mobilna fotografia 49 vivo x90
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #49

Mobilna fotografia zyskuje z roku na rok i to nie tylko dzięki coraz lepszej jakości sensorom, optyce i rozwiązaniach technologicznych mieszczonych w smukłych obudowach smartfonów, ale również z uwagi na powszechność sprzętu, który znajdziemy w kieszeni spodni lub torebce. Mówi się, że najlepszy aparat to taki, który akurat mamy przy sobie.

Telefon pełni taką rolę. W dodatku dysponuje (już nawet w niższych półkach cenowych) wystarczające narzędzia do wykonywania efektownych ujęć. Ruszam zatem z nową serią blogowych wpisów. Skupiających się na nowościach w dziale mobile photo. Przed wami okresowe artykuły dotyczące najciekawszych wieści z świata mobilnej fotografii.

To już ponad czterdzieste moje podsumowanie! Przez ten czas cykl się uformował, a niebawem w jego obrębie znajdą się jeszcze ciekawostki na temat poszczególnych funkcji fotograficznych mojego nowego smartfona (skupionego oczywiście na module z kamerkami). Na razie bez żadnego teasera. Poczekajcie jeszcze chwilę. Przy okazji zobaczcie nowe logo serii „Mobilna Fotografia”. To kolejny wyróżniony w ten sposób cykl wpisów na moim blogu:

Michał Sitnik mobilna fotografia


1. Google Pixel 7 w DxOMark

Kilka tygodni temu Google Pixel 7 Pro objął prowadzenie w wyścigu o miano najlepszego smartfona do mobilnej fotografii, przynajmniej w rankingu DxOMark. Teraz ten serwis sprawdził też bazowy wariant nowej generacji. Pixel 7, mimo tylko dwóch obiektywów, wypadł w testach naprawdę dobrze. Telefon zgarnął aż 140 punktów i zajął dziesiąte miejsce (Pro jest aktualnie drugi). Smartfon dysponuje takimi sensorami:

  • 50 mpx z f/1.85 (sensor główny 1/1.31” o kącie 82°) z pikselami 1.2µm (jest tryb łączenia czterech sąsiednich do zwiększenia czułości) i wsparcie OIS/EIS
  • 12 mpx (ultra wide z polem widzenia 125.8°), piksele 1.25µm, AF i makro
  • selfie: 10.8 mpx z kątem 92.8° (Pixele 6 miały 8 mpx z 84°)

Jeśli chodzi o video to aparat poradzi sobie z filmami w 4K z 30 lub 60 fps. Ujęcia mogą być rejestrowane w 10-bitowym HDR. Google podjęło nawet współpracę ze znanymi serwisami społecznościowymi (TikTok i Snapchat), by dostarczać tam lepszej jakości nagrania. Chip Tensor G2 ma przy okazji tworzyć kinowy efekt rozmycia i poprawić stabilizację obrazu.

W czym gorszy jest układ Pixela 7 od Pro? Kamerka główna ta sama, ultra wide też. Zabrakło po prostu tele. Zbliżenia zatem będą wyłącznie cyfrowe, ale z Super Res Zoom podkręconym możliwościami najnowszego procesora.

Czytaj więcej o: Google Pixel 7


2. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Każde podsumowanie zacznę od własnych prac. Okazjonalnie “strzelam” zdjęcia, ale raczej nie wychodzę na sesje. Cykl #PstryknieteFonem to kadry głównie spontanicznie, ale jak już w moje ręce wpadnie smartfon na testy to wyjścia z aparatem są wręcz konieczne. Znalazłem nowy smartfon do zdjęć i już czekam na jego wysyłkę. Póki co, wciąż bawię się moim Xiaomi:


3. vivo X90 Pro+ to nowy król mobilnej fotografii?

Vivo przedstawiło trio nowych smartfonów serii X90 i praktycznie każdy z nich dysponuje bardzo efektownymi rozwiązaniami, również w kwestii mobilnej fotografii. W odmianach Pro moduł jest wyjątkowy. Cztery czujniki o high-endowym potencjale. Plus różni się tym, że jego Snapdragon 8 Gen 2 zdziała chyba więcej przy nagrywaniu filmików, bo generalnie specyfikacje sensorów wyglądają podobnie (podobnie jak okrągła „wysepka” na tyle obudowy):

