mobilna fotografia 45 sony ZV-1F
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #45

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie.

Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.

To już ponad czterdzieste moje podsumowanie! Przez ten czas cykl się uformował, a niebawem w jego obrębie znajdą się jeszcze ciekawostki na temat poszczególnych funkcji fotograficznych mojego nowego smartfona (skupionego oczywiście na module z kamerkami). Na razie bez żadnego teasera. Poczekajcie jeszcze chwilę. Przy okazji zobaczcie nowe logo serii „Mobilna Fotografia”. To kolejny wyróżniony w ten sposób cykl wpisów na moim blogu:

Michał Sitnik mobilna fotografia


1. Xiaomi 12T i 12T Pro w DxOMark

Bawiłem się chwilę aparatem Xiaomi 12T Pro i jego sensorem głównym w rozdzielczości aż 200 megapikseli, ale zbyt krótko, by móc wydać jakąkolwiek opinię. Dość szybko za ocenę możliwości zestawu fotograficznego tego modelu wzięli się specjaliści z serwisu DxOMark. Uzyskał niezły wynik. 129 punktów dało mu 18 pozycję (współdzieloną z Huawei P40 Pro i Xiaomi 12 Pro). Bazowy wariant wypadł słabiej, ale znacznie lepiej od swojego poprzednika. Zajął 48 miejsce.

Dla szybkiego przypomnienia zestaw sensorów Xiaomi 12T Pro:

  • 200 mpx z f/1.69 (sensor 1/1.22” ISECELL HP1) z OIS, PDAF
  • 8 mpx z f/2.2 (sensor 1/4″ ultra wide 120˚)
  • 2 mpx z f/2.4 (do ujęć makro)
  • selfie: 20 mpx z f/2.4 (sensor 1/3.47”)


2. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie “strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Oficjalnie zakończyłem poszukiwania odpowiedniego smartfona. Teraz już tylko czekam na jego dotarcie. Pozostawię Was w tej kwestii na razie bez odpowiedzi, ale możecie się już szykować na powrót regularnych, świeżych fot (liczę, że w bardzo dobrej jakości) 🙂 Do tego czasu załączam jeszcze materiały z archiwum:


3. Xiaomi 13 Pro z calowym sensorem (przeciek tygodnia)

Do sieci wyciekło już kilka ujęć Xiaomi 13 Pro, którego premiera powinna nastąpić jakoś na przełomie roku. Były to jednak obrazki przodu. Teraz widać też tył, a więc i moduł z kamerkami. Według przecieków w topowym Xiaomi trzynastej generacji zobaczymy sensor z Xiaomi 12S Ultra, czyli Sony IMX989 sensor (50 mpx) z 1″. Widać tu jednak jedną różnicę. Na wysepce widać logotyp Leica, a to oznacza dodatkowe możliwości w wydobyciu potencjału, który tkwi w tej matrycy. Moduł fotograficzny wygląda troszkę inaczej. Na temat pozostałych czujników nie wiadomo praktycznie nic. Bardzo możliwe, że swoje doda też nowy chip Snadpragon 8 Gen 2. Ma mieć premierę w podobnym momencie.


4. Redmi Note 12 Pro+ z 200 mega

Klub Androidów z sensorem w rozdzielczości 200 megapikseli będzie się teraz szybko rozrastał. Swój wariant zaoferuje też Redmi. 27 października pojawi się seria Note 12. Będzie reprezentowana przez aż trzy jednostki. Redmi Note 12 Pro+ ma być tym top-of-the-range. W tym smartfonie pojawi się aparat z ISOCELL HP3 1/1.4″ Sensor Samsunga pozwoli na łączenie 16 sąsiednich pikseli, by wzmocnić czułość. W sumie do wyboru będą trzy tryby ujęć:

  • 12.5 mpx z pikselami w rozmiarach 2.24μm
  • 50 mpx z pikselami w rozmiarach 1.12μm
  • 200 mpx (natywna rozdzielczość z 0.56μm)

mobilna fotografia 47 redmi note 12 pro plusTelefon ma oferować też nagrywanie video w 8K/30fps i 4K w 120 klatkach na sekundę. Do tego sensor ma posiadać wsparcie HDR i 14-bitową głębię kolorów. Na kilka dni przed prezentację Redmi zdradziło też info o sensorze głównym Note 12 Pro. Tutaj najlepszy z aparatów to Sony IMX766 z 50 mega (1/1.56″) z pikselami 2μm po „fuzji”. Szkoda, że na ten moment chodzi wyłącznie o chiński rynek. Seria Note na pewno trafi też do Polski, ale ciekawe, w których wariacjach.


