mobilna fotografia 46
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #46

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie.

Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.

To już ponad czterdzieste moje podsumowanie! Przez ten czas cykl się uformował, a niebawem w jego obrębie znajdą się jeszcze ciekawostki na temat poszczególnych funkcji fotograficznych mojego nowego smartfona (skupionego oczywiście na module z kamerkami). Na razie bez żadnego teasera. Poczekajcie jeszcze chwilę. Przy okazji zobaczcie nowe logo serii „Mobilna Fotografia”. To kolejny wyróżniony w ten sposób cykl wpisów na moim blogu:

Michał Sitnik mobilna fotografia


1a. Xperia 5 IV w DxOMark

W minionym tygodniu spece od oceny jakości potencjału fotograficznego smartfonów byli chyba bardziej zapracowani, bo opublikowali wyniki analiz aż trzech modeli. Dwa z nich otrzymały bardzo zbliżone oceny, ale niezbyt wysokie pozycje w ogólnym rankingu. Miejsca trzeciego nawet nie sprawdzałem, bo to chyba nawet poza top100.

Może jeszcze pokażę, jakimi zestawami fotograficznymi dysponują dwa lepsze z powyższego trio. Sony Xperia 5 IV to potrójne 12 mega:

  • 12 mpx z f/1.7 (Exmor RS – wide), 1/1.7″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS
  • 12 mpx z f/2.4 (Exmor RS – tele z 2.5x), 1/3.5″, Dual Pixel PDAF, OIS
  • 12 mpx x f/2.2 (Emxor RS – ultrawide 124˚), 1/2.5″, Dual Pixel PDAF
  • selfie: 12 mpx z f/2.0 (wide), 1/2.9″, piksele 1.25µm

Oppo Reno 8 Pro stawia na bardziej różnorodne rozdzielczości:

  • 50 mpx z f/1.8 (Sony IMX766), 1/1.56”, 1.0 µm z  PDAF – ten sam co w Find X5 Pro
  • 8 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt obiektywu ze 120˚)
  • 2 mpx z f/2.4 (do ujęć makro)
  • selfie: 32 mega

1b. Huawei Mate 50 Pro w DxOMark

To nie wszystko. DxOMark oceniło jeszcze jeden telefon. Flagowca od Huawei. Model Mate 50 Pro. Jak się pewnie domyślacie. Będzie w rankingu wyżej od przed chwilą wymienionych urządzeń. Znacznie wyżej, bo na samym czele! Właściwie to pozycja na liście nie mogła dziwić. Huawei Mate 50 Pro to pierwszy smartfon ze zmienną przesłoną, a więc elementem zaczerpniętym z profesjonalnych aparatów. Regulowany otwór daje znacznie większe możliwości przy robieniu zdjęć, a tego w mobilnym wydaniu dotąd brakowało. 149 punktów to nowy rekord serwisu DxOMark. Dwa punkty ponad Google Pixel 7 Pro (który wskoczył na pierwsze miejsce chyba w zeszłym tygodniu) i Honor Magic4 Ultimate i trzy punkty ponad iPhone’a 14 Pro.

BTW: Huawei Mate 50 Pro wkracza dziś do Europy (cennik startuje od 1200€). Dla przypomnienia zestaw fotograficzny, którym dysponuje:

  • 50 mpx z f/.14-4.0 (sensor główny Sony IMX766) z OIS, PDAF i laserowym AF
  • 13 mpx z f/2.2 (ultra wide 120˚), PDAf
  • 64 mpx z f/35 (teleobiektyw sensor RYYB z optycznym 3.5x i hybrydowym 200x), 1/2″
  • 10-kanałowy sensor multispektralny i laserowy AF
  • selfie: 13 mpx z f/2.4 + czujnik głębi 3D ToF

Czytaj więcej o: Huawei Mate 50 Pro


2. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie “strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Poszukiwania odpowiedniego telefonu zajmują mi strasznie dużo czasu, ale już telefon do mnie zmierza. Niestety trochę to potrwa (więc pewnie domyślacie się, co to za sprzęt).

BTW: aparat w Xiaomi zachowuje się dziwnie. Znów się zacina – software’owo. Uruchamiam go ostatnio przez apkę Fx Camera.


