mobilna fotografia 40 Insta360 X3
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #40

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie.

Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.

To już ponad czterdzieste moje podsumowanie! Przez ten czas cykl się uformował, a niebawem w jego obrębie znajdą się jeszcze ciekawostki na temat poszczególnych funkcji fotograficznych mojego nowego smartfona (skupionego oczywiście na module z kamerkami). Na razie bez żadnego teasera. Poczekajcie jeszcze chwilę. Przy okazji zobaczcie nowe logo serii „Mobilna Fotografia”. To kolejny wyróżniony w ten sposób cykl wpisów na moim blogu:

Michał Sitnik mobilna fotografia


1. Nowy system ocen w DxOMark

Zwykle w tym akapicie wrzucam wyniki testów serwisu DxOMark, który specjalizuje się w opiniach na temat modułów fotograficznych (i ostatnio nie tylko ich) smartfonów. W tym tygodniu nie widzę żadnej wartej uwagi analizy, ale na kanałach społecznościowych platformy znalazłem zapowiedź nowego systemu ocen kamerek telefonów. 21 września DxOMark przedstawi nowy sposób rankingowania smartfonów. W ostatnim czasie wdrożono też medalowanie, ale sądzę, że nadchodzące zmiany będą dotyczyć konkretniejszych ruchów. Prawdopodobnie czytelniejszych dla konsumenta, a przecież o to właśnie chodzi.


2. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie “strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Nadal jestem w trakcie poszukiwań odpowiedniego foto-smartfona, więc jeszcze ujęcia z archiwum. Myślę, że najpóźniej od października dokonam wyboru odpowiedniego urządzenia. Okazuje się, że to trudniejsze niż sam myślałem. Cały czas zastanawiam się, czy niezbędny jest mi teleobiektyw, ale chyba bez niego ani rusz.


3. Wrześniowe #ShotonOPPO (motyw ulicy)

OPPO przypomina o wrześniowym konkursie fotograficznym w ramach #ShotonOPPO (odpowiedzi na Shot on iPhone od Apple – obecnie każdy producent próbuje zachęcić do rywalizacji na zdjęcia jednostkami własnej produkcji). Tym razem tematem przewodnim będzie ulica. Do wygrania jest tablet Oppo Pad Air. Konkurs trwa w dniach 15-29 września 2022 roku. Żeby zgłosić swoją pracę wystarczy na kanałach społecznościowych wrzucić foto z hashtagami #OPPOStreetView i #ShotonOPPO. Prace muszę mieć oryginalny zapis danych z EXIF, więc nie publikujcie czasem zrzutów ekranu.


4. Kamerki akcji GoPro Hero 11 i Hero 11 Mini

GoPro pokazało jedenastą generację kamerek Hero Black. Producent przygotował trzy kamerki: GoPro Hero 11, Hero 11 Creator Edition Hero 11 Mini. Pierwsze dwie mają te same gabaryty co poprzednik, ale większy sensor 1/1.9″ z rozdzielczością aż 27 megapikseli (i głębią 10-bit), natomiast odmiana Mini jest po prosty pozbawiona ekranu LCD, więc pozostaje współpraca z apką Quik. Rejestratory nagrywają maksymalnie 5.2K w 60 fps lub 4K w 120 fps.

Nowy tryb FullFrame umożliwia nagrywanie w proporcjach 8:7. HyperView to z kolei tradycyjne 16:9. Dorzucono również tryby Vehicle Lights, Star Trails i Light Paint do zabawy światłem (przy słabszych warunkach świetlnych). Stabilizację HyperSmooth wsparto AutoBoostem. Ceny Hero 11 startują od 300/400/500$


5. Kamerk akcji DJI Osmo Action 3

Tego samego dnia swoją odpowiedź na GoPro miał jego bezpośredni rywal – chińskie DJI. Nowa DJI Osmo Action 3 przestaje być modułowa – wraca zatem do dawnej, jednobryłowej konstrukcji (no i wraca dopisek „Osmo”). Wewnątrz bardzo podobne specyfikacje do Action 2. Jest sesnor 12 mega 1/1.7″ i ultraszerokokątny obiektyw 155° z przesłoną f/2.8. Filmy można nagrywać ze 130Mbps na kartach microSD. W podstawowym trybie nagramy video w 4K ze 120 fps (16:9) lub 60 fps (4:3). Przy 240 klatkach trzeba zejść do 1080p (16:9). Jest jeszcze kilka opcji Hyperlapse’ów dla 4K.

Udoskonalenia są przy elektronicznej stabilizacji obrazu RockSteady 3.0. Funkcjonuje nawet przy 4K/120fps. HorizonSteady znów będzie utrzymywać poziom horyzontu nawet przy obracaniu kamerką w 360° (ale tu z racji szukania klatek wszystko spada do 2.7K/60 fps). HorizonBalancing pozwala podnieść rozdzielczość do 4K/60 fps, ale w granicach kątu do 45°. Całość otoczono wytrzymalszą ramką i mechanizmem ułatwiającym obracanie gadżetu do ułożenia wertykalnego (pod dzisiejsze platformy społecznościowe). Ekranik 1.4″ jest dotykowy, co pomoże w kontroli poszczególnych funkcji (był podobny moduł w Action 2). Główny panel urósł z 1.76 do 2.25″. Ceny DJI Osmo Action 3 startuj a od 360€ (za podstawowy zestaw).