  • 50 mpx z f/1.75 (Sony IMP989) 1″ (wide) z OIS i laserowym AF
  • 48 mpx (Sony IMX598) z ultra szerokim kątem 114°
  • 50 mpx z f/1.6 (Sony IMX758) portretowe tele (50 mm) z optycznym 2x
  • 64 mpx (peryskopowe tele 90 mm z optycznym 3.5 mm i cyfrowym 100x), OIS

mobilna fotografia 50 vivo x90 proWszystkie trzy smartfony z serii X90 posiadają wsparcie optyki Zeiss i pokrycie Zeiss T*. Szklane soczewki mają rozpraszać mniej światła (wysoki wynik Abbe 81.6). W tej chwili to dane na papierze, ale wszystkie te parametry zebrane łącznie powinny dać zysk w postaci wyższej jakości zdjęć. Wśród specjalnych trybów przygotowanych wspólnie z Zeiss są: Landscape, Architecture i Miniature Bokeh. Vivo X90 Pro+ zarejestruje video w 14-bitach, rozwiązaniami Zeiss Natural Color 2.0 lub vivo Vivid Color oraz formatem LOG i wyjmowaniem klatek przy nagrywaniu filmów (czyli robieniem zdjęć w trakcie rejestracji video). Do tego zapis 8K w 30 fps.

Przypomnę jeszcze, że na pokładzie jest nowy procesor przetwarzania sygnału obrazu. Chip V2 ISP to trzecia generacja układu, która oferuje m.in.:

  • obecność SRAM (Static RAM) z cache dające ograniczenie w zużyciu energii o 99% i zwiększenie wydajności o 200% względem klasycznego DDR
  • nowa architektura układu (FIT dual-core) zwiększająca wydajność
  • specjalne algorytmy Ultra Zoom EIS (łączące IMU, OIS i EIS do lepszego powiększenia obrazu bez większej utraty jakości)
  • migawka z „zero-latency”, czyli natychmiastowa gotowość
  • RawEnhance 2.0 do ujęć HQ w trudnych warunkach świetlnych

Czytaj więcej o: vivo X90


4. Snapdragon 8 Gen 2 z Cognitive ISP

Nowy flagowy chip Qualcomm trafia do większości moich cotygodniowych przeglądów. W cyklu ze smartfonowymi nowościami jako procesor dla telefonów, w mobile gamingu jako nowy układ z Ray Tracingiem, a teraz również w ramach serii o nowościach ze świata mobilnej fotografii. Snapdragon 8 Gen 2 faktycznie ma ogromny potencjał w praktycznie każdym możliwym obszarze. Co zaoferuje modułom fotograficznym w telefonach z Androidem?

Nowy chip obiecuje udoskonalenia przetwarzania sygnału obrazu, więc warto przyjrzeć się, o jakie poprawki chodzi. Producent przygotował:

  • nowy Cognitive ISP, który ma inteligentnie przetwarzać dane. Ma w czasie rzeczywistym dzielić obszar na osiem części i każdą z nich analizować oddzielnie. Wykrywając treść na fragmencie zacznie dopasowywać ustawienia, np. kolor skóry, ekspozycję tła, czy usuwanie artefaktów
  • Quad Exposure, czyli uchwytywanie kadru w aż czterech różnych czułościach, by finalnie poprawić efekt (dynamikę oraz korekcję szumów). Technologię opracowano wspólnie z Sony
  • lepszą symulację rozmycia tła (z wykorzystanie fazowego AF)
  • efektywniejsze odszumianie obraz
  • lepsze dobieranie ekspozycji oraz kolorystyki ujęć
  • tryb video Pro Sight z 8K w 60 fps
  • nowy silnik do trybu nocnego (czyli ujęć w trudniejszych warunkach świetlnych)
  • większą wydajność w przetwarzaniu sygnału (2x przy AI i 4x szybciej od poprzednika)

5. Fotograficzne warsztaty na Środa Dzień Bloga

Od kilku lat się pojawiam się na cyklicznym „zjeździe” twórców internetowych – Środa Dzień Bloga. Nie byłem chyba tylko na dwóch z 20-kilku wydarzeń. W ubiegłą środę jednym z prelegentów był hashtagalek – rozpoznawalny ze swoich efektownych zdjęć wykonywanych smartfonami. Przeprowadził już drugie na ŚDB warsztaty i choć dla już obytego z fotografią użytkownika nie były odkrywcze to dla sporej grupy influencerów (i nie tylko) mogłby być bardzo przydatne. Alek (ambasador Samsunga) zebrał większość najważniejszych uwag, które mogą przydać się przy wykonywaniu zdjęć. Mam nadzieję, że się nie obrazi jeśli krótko je tutaj podsumuję i powtórzę, bo warto je promować. Zabrakło mi tylko wskazówek odnośnie kadrowania ujęć natywnych, wyższych rozdzielczości najnowszych sensorów.

