mobilna fotografia 67 huawei p60 pro
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #67

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W każdą środę w moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

To już ponad sześćdziesiąty mój przegląd! Od jakiegoś czasu sygnowany oddzielnym logotypem (jeszcze nad nim popracuję). Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie nie tracą na czasie, więc zapraszam też do poprzednich artykułów.

Michał Sitnik mobilna fotografia


1. Oppo Find N2 Flip DxO Mark

Składane smartfony dopiero starają się o uwagę klientów i na razie głównie konstrukcją. Większa konkurencja wymusza jednak rozwój w obszarach, które dotąd traciły na konieczności zbijaniu kosztów. Cieszy mnie, że powoli producenci tego typu odmian Androidów starają się zapewnić odpowiednią jakość mobilnej fotografii. Wciąż „składaki” nie oferują flagowych sensorów, ale jest już lepiej niż było. Oppo Find N2 Flip został oceniony przez speców z DxOMark, ale nie wypadł jakość nadzwyczajnie. Trudno mi ocenić wynik na tle składanego segmentu, ale ogółem wyszło średnio. 114 punktów, czyli 69 miejsce w rankingu to dość odległa pozycja. Czym dysponuje Find N2 Flip?

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor główny 1/1.56″) z wielokierunkowym PDAF
  • 8 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kat 112°)
  • selfie: 32 mpx z f/2.4 w ekranowym otworku z AF

Czytaj więcej o: Oppo Find N2 Flip


2. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


3. Motorola Edge 40 Pro (Europa)

mobilna fotografia 68 motorola edge 40 proW Europie debiutuje odpowiednik chińskiej Motoroli Edge X40 – model Edge 40 Pro. Ma te same rozwiązania, ale jedną konfigurację pamięci oraz „normalniejszego” Androida. Pozostałe parametry bez zmian, w tym moduł fotograficzny.

Jak zatem wygląda kwestia zdjęć? Nieźle. W zasobach są trzy obiektywy, których oczekujemy od flagowca. Nietypowo wysoką rozdziałkę ma kamerka na froncie – aż 60 mega. Może czujniki nie mają tych absolutnie topowych możliwości, ale sprawdzą się przy prawie każdym ujęciu. Zresztą, zerknijcie na parametry (są bardzo podobne do X30 Pro/Edge 30 Ultra):

  • 50 mpx z f/1.9 (sensor główny 1/1.55″), piksele 1.0µm, Dual Pixel PDAF, OIS
  • 50 mpx z f/2.2 (ultra-wide 117˚), sensor 1/2.76″ z AF (z makro od 2.5 cm)
  • 12 mpx z f/1.6, (teleobiektyw Sony IMX663 z 2x), sensor 1/2.93″, 1.22µm, PDAF
  • selfie: 60 mpx w centralnym otworku ekranu

Czytaj więcej o: Motorola Moto X40


4. Duovox Ultra – night vision z kolorem i podczerwienią (crowdfunding)

W zeszłym roku Duovox skończył jedną z crowdfundingowych kampanii z sukcesem. NA Kickstarterze pojawił się z kompaktową kamerką z kolorowym night-vision przy użyciu zmodyfikowanego sensora Sony. Teraz firma powraca w to samo miejsce z militarną odmianą urządzenia. Wariant Ultra wzbogacono o nocne widzenie w podczerwieni. Ma to być wizjer dla podróżników i miłośników nocnych wypraw. Urządzenie korzysta z sensora Starvis CMOS o dużej czułości (0.001 luxa), a więc z opcją eksploracji terenu nawet bez światła księżyca. Gadżet nagrywa obraz w jakości 1080p w 30 klatkach na sekundę. Jest też w stanie wykonać zdjęcie 5 mega w pełnym kolorze. W całkowitej ciemności system przełączymy w tryb IR, który ma siedem poziomów jakości z zakresem widzenia do 500 metrów. W wyłapywaniu światła pomoże spory otwór f/1.2 i siedmiowarstwowe szkło soczewek. Jest też 5x zoom optyczny i 10x cyfrowy, a także komunikacja z aplikacją na smartfon. Obsługa kamerki jest jednoręczna, ale nie widzę nic o zdalnej kontroli z telefonu. Nie brakuje też małego ekranu TFT o wysokim kontraście do podglądu widoku.

