smartfony tygodnia 32 realme 9i
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #32

Piszecie do mnie, że podobają wam się moje zestawienia i cotygodniowe przeglądy, więc będzie ich więcej! Nowa seria obejmie smartfony. Nie jestem w stanie napisać o wszystkich, a w każdym tygodniu swoje premiery mają przeróżne i bardzo ciekawe modele. Będę mieszał informacje o telefonach z różnych półek. Pojawią się zarówno budżetowce jak i flagowce. Cykl wystartował z początkiem roku, więc zaczynam od podsumowania drugiego tygodnia stycznia 2022.

Na wstępie lista ciekawostek ze świata smartfonów (trochę liczb, przecieków, wieści od analityków i przewidywań powiązanych z nadchodzącymi modelami):

  • 200 – tyle megapikseli i ładowanie 80W ma posiadać Infinix Zero Ultra 5G (premiera wrzesień/październik)
  • 5.5 – po tylu latach Galaxy S8 otrzymuje update firmware’u
  • 10000$ – tyle kosztuje podrasowana wersja Galaxy Z Fold 4 od Caviar
  • 3 – do tylu lat (o rok) Apple wydłużyło program serwisowy iPhone’ów 12 i 12 Pro (z uwagi na wady głośników serii produkowanej między 10.2020 a 04.2021)
  • Galaxy S23 Ultra bez większym zmian wizualnych
  • Asus ROG Phone 6D ma otrzymać chip Dimensity 9000+ | wg AnTuTu
  • CoverScreen OS dla zewnętrznych ekranów składanych Galaxy ma przyspieszyć rozwój opcji mniejszego z wyświetlaczy (ułatwienie dla developerów third-party)

1. Vivo Y22s i Vivo Y02s (Filipiny)

Vivo ma kolejne przystępniejsze cenowo smartfony z linii Y. Zapowiedziano je na Filipnach. Vivo Y02s i Vivo Y22s to odpowiednio propozycje entry-level i mid-range. Żaden z nich nie oferuje łączności 5G, ale pozostałe specyfikacje w miarę rozsądne.

Budżetowiec vivo Y02s otrzymał ekran 6.51 cala z HD+, prostą kamerkę selfie (water drop) i tylko jeden sensor główny 8 mpx. Pracuje na chipie MediaTek Helio P35 i ma 3 GB RAM i 32 GB pamięci na dane. Jest pojemna bateria, bo aż 5000 mAh (ładowana 10W). Do tego Android 12 z FunTouchOS 12, co jest ulepszeniem względem poprzednika (Y01 z Android 11 Go Edition – to jednak do sprawdzenia, bo bardzo możliwe, że mowa o aktualizacji, a nie dostępności prosto z pudełka). Cena to ok. 115$

Średniak vivo Y22s ma nieco większy panel 6.55″ (ale też HD+) z odświeżaniem 90Hz. Na pokładzie lepszy procesor Snadpragon 860, wybór 4/6/8 GB RAM i 64 lub 128 GB na dane. Fajną opcją jest rozszerzenie pamięci operacyjnej o wirtualne 8 GB. Znacznie lepiej od Y02s wygląda zestaw fotograficzny. Sensor główny ma 50 mega, a towarzyszy mu czujnik głębi (2 mpx). Na przodzie 8 megapikseli. Bateria też ma 5000 mAh, ale jest ładowana szybciej (18W). Tu również ten sam Android 12. Cena to ok. 250$.

