smartfony tygodnia 35 realme c33
Zobacz też poprzedni przegląd „smartfony tygodnia” #35

Piszecie do mnie, że podobają wam się moje zestawienia i cotygodniowe przeglądy, więc będzie ich więcej! Nowa seria obejmie smartfony. Nie jestem w stanie napisać o wszystkich, a w każdym tygodniu swoje premiery mają przeróżne i bardzo ciekawe modele. Będę mieszał informacje o telefonach z różnych półek. Pojawią się zarówno budżetowce jak i flagowce. Cykl wystartował z początkiem roku, więc zaczynam od podsumowania drugiego tygodnia stycznia 2022.

Na wstępie lista ciekawostek ze świata smartfonów (trochę liczb, przecieków, wieści od analityków i przewidywań powiązanych z nadchodzącymi modelami):

  • 43% – o tyle droższa jest wymiana baterii w iPhone’ach 14 (z 69 do 99$)
  • 0.6µm – takiej wielkości piksele będzie miał trzeci sensor w rozdzielczości 200 mega od Samsunga (ISOCELL HP1 ma 0.64µm a HP3 0.56µm)
  • test fotograficzny Xiaomi Mi 11 Ultra4.1 mld € – od takiej kwoty nie udała się apelacja Google w UE (z 2018 roku w ramach usług Google w urządzeniach z Androidem)
  • 2.5 mld – już tyle razy skorzystano z trybu Fun Mode w Snapchacie w urządzeniach Galaxy A od Samsunga
  • 11.36% – taki poziom przyjęcia ma iOS 16 po pierwszych 72h od premiery (iOS 15 w analogicznym okresie miał 968%) | wg MixPanel
  • 50% – to udział użytkowników korzystających w USA z iPhone’ów (rynek smartfonów) | wg StockApps.com
  • aktualna sprzedaż iPhone’ów 14 jest na niższym poziomie | wg Kuo
  • Instagram rozpoczyna testy trybu repostów (wybrani użytkownicy)
  • Twitter dodaje w końcu w Androidzie bezpośrednie share’owanie dla Insta i Snapa
  • Android 13 poprawi jakoś połączeń przez Clear Calling (widać w kodzie bety)
  • Google doda niebawem do Androida animowane emoji (będą personalizowane)
  • 18 – tyle lat skończyła właśnie chińska marka OPPO


1. Sony Xperia 1 IV Gaming Edition

Sony Xperia 1 IV Gaming EditionSony w tym roku stało się sponsorem jednych z gamingowych rozgrywek, więc wypadałoby by  miało w swojej ofercie adekwatny smartfon. Japońska firma przygotowała adekwatną jednostkę, ale to nie do końca Android konkurencyjny wobec gamingowych rywali. Sony Xperia 1 IV Gaming Edition to Xperia 1 IV na lekkich sterydach.

Zyskała więcej pamięci operacyjnej (16 GB) i specjalne akcesorium. Xperia Stream to zewnętrzne, aktywne chłodzenie i cztery dodatkowe porty do streamingu lub wyjścia z obrazem na zewnętrzny ekran (HDMI z 1080p w 120Hz). Szkoda, że bez przycisków i joyów, no ale zawsze to jakiś początek. Przenośne PlayStation to to jeszcze nie jest.

Wyróżniam za: pierwszą fazę gamingowych ulepszeń

Czytaj więcej o: Sony Xperia 1 IV Gaming Edition


2. Honor X40 (Chiny)

Honor X40Zacznę tak samo, jak zacząłem dzisiejszy wpis o nowym Honor X40, który został właśnie przedstawiony w Chinach. Marka jakiś czas temu wycofała się z Polski, a przecież ich propozycje świetnie pasowały do naszego rynku. Nowy telefon nie kosztuje wiele, a posiada efektowne cechy flagowych urządzeń. To przedstawiciel średniej-wyższej półki, ale za rozsądne pieniądze.