6. Nowości w Google Zdjęcia

Google aktualizuje regularnie wszystkie swoje aplikacje (tylko ich kod robi się z czasem dziwnie zagmatwany). Google Zdjęcia otrzymuje poprawki stosunkowo często. I dobrze, bo narzędzia amerykańskiego giganta wydają się software’owo w porządku. Najnowszy update objął kilka poprawek. Memories otrzymały jeden z większych ulepszeń od 2020 roku. Wspomnienia są jednymi z popularniejszych w apce Google. Są oglądane miesięcznie 3.5 miliarda razy! Ich redesign ma sprawić wrażenie bardziej dynamicznych galerii. Nacisk położono na video. Pojawią się krótkie ujęcia z dłuższych filmików.

Z kolei fotki z Memories mają być bardziej imersyjne przez delikatne zoomowanie. Wspomnieniami można będzie się dzielić z innymi użytkownikami serwisu Google Zdjęcia. Pojawi się m.in. opcja linkowania do ujęć oraz dostęp w iOS. Wciąż możliwe będzie dobieranie okresu wyświetlania kadrów lub określania osób, których mają dotyczyć obrazki. Zdjęcia Cinematic mają z kolei tworzyć efekt ruchu w 3D. Opisać wszystko dość trudno. Najlepiej zobaczyć to na załączonych prezentacjach. Nowości są też w edytorze kolaży. Można w końcu pobawić się gridami, przesuwać zdjęcia, a nawet dobierać wszystkiego tło. Google określiło to stylami. Na początku w bazie będzie ich kilka, ale pewnie z czasem baza będzie aktualizowana.


7. Przeciek nt OnePlus 11 Pro (z Hasselblad)

W sieci pojawiły się pierwsze rendery jedenastej generacji OnePlusów. Na razie to tylko obrazki, więc konkretnych specyfikacji jeszcze nie znamy, ale przynajmniej widać, jak będzie wyglądał moduł fotograficzny smartfona. Ma spory, okrągły kształt, ale charakterystyczne zagięcie na boku telefonu. OnePlus 11 Pro ponownie będzie wspierany kalibracją Hasseblad, przynajmniej sugerują to dobrej jakości ujęcia. Partnerstwo między markami najwyraźniej przetrwało. Telefon ma zadebiutować jeszcze pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.


8. Więcej info o trzecim sensorze 200 mega od Samsunga

Od kilku miesięcy mówi się o trzecim sensorze ISOCELL w rozdzielczości 200 mega od Samsunga. Obecnie producenci smartfonów mogą skorzystać z modułu HP1 i HP3. Mają one nieco inne specyfikacje. IceUniverse potwierdza, że Galaxy S23 Ultra otrzyma matrycę z 200 milionami pikseli o wielkości 0.6µm. To między HP1 i HP3, które posiadają odpowiednio 0.64µm i 0.56µm. Sensor ma mieć 1/1.3″ i przesłonę f/1.7. Tu również parametry wypośrodkowane, bo HP1 i HP3 mają 1/1.22″ i 1/1.4″. Ciekawe, jak przełoży się to na efekty? Domyślam się, że koreański producent dopracuje algorytmy i wyróżni się na tle pozostałych aparatów ISOCELL. W końcu ma pracować we własnym flagowcu.


9. Trzęsące obiektywy iPhone’ów 14 Pro

iPhone’y 14 Pro i 14 Pro Max zaatakował nietypowy problem. Podczas użycia aplikacji third-party, które korzystają z aparatu, obiektywy sensorów zaczynają wpadać w wibracje. Autofocus oraz system OIS (optycznej stabilizacji obrazu) zaczynają w niekontrolowany sposób szaleć. Apple jest jednak świadome usterki i zapowiada jej naprawienie przez software’ową aktualizację. Ma się pojawić w przyszłym tygodniu. Zalecałbym do tego czasu ograniczenie użytkowania kamerek przez Instagramy, Snapchaty, czy TikToki. Najlepiej zrobić w tych serwisach wsad z materiałów wykonanych natywną apką Apple. Prawdopodobnie to jakiś bug API aparatu. iPhone 14 i 14 Plus nie cierpią na tę chorobę.

BTW: zajrzałem ostatnio do iSpota zerknąć w nowości Apple (głównie dla Apple Watcha Ultra, ale ten akurat pojawi się na wystawie dopiero w przyszłym tygodniu). Chciałem zobaczyć, jak prezentuje się Dynamic Island oraz nowe wersje kolorystyczne smartfonów. Ten nowy fiolet naprawdę mnie przyciąga (pomijając nawet fakt, że lubuję się w tej barwie). Nowa wyspa faktycznie ma nieco masywniejsze sensory. Pro wygląda pro.


Szukam dobrego foto smartfona

najlepsze fotograficzne smartfonyJak już pewnie wiecie, bo komunikowałem to w ostatnich kilku tygodniach, mój aktualny smartfon stracił swój fotograficzny potencjał (troszkę z mojej winy, bo po prostu „utopiłem” urządzenie). Szukam nowego modelu, który podniesie przy okazji jakość zdjęć. W tym tygodniu przygotowałem zestawienie najciekawszych smartfonów do mobilnej fotografii, czyli sprzętu, który mnie interesuje.

To lista urządzeń, które rozważam przy zakupie, a przy okazji podpowiedź dla innych – sporo z was na pewno też szuka telefonu z dobrym zestawem sensorów. To już drugi taki mój artykuł i kolejny głównie z flagowcami. Będzie aktualizowany częściej. Bardzo możliwe, że przyszykuję jeszcze podobny materiał dla telefonów ze średniej półki.

Czytaj więcej: zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022)