3. Wieści nt Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S22 UltraDo premiery kolejnej flagowej serii telefonów Samsunga jeszcze trochę czasu, ale do sieci trafia coraz więcej informacji na temat telefonów. Mnie interesują tutaj głównie te związane z modułem fotograficznym – szczególnie topowego wariantu. Nieco ciekawostek na temat prototypu Galaxy S23 Ultra wyjawił Ice Universe (popularny na Twitterze leakster). Uporządkuje je w krótkim podsumowaniu:

  • sensor 200 mega otrzyma (oprócz zapisu zdjęć do 12.5 i 200 mpx również tryb 50 mega). Matryca będzie inna od ISOCELL HP1 i HP3. Poprawi efekty, m.in. ostrość.
  • teleobiektyw powinien być ten sam co w S22 Ultra, ale z lepszą jakością dzięki poprawkom w przetwarzaniu sygnału obrazu. Ulepszone będą algorytmy AI, a także odwzorowanie kolorów, czyli generalnie efekty komputerowej analizy danych
  • sensor 200 mega ma też zaoferować lepsze efekty w trybie nocnym dla zdjęć i video


4. Samsung Camera Assistant i update Expert RAW

Samsung rozwija swoje narzędzia poprawiające zdolności fotografii smartfonami Galaxy. W ostatnim czasie koreański gigant ponownie zaktualizował apkę Expert RAW, ale dodał też nową kontrolę manualną w postaci aplikacji Camera Assistant.

Zacznę od update’u Expert RAW, które debiutowało na Galaxy S22, a obecnie jest dostępne na kilku innych flagowcach Samsunga (nie wszystkie opcje są dostępne w starszych jednostkach). W bazie funkcji przybędzie tryb:

  • Astrophoto (dla nocnego nieba, konstelacji gwiazd) – przygotowuje ujęcie przez kilka minut w procesie zbierania danych i potrafi zlokalizować układy samodzielnie
  • Multiple exposure (kilka klatek z różnymi ustawieniami ekspozycji)

Camera Assistant to opcja manualnej kontroli wybranych ustawień:

  • wyłączenie nagrywania video w trybie fotografii (by przypadkowo nie był uruchamiany przy dłuższym przytrzymaniu wirtualnego przycisku migawki). Ustawimy tu też liczbę zdjęć przy timerze
  • wyłączenie Auto HDR
  • większa kontrola Soften Pictures (jeśli uważamy, że efekt jest zbyt mocny)
  • Faster Shutter (przyspieszenie klatek do 7 na sekundę)
  • wyłączenie automatycznego przełączania między obiektywami (telefon bez tego przełączanie się między sensorami np. przy przybliżaniu)
  • Clean Preview dla ekranów HDMI (to już pod użytek bardziej profesjonalny – wyjście obrazu bez zbędnych interfejsów UI przykrywających treści)
  • Camera timeout (ustawienie sleep mode – 1, 2, 5 lub 10 minut)

5. Redmi Note 12 Pro+ z 200 mega

mobilna fotografia 47 redmi note 12 pro plusW Chinach do sprzedaży wkracza już czwarty na rynku smartfon z aparatem w rekordowej rozdzielczości 200 megapikseli. Pierwszym była Motorola Edge 30 Ultra, potem pojawił się Xiaomi 12T Pro, a niedawno dołączył do nich Infinix Zero Ultra (ten dzisiaj zadebiutował w Polsce). Teraz czas na Redmi Note 12 Pro+ i Note 12 Explorer z taką matrycą. Oczywiście z modułem Samsunga.

IMO wciąż eksperymentalny sensor 200 mpx ma głównie dwie zalety: zwiększoną czułość na światło (aż 16 pikseli łączonych w jeden w klatce 12.5 mpx) i natywne kadrowanie mega przybliżeń (ale z odpowiednią ostrością jedynie w centrum zdjęcia). Poniżej właściwości wszystkich kamerek rodziny Redmi Note 12:

  • Pro+: 200 mpx (Samsung ISOCELL HPX) 1/1.4″ z autofucusem QPD i pikselami 0.56μm, wsparciem HDR i 14-bitową głębią kolorów
  • Pro: 50 mpx (Sony IMX766) z OIS
  • Pro/Pro+: 8 mpx (ultra szeroki kąt)
  • Pro/Pro+ 2 mpx (czujnik głębi)
  • Selfie w Pro/Pro+: 16 mega w centralnym otworku