  • Cena w crowdfundingu: od 129$ (finalnie 399$)
  • Premiera: czerwiec 2023
  • Wyróżnienie za: kamerkę do nocnych eksploracji z kolorem i podczerwienią
  • Znalezione na: Kickstarterze

5. Seria Meizu 20 z 3x 50 mega

Meizu 20 infinityMeizu obchodzi w marcu dwudziestolecie marki. Z tej okazji chińska firma (wykupiona przez motoryzacyjnego giganta Geely) pokazuje swoje flagowe Androidy. Seria Meizu 20 to trzy efektownie wyglądające telefony w prawie bezramkowych konstrukcjach. Urządzenia mają wysokiej jakości wyświetlacze, ale też niezłe, choć nie topowe, zestawy fotograficzne. Pro dysponuje potrójnym 50 mega. Wszystkie trzy jednostki dysponują mocą najnowszego Snapdragona 8 Gen 2 dla high-endowych smartfonów, który wspomoże też w obrazowaniu.  Premiera odbyła się w Chinach. Nie wiadomo nic na temat szerszej dostępności Meizu 20, 20 Pro i 20 Infinity.

Potrójny aparat główny Meizu 20 Infinity:

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor wide 1/1.56″) z PDAF i OIS
  • 12 mpx z f/2.0 (teleobiektyw z optycznym zoomem, sensor 1/2.9″) z PDAF i OIS
  • 12 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt 122˚, sensor 1/2.55″)
  • selfie: 32 mega z f/2.4

Potrójny aparat główny Meizu 20 Pro:

  • 50 mpx z f/1.9, (sensor wide) z PDAF i OIS
  • 50 mpx z f/1.9, (teleobiektyw z optycznym zoomem) z PDAF
  • 50 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt 129˚)
  • selfie: 32 mega z f/2.4

Potrójny aparat główny Meizu 20:

  • 50 mpx z f/1.9 (sensor Samsung GN5 1/1.56″) z PDAF i OIS
  • 16 mpx z f/2.4 (ultra szeroki kąt 122˚)
  • 5 mpx z f/2.4 (makro)
  • selfie: 32 mega z f/2.4

Czytaj więcej o: Meizu 20, 20 Pro i 20 Infinity


6. Update dla aparatów w Galaxy S23

Galaxy S23 UltraSamsung przygotował kolejną aktualizację systemową z ulepszeniami dla funkcji fotograficznych dla najnowszej flagowej serii Galaxy S23. Update dotyczy wszystkich trzech wariacji tej linii: Galaxy S23, S23+ i S23 Ultra. Na początek na terenie Korei Południowej, ale wkrótce (lub nawet w tej chwili) firmware z poprawkami będzie docierał do użytkowników pozostałych regionów.

Co udało się udoskonalić? Algorytmy autofocusa pozwolą na szybsze ostrzenie (smartfon zacznie wykonywać zdjęcie jeszcze w chwili, gdy AF nie jest do końca ustawione). Opcję te można dostosować, więc jeśli wolimy ujęcia z pełni przygotowanym AF to wystarczy określić to w ustawieniach asystenta aparatu (priorytetyzacja). Oprócz tego widzę też opcję usuwania świeżo wykonanych kadrów nawet w chwili ich przetwarzania przez oprogramowanie. Tryb Super Steady dla video zyskał lepszą ostrość. Są też poprawki błędów przy nagrywaniu obrazu w FHD z 60 fps, ujęciach przy słabym świetle, a nawet video przez aplikacji third-party (rozpoznawanie twarzy)