  • ustaw jakość prac w systemie telefonu na wyższą (oraz format 3:4, który nie ucina kadru)
  • korzystaj z linii siatki w aplikacji aparatu (zasada złotego środka)
  • korzystaj z natywnej aplikacji aparatu (producent najlepiej wykorzysta potencjał)
  • baw się edycją krzywej tonalnej, mieszalnika barw (np. przez Lightroom)
  • koryguj ustawienia (np. przejrzystości)
  • korzystaj z trybu nocnego w trudniejszych warunkach świetlnych
  • szukaj kadrów powiązanych z naturalnymi liniami (harmonia ujęć)
  • używaj umiejętnie teleobiektywu
  • sprawdź efekty wektoramy (panoramy w poziomie)

BTW: załączone w sekcji #pstryknieteFonem ujęcie jest zza kulis Środy Dzień Bloga 🙂


6. Honor 80 z sensorem 160 mega

honor 80 proPrzyzwyczailiśmy się do sensorów z matrycami 48, 50, 64, 108 megapikseli i zaczynamy do tych z 200 mpx. Ostatnio w sieci pojawiały się jednak wyniki testów mniej typowych czujników. Właśnie zadebiutował duet smartfonów, który korzysta z obiektywu z sensorem 160 megapikseli. Honor 80 i Honor 80 Pro dysponują innymi procesorami (odpowiednio Snapdragon 782G i 8+ Gen 1), ale tym samym aparatem głównym, ale nieco innymi pozostałymi sensorami. Oryginalnie podkreślona „wysepka” otrzymała:

  • 160 mpx z f/1.8 (1/1.56″) i technologią łączenia 16 pikseli (0.75µm) w 1
  • 50 mpx z f/2.0 (ultra szeroki kąt + tryb makro) /8 mpx (ultra wide) w Honor 80
  • 2 mpx z f/2.4 (czujnik głębi)
  • selfie: podwójne 50 mpx (100˚) + 2 mpx (głębia) /pojedyncze 32 mpx z f/2.4 (Honor 80)

Zakładam, że czujnik 160 mega podniesie zakres czułości względem aparat 108 mpx i obniży troszkę niedoskonałości wynikające ze zbyt wysokiej rozdzielczości 200 mpx. W tym temacie sporo do powiedzenia mają też zastosowane chipy. Honor nie zdecydował się w Pro na najnowszego flagowca Qualcomm, ale w bazowym wariancie prezentuje najświeższą propozycję od Qualcomm. Chiński producent dopracował w Image Engine optymalizacje scen, detekcję do odwzorowania skóry i ulepszenia algorytmów AI RAW. Dorzucono również więcej kontroli video w trybie AI Vlog.


7. Usuwanie duplikatów w iOS 16

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNowy system iOS 16 zyskał w tym roku sporo nowych funkcji, ale dopiero teraz możliwość wykrywania duplikatów zdjęć i video w rolce aparatu. Apple przygotowało automatyczne rozpoznawanie powtórzeń w celu lepszego zarządzania przestrzenią danych. Kopie zajmują niepotrzebne miejsce, a w dzisiejszych czasach przy pstrykaniu setek obrazków, szybko zapychamy naszą pamięć. Niektóre ujęcia mogą być podobne, ale różnić się detalami (także formatem lub rozdzielczością), więc duplikaty znajdą się w oddzielnym folderze w aplikacji Zdjęcia. System ułatwi decydowanie, co dalej robić z plikami. Ja uczulam, by sprawdzić, czym różnią się fotki, by nie skasować sobie tych właściwych. Funkcja zatem pomocna, ale wymagająca ostrożności.


8. Szukam dobrego foto smartfona

najlepsze fotograficzne smartfonyJak już pewnie wiecie, bo komunikowałem to w ostatnich kilku tygodniach, mój aktualny smartfon stracił swój fotograficzny potencjał (troszkę z mojej winy, bo po prostu „utopiłem” urządzenie). Szukam nowego modelu, który podniesie przy okazji jakość zdjęć. W tym tygodniu przygotowałem zestawienie najciekawszych smartfonów do mobilnej fotografii, czyli sprzętu, który mnie interesuje.

To lista urządzeń, które rozważam przy zakupie, a przy okazji podpowiedź dla innych – sporo z was na pewno też szuka telefonu z dobrym zestawem sensorów. To już drugi taki mój artykuł i kolejny głównie z flagowcami. Będzie aktualizowany częściej. Bardzo możliwe, że przyszykuję jeszcze podobny materiał dla telefonów ze średniej półki.

Czytaj więcej: zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022)