5. vivo X90 z Ultra-Clear Image Quality Engine

Nadchodzi flagowa seria smartfonów vivo X90. Chiński producent zaczął jej promocję od szczegółów na temat rozwiązań fotograficznych, które szykuje w swoich Androidach. Wspólnie z Zeiss przygotowywany jest bardzo ciekawy pakiet ulepszeń w obrębie mobilnej fotografii. Ma się składać z kilku konkretnych elementów poprawiających efekt końcowy zdjęć. Lepsza jakość ujęć („odzwierciedlającą odbiór ludzkiego oka”) ma obejmować głównie ujęcia portretowe i nocne.

vivo x90 zeiss sample

Część technologii przygotowało vivo, ale w niektórych uczestniczy wspomniany Zeiss. Obiecane są m.in.:

  • system optyczny z ulepszonymi soczewkami i ich pokryciem (mają redukować szumy, które po drodze napotyka matryca)
  • True Color Restoration Engine (odpowiedzialny z odpowiedni balans bieli)
  • Ultra-Clear Image Quality Engine (algorytm wykorzystujący wirtualne modele soczewek do przywracania nawet 35% informacji, które normalnie są tracone przez niedoskonałości optyki)
  • tryb wielu klatek (dla peryskopowego tele do poprawy jakości obrazu i zakresu dynamiki)
  • rozumienie warunków otoczenia, które mają wpływ na przetwarzanie danych (telefon ma mierzyć jasność oraz temperaturę światła otoczenia)
  • tryb portretowy z detekcją 103 punktów na twarzy (biorący pod uwagę też pozę). Wraz z uczeniem maszynowym ma zaproponować odpowiednie filtry korygujące wady. Dojdzie też dopasowanie rozmycia w tle.
  • tryb nocny zyska maksymalną czułość ISO do 102400 (umożliwi wykonanie zdjęcia nocnego nieba bez konieczności stosowania tripoda lub długiej ekspozycji).
  • sensor ISOCELL GNV (customowy) ma zbierać o 77% więcej światła od tego w X80
  • soczewkę 50 mm soczewka pod ujęcia potretowe (przygotowana wspólnie z Zeiss)
  • nowy chip przetwarzania obrazu (następca V1 ISP) ma korzystać z głębokiego uczenia Sztucznej Inteligencji i widzenia komputerowego
  • video ze wsparciem SRAM w chipie vivo do obrazu (zmniejszy opóźnienie)

Sporo tego, nieprawdaż? A to dopiero zapowiedź! By nie być gołosłownym Vivo pochwaliło się kilkoma samplami. Załączam jedno.

źródło: vivo (weibo)


6. Smart Z-Finder (crowdfunding)

Obecne smartfony, zwłaszcza w topowych odmianach, są potężnie wyposażone w sensory fotograficzne. Niektóre z nich posiadają nawet spust migawki (Sony), ale to w zasadzie wszystko, co łączy je mocniej z kompaktowymi aparatami. Od lat powstają adaptery i gripy, dzięki którym telefony zyskują wygodniejszy uchwyt i dodatkowe możliwości w ramach mobilnej fotografii. Na Kickstarterze znalazłem kolejny taki projekt o bardzo rozbudowanej charakterystyce.

Smart Z-Finder od Zacuto oferuje wizjer, dodatkowe mocowania, czy uchwyt smartfonom o przekątnych między 6.1 i 6.7 cala, a więc zdecydowanej większości modeli na rynku. Obudowa w postaci „gogli” ma otwarty dół, więc jest też szybki dostęp do ekranu telefnu. W crowdfundingu gadżet startuje od 299$, ale finalnie cena skoczy do aż 499$.


Szukam dobrego foto smartfona

najlepsze fotograficzne smartfonyJak już pewnie wiecie, bo komunikowałem to w ostatnich kilku tygodniach, mój aktualny smartfon stracił swój fotograficzny potencjał (troszkę z mojej winy, bo po prostu „utopiłem” urządzenie). Szukam nowego modelu, który podniesie przy okazji jakość zdjęć. W tym tygodniu przygotowałem zestawienie najciekawszych smartfonów do mobilnej fotografii, czyli sprzętu, który mnie interesuje.

To lista urządzeń, które rozważam przy zakupie, a przy okazji podpowiedź dla innych – sporo z was na pewno też szuka telefonu z dobrym zestawem sensorów. To już drugi taki mój artykuł i kolejny głównie z flagowcami. Będzie aktualizowany częściej. Bardzo możliwe, że przyszykuję jeszcze podobny materiał dla telefonów ze średniej półki.

Czytaj więcej: zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022)