Czytaj więcej o: Galaxy S23 i Galaxy S23 Ultra


7. Insta360 Flow – kompaktowy gimbal dla smartfona

Insta360 to chyba jedyna tak dobrze kojarzona ze sferycznymi kamerkami marka na rynku. Od jakiegoś czasu firma zaczęła rozszerzać katalog rozwiązań o bardziej tradycyjne rozwiązania, tj. kamerki akcji i akcesoria dla nich. Najnowszy projekt to kompaktowy, składany gimbal dla smartfonów. Insta360 Flow ma pomysłowo składaną konstrukcję, sporo funkcji, natychmiastową gotowość i algorytmy AI z zaawansowanym śledzeniem obiektów. Oczywiście ze jakościową stabilizacją na pierwszym miejscu. Gadżet ma unikatowy, ale i stylowy design z praktycznym formatem składania. Jest nawet opcja wysuwania na kijku (tzw. selfie stick).


8. vivo X Fold2 z trzema aparatami ZEISS

Koniec ze spekulacjami i przeciekami. Vivo przedstawiło składanego X Fold2 w czerwonej barwie. Chiński producent rozpoczął tym samym zwiastowanie high-endowego Androida w „książeczkowym” formacie. Sprzęt zaprezentowano podczas Boao Forum. Jego pełna premiera nastąpi jeszcze w kwietniu. Są już pierwsze oficjalne informacje na temat poszczególnych kamerek tylnego modułu.

Co już wiadomo o vivo X Fold2? Bardzo podobnie wyglądające urządzenie zostanie wyposażone w potrójną kamerkę (wszystkie aparaty ze wsparciem Zeiss), nieco lżejszą i smuklejszą konstrukcję oraz chip V2 ISP do obrazowania, który zastosowano wcześniej w topowym telefonach marki. Oczekuje się, że ekran AMOLED będzie produkowany przez Samsunga (E6). Jeden z leaksterów sugeruje, że oba wyświetlacze otrzymają czytniki palca. Aparaty fotograficzne mają pochodzić od Sony:

  • 50 mpx z f/1.8 (Sony IMX866) i OIS
  • 12 mpx (Sony IMX663) – ultra wide
  • 12 mpx (Sony IMX663) – teleobiektyw

9. #ShotOnSnapdragon

Teraz kącik ujęć znalezionych na kanałach społecznościowych producentów smartfonów. Zacznę od Qualcomm, czyli producenta procesorów dla bardzo wielu Androidów. Amerykańska firma chwali swój układ obliczeniowy w ramach kampanii #ShotOnSnapdragon. Szkoda, że tylko przy niektórych pracach przekazuje info o modelu telefonu jakim uwieczniono moment.


10. Oppo z XPan

Chińskie Oppo ma bardzo świeżutkiego flagowca w swojej ofercie. Seria Find X6 dopiero wkracza na rynek, ale pewną „tradycję” z mobilna fotografią marka ma już od lat. Wykonuje pod tym względem bardzo dobrą robotę. Ostatnio we współpracy z Hasselblad. W swoich smartfonach oferuje dodatkowe tryby i funkcje szwedzkiego specjalisty od fotografii. Wśród opcji jest m.in. tryb XPan, a więc bardzo szerokiej panoramy. Właśnie te rozwiązania były ostatnio promowane przez Oppo na Twitterze. Wrzucono tam zdjęcie wykonane modelem Find X6 Pro:

Czytaj więcej o: Oppo Find X6 Pro


11. #ShotOnNokia

Nokia też jest ostatnio jakaś aktywniejsza. Zaznaczałem niedawne zmiany producenta w kilku różnych aspektach, co zapewne będzie widoczne w najbliższych miesiącach. Myślę, że również w sekcji mobilnej fotografii. Marka należąca do chińskiego HMD Global dodaje w socialach coraz więcej postów podkreślających możliwości fotograficzne ich telefonów. Właściwie to ostatnio większość producentów smartfonów publikuje tego typu wrzutki, niekoniecznie skupiając się na samej jakości, a bardziej na kreatywnych, bądź artystycznych kadrach.