Czytaj więcej o: Redmi Note 12


6. vivo X90 z calowym Sony IMX989

W zeszłym przeglądzie pisałem o dość obszernych zapowiedziach vivo odnośnie ich nowości fotograficznych w zwiastowanej serii X90. Teraz serwis gsmarena otrzymał częściowe potwierdzenie dot. sensora głównego nowych jednostek nowego Androida chińskiej marki. Jeden z insidereów, którzy mieli kontakt ze smartfonem przekonuje, że urządzenie zaoferuje:

  • sensor główny 1″ (Sony IMX989)
  • teleobiektyw 64 mpx (OmniVision OV64B) 1/2″ z pikselami 0.7µm
  • aparat portretowy 50 mpx (Sony IMX758) 1/2.51” – to debiut w segmencie
  • chip vivo V2 ISP do przetwarzania sygnału obrazu


7. Xiaomi 12S Ultra Concept Phone – 2x 1″!

Już ładnych kilka lat temu marka Sony zaproponowała koncepcję integracji smartfonów z większymi, bardziej zaawansowanymi obiektywami podpinanymi do telefonu. Temat wtedy nie zażarł, ale rozwiązanie wciąż ma sens. Wymaga jednak jeszcze kilku ulepszeń, by zaoferować wygodne efekty w stylu aparatów DSLR. Xiaomi jest ostatnio bardzo aktywne w obszarze mobilnej fotografii, co widać w kilku ostatnich generacjach flagowych jednostek. Xiaomi Mi 11 Ultra, Xiaomi 12S Ultra z calowym sensorem, czy Xiaomi 12T Pro z sensorem 200 mega – to najwyraźniejsze z przykładów. Teraz chiński gigant pokazuje projekt Xiaomi 12S Ultra Concept Phone – telefonu z zewnętrznym obiektywem, ale już nie łączonym cyfrowo (jak przy Sony), a w stylu typowych lustrzanek.

mobilna fotografia 47 xiaomi 12s ultra concpet phoneXiaomi 12S Ultra powstał we współpracy z Leica. Teraz obie firmy pokazują model z optyką M-series, czyli jeszcze wyższym poziomem jakości. Xiaomi 12S Ultra Concept Phone bazuje, rzecz jasna, na wspomnianym przed chwilą telefonie z Androidem. Smartfon posiada w sumie dwie matryce o calowej przekątnej. Obok Sony IMX989 pojawił się jeszcze czujnik 50.3 mpx z takim umiejscowieniem, by współpracować z podłączanym obiektywem Leica. Moduł jest zabezpieczony szafirowym szkłem, by przetrwać czas bez obiektywu. Xiaomi nie podało zbyt wielu szczegółów na temat swojej najnowszej propozycji. Teaser informuje o wybranych aspektach: nagrywaniu video w RAW 10-bit, histogramach, czy ostrzeniu obrazu.

W tej chwili mowa jedynie o kopcepcie, więc nie wiadomo, czy w najbliższym czasie taki zestaw trafi do regularnej sprzedaży. Powstało ledwie dziesięć jednostek Xiaomi 12S Ultra Concept Phone. Każda wyceniana na 300000 juanów, czyli ponad 40 tysięcy dolarów.


8. Szukam dobrego foto smartfona

najlepsze fotograficzne smartfonyJak już pewnie wiecie, bo komunikowałem to w ostatnich kilku tygodniach, mój aktualny smartfon stracił swój fotograficzny potencjał (troszkę z mojej winy, bo po prostu „utopiłem” urządzenie). Szukam nowego modelu, który podniesie przy okazji jakość zdjęć. W tym tygodniu przygotowałem zestawienie najciekawszych smartfonów do mobilnej fotografii, czyli sprzętu, który mnie interesuje.

To lista urządzeń, które rozważam przy zakupie, a przy okazji podpowiedź dla innych – sporo z was na pewno też szuka telefonu z dobrym zestawem sensorów. To już drugi taki mój artykuł i kolejny głównie z flagowcami. Będzie aktualizowany częściej. Bardzo możliwe, że przyszykuję jeszcze podobny materiał dla telefonów ze średniej półki.

Czytaj więcej: zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022)