Wyróżniam za: niezłe ceny (licząc bez podatków i ceł)


2. Seria Huawei Mate 50 (zapowiedź tygodnia)

Ponoć Huawei przyszykowuje firmę na okres tzw. „przetrwania”, ale cały czas kontynuuje rozwój segmentu flagowych jednostek. W dziale mobilnym mowa ostatnio o kolejnej generacji składanego Mate X, ale już w edycji międzynarodowej, ale wcześniej zobaczymy piątą odsłonę normalnego Mate’a. Chiński gigant zapowiedział na 6 września prezentację kilku modeli serii Mate 50. Prawdopodobnie wersji 50, 50E, 50 Pro i 50 Porsche Design RS. Przecieki sugerują, że Huawei przedstawi w nich nowy silnik XMage do przetwarzania obrazu. Wygląda na to, że zastąpi rozwiązania Leica, których algorytmy od niedawna przejęło Xiaomi. NPU dla tej jednostki ma przygotować HiSilicon. Moduł fotograficzny telefonu może być bardzo ciekawy. Czekam!

Wyróżniam za: kontynuację rozwoju high-endowych smartfonów mimo amerykańskiego bana


3. Budżetowy Samsung Galaxy A04

Galaxy A04Zwykle do tej sekcji trafiają flagowe, wyjątkowe smartfony, ale nie każdy tydzień obfituje w tego typu propozycje. To pójdę w skrajną stronę i wrzucę tutaj info o budżetowcu od Samsunga. Galaxy A04 to Android z segmentu entry-level. To rzecz jasna następna zeszłorocznego A03. Specyfikacje podstawowe, ale nawet niezłe.

Ekran Infinity-V 6.5 cala (HD+), chipset Unisoc SC9863A i sporo konfiguracji pamięci: 4GB/6GB/8GB RAM i  32GB/64GB/128GB na dane (+ karta microSD do 1 TB). Android 12 z nakładką One UI Core 4.1 prosto z pudełka. Udało się podnieść jakość głównego sensora fotograficznej. Zwiększono liczbę pikseli z 48 do 50 milionów. Wciąż obok tylko czujnik głębi. Spora bateria, bo o pojemności 5000 mAh. Nie ma modemu 5G. Tylko nie wiadomo, jaka cena?

Wyróżniam za: kilka konfiguracji do wyboru, niezły aparat główny i Android 12


4. iPhone 14 na pierwszych grafikach (przeciek tygodnia)

Apple oficjalnie zapowiedziało prezentacji nowości na 7 września. Można być pewnym, że będą to nowe generacje iPhone’ów i Apple Watchy. To za niecałe dwa tygodnie, więc nie mogą dziwić internetowe przecieki. Yogesh Brar i Ice Universe pokazali na swoich twitterowych kanałach zdjęcia rzekomych iPhone’ów 14 Pro Max. Ten pierwszy zaprezentował pełną paletę kolorów wykończenia (świetny fiolet!), ten drugi potwierdza rezygnację z wcięcia na rzecz ekranowych otworków na sensoy i kamerki. Widać też moduł fotograficzny. Przypomnę, że mówi się o zastosowaniu aparatu w rozdzielczości 48 mega.

Wyróżniam za: ten śliwkowy, ciemny wariant kolorystyczny (oby był prawdziwy)


5. iQOO Z6 (Chiny)

smartfony tygodnia 33 iQOO Z6Vivo wprowadziło iQOO Z6 w Indiach jakiś czas temu, ale teraz model tego smartfona trafia też na rynek chiński. Submarka zaoferuje go jednak w nieco innej konfiguracji. Największą różnicą jest podniesienie mocy ładowania z 66 do 80W (o co łatwiej na terenie Państwa Środka). Specyfikacje telefonu są niezłe. iQOO Z6 dopiero rozpoczyna swoją ekspansję na rynku międzynarodowym, więc trzeba poczekać na informacje dot. premiery w poszczególnych regionach. Pytanie, które parametry pojawią się, gdy ten Android dotrze do Europy? O ile dotrze.

