęt pod kinowe potrzeby – już drugi taki chińskiej marki. Połączono cechy zwinnego dronika do wyścigów z lepszą stabilizacją pod nagrania video. Tak zresztą definiowana jest chyba kategoria cinewhoop.

Avata otrzymał sensor CMOS o przekątnej 1/1.7 cala i rozdzielczości 48 megapikseli. Do tego przesłona f/2.8 i ultra szeroki kąt obiektywu. Kamera poradzi sobie z zapisem obraz w jakości 4K przy 60 fps i 2.7K w 50/60/100 lub nawet 120 klatkach na sekundę. O przestrzeń na pliki nie trzeba będzie się specjalnie martwić, bo jest aż 20 GB (choć mogłoby być więcej). Jest tu współpraca z DJI FPV Remote Controller 2, DJI Motion Controller i DJI FPV Goggles V2 z lepszą jakością obrazu ekranów micro OLED. DJI Avata został wyceniony na 579€, a komplet z kontrolerem i goglami na aż 1429€.


5. Snapchat z nagrywaniem Dual Camera (dla iOS)

Snapchat zyskał nowy tryb nagrywania video i pstrkania zdjęć do publikacji na platformie. Dual Camera (zapowiadane na niedawnym Partner Summit) wykorzysta obie strony smartfona, by uatrakcyjnić przekaz. Będzie to tryb działania w ramach “director mode” dla twórców, który czeka jeszcze na oficjalny start. Na razie podwójna kamerka będzie funkcją niezależną. Jednoczesne nagrywanie obiema kamerkami telefonu nie jest niczymy nowym, ale ostatnio łapię większą popularność (jak apka BeReal). W tej chwili opcja dostępna będzie wyłącznie na iOS (dla iPhone’ów XS lub nowszych). Wersja na Androida dopiero za kilka miesięcy.

W Dual Camera znajdziemy możliwości odrębnego dopracowywania efektów dla obu kadrów, układy podziału ekranu, czy PIP (obraz w obrazie), a także motywy na zielonym tle (a’la TikTok). Nie zabraknie też wsparcia elementów Rzeczywistości Rozszerzonej, które są dostępne w Snapchacie.


6. Snapdragon 6 Gen 1 – co zaoferuje fotografii?

Najczęściej w moim przeglądzie nowości z działu mobilnej fotografii znajdziecie info o nowych sensorach, ale informacje wydobywają z nich procesory. To we współpracy z chipem smartfon jest w stanie wywołać na ekranie zdjęcie. Evan Blass odkrył właśnie specyfikacje nadchodzącego Snapdragona 6 Gen 1 od Qualcomm. Układ podrasuje możliwości fotograficzne tańszych telefonów. Jak konkretnie? Według dokumentu z parametrami, chip 4 nm z rdzeniem głównym 2.2 GHz będzie w stanie:

  • obsłużyć sensory do 108 megapikseli
  • nagrywać obraz w 4K z HDR i 30 fps lub w slow-mo 720p w 240 fps
  • potrójne 12-bit (ISP)
  • nawet do trzech sensorów 13 mpx jednocześnie (bez opóźnień)
  • współpracować z algorytmami AI przy AF, wykrywaniu twarzy i auto ekspozycji

Poniżej głębsze specyfikacje nachodzącego Snapdragona. Nie wiadomo jeszcze kiedy zadebiutuje. Możliwe, że jeszcze przed Snapdragon Summit, na który szykowany jest flagowiec (Snapdragon 8 Gen 2).


7. Większy foto update dla Galaxy S22

Samsung Galaxy S22Samsung przygotował nowy update software’u dla serii Galaxy S22. Na koreańskiej stronie producenta opublikowano informacje na temat nowości dla tej aktualizacji. Obejmą wszystkie trzy sensory tylnego modułu smartfonów. Co zyskają użytkownicy tych flagowców (wszystkich trzech: S22, S22+ S22 Ultra)? Dwie pierwsze poprawki pojawią też w Galaxy S21.

