mobilna fotografia 60 galaxy s23 ultra
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #60

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

To już ponad sześćdziesiąty mój przegląd! Od jakiegoś czasu sygnowany oddzielnym logotypem (jeszcze nad nim popracuję). Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie nie tracą na czasie, więc zapraszam też do poprzednich artykułów.

Michał Sitnik mobilna fotografia


1. Selfie w Xiaomi 12S Ultra (DxOMark)

Serwis DxOMark opublikował wyniki analiz możliwości fotograficznych kolejnych smartfonów i to nie byle jakich. Pod lupę wzięto dwie high-endowe jednostki. Obie już oceniane, ale teraz z przypomnieniem efektów oraz dokładniejszymi informacjami. Sprawdzono przedni aparat w Xiaomi 12S Ultra oraz ogólne właściwości tylnego zestawu w vivo X90 Pro (tego najmocniejszego globalnie, bo wcześniej sprawdzono jeszcze lepszy wariant „+” dostępny wyłącznie w Chinach). Pierwszy z duetu otrzymał za selfie 114 punktów (przypominam, że telefon debiutował w lipcu 2022), a więc daleko na liście, bo dopiero na 51 miejscu. Dla przypomnienia:

  • selfie w Xiaomi 12S Ultra to 32 mpx z f/2.4 (sensor RGBW)

Z kolei globalna edycja vivo X90 Pro w całokształcie uzyskała w DxOMark 136 punktów. To tylko 4 punkty za vivo X90 Pro+. Tu w rankingu 14 pozycja. O cztery niższa od plusa. Wnioski podobne, nie ma topu, ale jest bardzo dobrze. Zresztą, to uśredniony wynik. Należałoby sprawdzić poszczególne efekty, co jest możliwe, bo serwis ocenia sporo aspektów. Czym dysponuje vivo X90 Pro? Trzema niezłymi sensorami:

  • 50 mpx z f/1.75 (Sony IMX866), OIS i laserowym AF
  • 12 mpx z f/2.0 (Sony IMX663) – obiektyw ultra wide 108 stopni z AF
  • 12 mpx z f/2.0 (Sony IMX663) – portretowy teleobiektyw z optycznym 2x

Czytaj więcej o:


2. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do cotygodniowych przeglądów rozwiązań fotograficznych jakie szykowane są w najbliższym czasie.

W tym zestawieniu kolejne zimowe ujęcie z zeszłotygodniowej mini sesji. Wieczornego wypadu z kilkuletnim Xiaomi (iPhone został w domku). Wyciskam jeszcze wszystko co się da ze starszego modelu. Natywna apka w Androidzie pozwala na więcej zabawy ustawieniami niż automat w iOS (szukam w AppStore apki do manualnych ustawień). BTW: mój przegląd fotograficznych nowości obchodzi mały jubileusz. Już sześćdziesiąte wydanie!

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Michał Sitnik (@smartniej)


3. DJI Mini 2 SE z 3-osiowym gimbalem

mobilna fotografia 61 DJI Mini 2 SEDJI odświeżył ofertę swoich małych droników o model Mini 2 SE. Poprzednik entry-level debiutował w 2021 roku, więc najwyższy czas na następcę. Nowa propozycja to oczywiście nadal copter poniżej 250 gramów (bez konieczności rejestrowania). Lata dłużej i transmituje HD dalej (skok z 6 do 10 km).