mobilna fotografia 44
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #44

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie.

Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.

To już ponad czterdzieste moje podsumowanie! Przez ten czas cykl się uformował, a niebawem w jego obrębie znajdą się jeszcze ciekawostki na temat poszczególnych funkcji fotograficznych mojego nowego smartfona (skupionego oczywiście na module z kamerkami). Na razie bez żadnego teasera. Poczekajcie jeszcze chwilę. Przy okazji zobaczcie nowe logo serii „Mobilna Fotografia”. To kolejny wyróżniony w ten sposób cykl wpisów na moim blogu:

Michał Sitnik mobilna fotografia


1. Pixel 7 Pro liderem w DxOMark

W końcu smartfon, który zbliżył się do lidera fotograficznego rankingu DxOMark. Najnowszy Pixel 7 Pro od Google i jego software’owe sztuczki podkręcające jakość zdjęć uzyskały aż 147 punktów w ocenie potencjału modułu z sensorami. To dokładnie ten sam wynik ogółem, co Honor Magic4 Ultimate. Mamy zatem współliderów listy. Są o punkt lepsi od najnowszego iPhone’a 14 Pro.

Przypomnę, że hardware poprawiono nieznacznie (m.in. poprawiając zbliżenie teleobiektywu, czy dodając tryb makro w ultra wide). Znacznie więcej poczyniono wobec oprogramowania, które podkręcono przetwarzaniem nowszej generacji autorskiego chipa Tensor. To głównie on robi tutaj całą pracę. DxOMark doceniło szybkość i dokładność AF, czy śledzenie poruszających się obiektów. Podkreśliło też tryb Super Res Zoom. Troszkę przyczepiono się do video nagrywanego w słabszych warunkach świetlnych. Pochwalono odwzorowanie kolorów skóry w selfie, które jednak gubiło trochę ostrość.

Dla przypomnienia jeszcze właściwości poszczególnych czujników Pixela 7 Pro:

  • 50 mpx z f/1.85 (sensor główny 1/1.31” o kącie 82°) z pikselami 1.2µm (jest tryb łączenia czterech sąsiednich do zwiększenia czułości) i wsparcie OIS/EIS
  • 12 mpx (ultra wide z polem widzenia 125.8°), piksele 1.25µm, AF i makro
  • 48 mpx (teleobiektyw) z bezstratnym zoomem 5x i cyfrowym 30x Super Res Zoom
  • selfie: 10.8 mpx z kątem 92.8° (Pixele 6 miały 8 mpx z 84°)

 Czytaj więcej o: Google Pixel 7 Pro


2. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie “strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Nadal jestem w trakcie poszukiwań odpowiedniego smartfona, więc jeszcze coś z archiwum:


3. Honor 80 Pro+ kolejnym z 200 mega?

Czyżby powoli zacznie się „wysyp” smartfonów z sensorem 200 mega, jak było to w przypadku 48, 64 i 108 mpx w poprzednich latach? Digital Chat Station zaznacza, że kolejną jednostką z aparatem w tak wysokiej rozdzielczości będzie Honor 80 Pro+. To nie jedyna z informacji, które wyciekły gdzieś do sieci, ale z perspektywy tego cyklu najważniejsza. Obecnie na rynku są trzy telefony z 200 mega:

Nie oceniam w tej chwili jakości zdjęć oferowanej w tego typu aparatach, bo miałem w rękach dopiero jeden telefon z taką funkcją i to na krótko. Bawiłem się chwilę kamerką Xiaomi i to w salonie chińskiej marki, więc ciężko było sprawdzić możliwości matrycy.


4. Oppo Find X6 Pro z sensorem 1″?

Kolejny znany tipster potwierdza, że nadchodzący Oppo Find X6 Pro otrzyma calowy sensor fotograficzny, stając się kolejnym rzadkim pod tym względem smartfonem na rynku. Najpierw informacje na ten temat podał Digital Chat Station, a teraz potwierdza je Ice Universe. Najprawdopodobniej sensorem tym będzie Sony IMX989 (1″) i dotyczyć będzie oczywiście topowej odmiany Pro. Szkoda, że wieści od Ice Universe dotyczą jedynie głównego aparatu. Nic nie wspomniał o pozostałych czujnikach. Pierwsze ze źródeł mówiło wcześniej, że moduł otrzyma potrójne 50 mega (z ultra wide i tele).