  • ekran LCD 6.64″ (Full HD+), 120Hz
  • szybkim chipem Snapdragon 778G+ z modemem 5G
  • 8 lub 12 GB RAM (LPDDR5) + 2-4 GB wirtualnie
  • aparaty: 64 mpx z OIS + dwa czujniki 2 mpx (głębia i makro)
  • 128/256 GB na dane w UFS 3.1 (bez microSD)
  • szybkim ładowaniem 80W (bateria 4500 mAh)

Wyróżniam za: szybkie ładowanie, szybką pamięć i płynny ekran


6. Rygorystyczne testy Galaxy Z Flip 4 i Z Fold 4

Samsung jest wyraźnym liderem w kategorii składanych smartfonów, więc musi na wszelkie sposoby potwierdzać swoją pozycję w tym dziale. W najnowszym video odsłonił proces testowania swoich giętkich Galaxy. Wciąż wielu potencjalnych klientów obawia się żywotności i wytrzymałości składanych konstrukcji (niektórzy mogą pamiętać wpadkę z pękającym ekranami w pierwszych generacjach koreańskich telefonów). Nagranie od Samsunga ma pokazać, jak rygorystycznie analizowane są urządzenia serii Z Flip i Z Fold. Z tego co pamiętam, jednostki otrzymały certyfikację wytrzymałości dla 200 tysięcy złożeń/rozłożeń panelu.

Wyróżniam za: podkreślanie procesu rygorystycznych testów wytrzymałości składanego mechanizmu

Czytaj więcej o: Galaxy Z Flip 4 i Galaxy Z Fold 4


7. iOS 16 na Androidzie?

W segmencie smartfonów są zwolennicy iPhone’ów i Androidów. Najczęściej użytkują oni jedną platformę w sposób ciągły i rzadko się przesiadają na system konkurencji. Propozycje Apple i Google mają swoje zalety i wady, no i swoich sojuszników i przeciwników. W przypadku Androida łatwiej przerobić interfejs i dostosować go do indywidualny potrzeb. W sklepiku Google Play jest sporo launcherów, a każdy producent oferuje tez swoją nakładkę. Są też modyfikacje przerabiające Androida w styl iOS. Launcher iOS 16 (czyli wersji systemu, który pojawi się dopiero we wrześniu) to potwierdzenie, jak wiele osób, chcę zobaczyć motyw Apple na swoim Androidzie. Aplikację (takie raczej GUI) pobrano już ponad 50 milionów razy! Niby tylko kosmetyka, ale… Wyczuwam, że większość pobrań pochodzi z Chin, gdzie bardzo lubi się klonować rozwiązania Apple.

Launcher iOS 16


8. Galaxy Z Fold 3 (test tygodnia)

test Galaxy Z Fold 3 Michał SitnikJuż 10 sierpnia prezentacja czwartej generacji składanych smartfonów Samsunga, a to dobry moment na podsumowanie najlepszych i najgorszych cech poprzedniej generacji. Kilkanaście tygodni temu testowałem Galaxy Z Fold 3 przez okrągły miesiąc. Dało mi to okazję na sprawdzenie wad i zalet tego typu konstrukcji. Bardzo liczę, że w nowych jednostkach koreański gigant poprawi niedogodności, ale jednocześnie rozwinie praktyczność giętkiego Androida. Sprawdźcie moje 5 za i przeciw odnośnie urządzeń foldable:

Czytaj więcej o: mój test składanego Galaxy Z Fold 3


9. Najlepsze fotograficzne smartfony na rynku (2022)

najlepsze fotograficzne smartfony
Zobacz też: najlepsze foto smartfony (2022)

Na koniec chciałbym Was przekierować do mojego najświeższego zestawienia topowych smartfonów, które celują w fanów mobilnej fotografii. Jestem aktualnie w trakcie poszukiwań dobrej jednostki do robienia odpowiedniej jakości zdjęć, a że sekcja fotograficzna jest u mnie ostatnio mocno rozwijana, to chcę, by i prace były na poziomie.

Oczywiście fotki trzeba umieć też robić, ale i hardware się liczy. W high-endowych telefonach sensory dają znacznie więcej potencjału. Przygotowałem listę najciekawszych modeli foto-telefonów na 2022 rok. Pośród tych jednostek chcę coś wybrać, a przy okazji pomóc (lub utrudnić 😛 ) wybór moim czytelnikom.