12. #ShotOniPhone

Nie mogło zabraknąć pracy wykonanej iPhonem. W końcu to Apple spopularyzowało pstrykanie lepszej jakości zdjęć smartfonami. Seria #ShotOniPhone jest stale promowana na Instagramie amerykańskiego giganta. Fotografowie sięgający do po iPhone’a lubują się w czarno-białych zdjęciach. Jedno z ostatnich bardzo pomysłowo operuje światłem. Zbyt artystyczne?


13. #CapturedOnHuawei

Huawei z kolei idzie w minimalizm. W ramach #CapturedOnHuawei wybrano ujęcie schodów. Bardzo modnego ostatnio motywu, który mimo powtarzalności daje się przedstawić w przyjemny dla oka (i nie nużący) sposób. Tylko trzy kolory, prosty kadr i mało skomplikowany kadr. Czasem tyle wystarczy.


14. Kącik ostatnich smarthacków tygodnia:

smarthacki 9 blokada ae af iphoneNa prawie sam koniec mini lifehacki w ramach kącika fotograficznego. W serii ostatnich smarthacków pokazałem kilka drobnych podpowiedzi. Może nie odkrywczych, ale nie przez wszystkich stosowanych: jak zablokować ekspozycję oraz autofocus, jak wykorzystać tryb seryjny oraz jak ukrywać zdjęcia w galerii telefonu.

Blokada AE/AF:

Czynność bardzo banalna w użyciu i oczywista dla każdego miłośnika fotografii, ale warta przypomnienia. Jest wiele sytuacji, w których dobrze jest znać ten myk. Działa podobnie w iPhone’ach i Androida, więc gest jest uniwersalny. Zapraszam do krótkiego poradnika poniżej.

Czytaj więcej o: blokada AE/AF w aparacie smartfona (smarthacki)

Tryb seryjny w iOS/Android:

smarthacki tryb seryjny iPhoneW trybie seryjnym również wystarczy prosty gest. Jest podobny, ale nieco inny zależnie od modelu Androida lub iPhone’a. W każdym działa jednak tak samo – pozwala wykonać w krótkim odstępie czasu sporo zdjęć, dzięki czemu w galerii zobaczymy spory zbiór podobnych ujęć.

Pozwoli to na wybór najlepszego, najczęściej najostrzejszego lub z najlepszą pozą (ta funkcja sprawdza się najlepiej w aktywnych kadrach, gdzie zmiany obrazu są najwyraźniejsze. Dobrze jest móc wybrać z takiego stosu najlepsze foto, prawda?

Czytaj więcej: tryb seryjny w aparacie iOS/Android

Ukrywanie zdjęć w galerii

Smarthacki 11 blokada zdjęćZnacie ten problem, gdy pokazujemy komuś jedną fotkę, a ten przegląda potem całą naszą bibliotekę lub otwarty album? W galerii trzymamy coraz więcej obrazów, m.in. zrzutów ekranu, ujęć tylko dla siebie, czy bardziej prywatnych fotek. Nie zawsze mamy wszystko odpowiednio zorganizowane, więc warto zadbać o bezpieczeństwo naszych zdjęć. W iOS i Androidzie można ukrywać wybrane zdjęcia lub przenosić je do prywatnych albumów. W iPhone’ach proces jest nieco łatwiejszy, natomiast w Androidach z uwagi na różne nakładki systemowe – bardziej elastyczny (jest więcej dróg blokady, m.in. przez specjalne sejfy ze sklepiku z apkami.

Czytaj więcej: ukrywanie zdjęć w galerii smartfona


15. Znalazłem dobry foto smartfon

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon z naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. Tak te high-endowe Androidy utrudniały mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Trochę wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.