BTW: Ice Univers twierdzi, że calowy sensor opracowuje też Google w modelu Pixel Ultra, ale nie tylko:


5. Sony ZV-1F dla vlogera (z okładki)

Smartfony już dawno zapewniają wystarczające narzędzia do kręcenia wysokiej jakości treści. Takich, które na platformach społecznościowych będą wyglądały profesjonalnie. Wciąż jednak kompaktowe kamerki zaoferują jeszcze więcej. Producenci nie wycofują się z ich produkcji. Sony przedstawiło nowy model rejestratora dla vlogerów – modelu ZV-1F. To trzecie takie urządzenie w ofercie japońskiej marki. Najprzystępniejsze cenowo. Wycenione na 500$ (znacznie mniej od ZV-1 za 700$, czy 750$ za ZV-E10).

Co potrafi Sony ZV-1F? Ma całkiem atrakcyjne rozwiązania:

  • czujnik 20.1 mpx (Type-1 Exmor), szeroki kąt
  • 24-70mm (zoom) i ekwiwalent 20 mm głównej soczewki
  • nagrywanie video w 4K/30fps lub 1080p/120fps i cyfrowy zoom 2x w 1080p (1.5x w 4K) z 8-bitową głębią kolorów
  • tryb 60x hyperlapse w HD
  • ISO w zakresie 125-12800
  • nagrywanie wertykalne (pod współczesnej platformy)
  • obrotowy ekranik (przydatny przy vlogowaniu przy ujęciach selfie)
  • elektroniczną stabilizację obrazu
  • aufofocus (ale bez detekcji fazy)
  • przełącznik z efektem bokeh w tle
  • tryb Shot Mark pod social media (15-, 30- i 60-sekund)
  • współpraca z aplikacją na smartfony do szybkiego uploadu materiałów

6. iPad Pro (2022) z ProRes

iPad Pro M2Większość moich tutejszych wpisów dotyczy głównie smartfonów i kompaktowych kamerek (patrz wyżej), ale mobilność to nie tylko te mniejsze urządzenia. iPad też należy do grupy sprzętu przenośnego, więc warto zerknąć, co nowego w zakresie foto/video otrzymują nowe tablety Apple. Właśnie przedstawiono iPada Pro (2022) z chipem M2, którego nowe możliwości wyzwoliły kolejny potencjał zastosowanych sensorów.

M2 posiada nowy silnik multimedialny i procesor ISP uruchomił opcję nagrywania video w trybie ProRes. Transkodowanie materiały w tym formacie jest 3x szybsze. Treści wyższej jakości uda się przygotować praktycznie prosto z tabletu. Tylny moduł w iPadzie Pro (2022) to połączenie aparatu 12 mpx (wide) i 10 mpx (ultra wide). Chip M2 zapewnić ma też Smart HDR 4. Nadal wśród czujników jest radar LiDAR dla funkcji AR.

Czytaj więcej o: iPad Pro (2022)


Szukam dobrego foto smartfona

najlepsze fotograficzne smartfonyJak już pewnie wiecie, bo komunikowałem to w ostatnich kilku tygodniach, mój aktualny smartfon stracił swój fotograficzny potencjał (troszkę z mojej winy, bo po prostu „utopiłem” urządzenie). Szukam nowego modelu, który podniesie przy okazji jakość zdjęć. W tym tygodniu przygotowałem zestawienie najciekawszych smartfonów do mobilnej fotografii, czyli sprzętu, który mnie interesuje.

To lista urządzeń, które rozważam przy zakupie, a przy okazji podpowiedź dla innych – sporo z was na pewno też szuka telefonu z dobrym zestawem sensorów. To już drugi taki mój artykuł i kolejny głównie z flagowcami. Będzie aktualizowany częściej. Bardzo możliwe, że przyszykuję jeszcze podobny materiał dla telefonów ze średniej półki.

Czytaj więcej: zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022)