  • aktywowano tryb Hyperlapse dla teleobiektywu (dotąd tylko wide i ultra wide)
  • usprawniono sposób użytkowania skanera kodów QR (większy obszar skanowania)
  • zapowiedziano tryb Astro Hyperlapse (dla nocnego nieba)
  • lepsza wydajność HDR i odwzorowanie kolorów
  • lepsza optymalizacja AI w trybie zdjęć, video i nocnym
  • ulepszenia w jakości stabillizacji obrazu

źródło


8. GoPro Hero11 Black (przeciek tygodnia)

Są pierwsze przecieki jedenastej generacji kamerki akcji od GoPro. Serwis WinFuture.de dotarł do renderów rejestratora video. Ogólny design GoPro Hero11 Black pozostał ten sam. Nie zmienia się już od Hero9. Zeszłoroczna jednostka zyskała większy sensor i nowy chip GP2 (podwajający frame rate). Od premiery „dziesiątki” mija prawie rok. Co GoPro planuje poprawić w 2022? Po sieci krążą plotki, że może wzrośnie rozdzielczość. Filmy byłyby kręcone w 6K (aktualnie jest 5.3K). Wymagałoby to jednak szybszego procesora. Ten z kolei podkręciłby też działanie innych funkcji. W Hero10 Black zyskała na tym stabilizacja HyperSmooth 4.0.


9. Huawei Mate 50 i zmienna przesłona

Kolejne potwierdzenie, że mobilna fotografia zaciera różnice, jakie do tej pory były wyraźne względem profesjonalnych aparatów. Nadal smartfon będzie posiadał liczne ograniczenia, które nie pozwolą odwzorować pełnych efektów większych aparatów, ale z roku na rok pokonywane są kolejne bariery. Płynne zmiany ostrości, lepsza optyka, peryskopowy format, manualne ustawienia, większe sensory, no i coraz lepsza moc obliczeniowa do przetwarzania sygnału – to tylko kilka z ostatnich przykładów. Teraz swoje zrobi Huawei. Chińska marka zapowiedziała zmienną przesłonę we flagowcu Huawei Mate 50.

Telefon zostanie zaprezentowany 6 września. Zestaw fotograficzny z wariancie Pro (wg Digital Chat Station) ma posiadać mocarny zestaw sensorów (wsparty technologią XMAGE z HiSilicon NPU do przetwarzania sygnału):

  • 50 mpx (sensor główny Sony IMX766), 1/1.5”
  • 13 mpx (ultra wide Sony IMX688)
  • 40 mpx (mono Sony IMX600)
  • 64 mpx (peryskopowy z 3.5x), 1/2″

Któryś z obiektywów otrzyma regulację przesłony, co pozwoli na lepszą kontrolę głębi ostrości. Ilość wpuszczanego na sensor światła dobierzemy sami. Kontrola ekspozycji będzie pełniejsza, np. w trakcie dnia (wydłużając naświetlanie). Być może któryś z producentów zaoferował już wcześniej podobne rozwiązanie, ale wydaje się, że tym razem jest szansa na konkretniejsze wykorzystanie modułu. Na potwierdzenie tego trzeba poczekać jeszcze tydzień (chyba, że Huawei zacznie promować rozwiązanie wcześniej). EDIT: Samsung Galaxy S9 posiadał zmienną przesłonę, ale tylko dla dwóch wartości. Czy możemy liczyć na płynny zakres zmian otworku w Huawei Mate 50 Pro? Niektóre plotki wskazują na sterowanie przesłoną między f/1.4 a f/4. To by było coś!


10. Szukam dobrego foto smartfona

najlepsze fotograficzne smartfonyJak już pewnie wiecie, bo komunikowałem to w ostatnich kilku tygodniach, mój aktualny smartfon stracił swój fotograficzny potencjał (troszkę z mojej winy, bo po prostu „utopiłem” urządzenie). Szukam nowego modelu, który podniesie przy okazji jakość zdjęć. W tym tygodniu przygotowałem zestawienie najciekawszych smartfonów do mobilnej fotografii, czyli sprzętu, który mnie interesuje.

To lista urządzeń, które rozważam przy zakupie, a przy okazji podpowiedź dla innych – sporo z was na pewno też szuka telefonu z dobrym zestawem sensorów. To już drugi taki mój artykuł i kolejny głównie z flagowcami. Będzie aktualizowany częściej. Bardzo możliwe, że przyszykuję jeszcze podobny materiał dla telefonów ze średniej półki.

Czytaj więcej: zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022)