Ma zakrzywiony, płynny wyświetlacz AMOLED, sporo RAM (+ wirtualną), modem 5G, pojemną baterię i niezły design. Tylko zestaw fotograficzny mógłby być nieco lepszy, choć sensor główny ma te 50 mega. Cennik modelu Honor X40 startuje od 1499 juanów, czyli jakieś 215-220$ (nie licząc ceł i podatków).

Wyróżniam za: bardzo dobre specyfikacje przy ciekawych cenach

Czytaj więcej o: Honor X40


3. Motorola Moto E22 i E22i

motorola moto e22Motorola ma ostatnio pracowity okres. Zaprezentowała kilka droższych Androidów, ale w ofercie z drugiego końca cennika również coś ma. Niedawno w Europie przedstawiła model E22s, a teraz dołączy do niego duet E22 i E22i. To oczywiście budżetowe telefony o bardzo zbliżonych specyfikacjach. Właściwie wręcz identycznych. Co różni zatem oba modele? Moto E22 działa na Androidzie 12, natomiast Moto E22i na Androidzie 12 Go (tym lepiej zoptymalizowanym pod tańsze jednostki). Poniżej pełne parametry duetu:

  • ekran: 6.5″ IPS TFT (HD+), 90Hz
  • chip: MediaTek G37
  • konfiguracja pamięci: 4 GB RAM i 64 GB na dane
  • podwójny aparat: 16 mpx + czujnik makro (2 mpx)
  • selfie: 5 mega w ekranowym wcięciu
  • audio: stereo z Dolby Atmos, port 3.5 mm
  • bateria: 4020 mAh
  • cena Moto E22/E22i: 140/130€

Wyróżniam za: niezłe wzornictwo (m.in. moduł foto)

źródło


4. Huawei Mate 50E ze zmienną przesłoną

Huawei Mate 50E
Tylny obszar Huawei Mate 50E będzie w połowie atrapą (dwa oczka są puste)

W dwóch poprzednich artykułach serii informowałem o trzech smartfonach nowej serii Huawei Mate 50. Każdy z modeli (nie tylko te Pro) został wyposażony w zmienną przesłonę, która podnosi zakres kontroli aparatu w ramach dostępu światła. Okazuje się, że rodzina tej linii będzie reprezentowana przez jeszcze jednego członka. Huawei Mate 50E będzie najtańszym w ofercie i również z dostępem do zmiennej przesłony sensora głównego! Zachowa design pozostałych modeli, część właściwości poszczególnych aparatów, ale zejdzie nieco z wydajnością. Zacznę od sensorów. Są tylko dwa, ale bardzo ciekawe:

  • 50 mpx z XMAGE f/1.4-f/4.0, PDAF, laserowy AF + OIS
  • 13 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt 120˚), PDAF
  • selfie: 13 mpx z f/2.4 (ultra wide), ale już bez wsparcia czujnikiem głębi 3D ToF

Nic nie wiadomo jeszcze o międzynarodowej dostępności, ale wyczuwam, że jest na to szansa. Telefon promowałby zmienną przesłonę. Z pozostałych ważniejszych specyfikacji wymieniłbym:

  • ekran: OLED 6.7 cala, 90Hz (ja w Mate 50)
  • chip: Snapdragon 778G (oczywiście bez 5G)
  • konfiguracja: 8 GB RAM i 128/256 GB w UFS 3.1 (+ karty NM do 256 GB)
  • bateria: 4460 mAh z ładowaniem 66W (jak w Mate 50)
  • brak usług Google, system HarmonyOS 3.0
  • cena: 3999 juanów (ok. 575$, czyli najtaniej w serii)

Wyróżniam za: przystępniejszy cenowo dostęp do smartfona ze zmienną przesłoną

źródło


5. Widgety Google dla iOS 16

Z racji rzadkich premier iPhone’ów (praktycznie raz do roku) będę starał się pisać o nich tutaj nieco więcej od strony software’owej. Właśnie ruszyła sprzedaż iPhone’ów 14 i jednocześnie aktualizacja do najnowszego iOS 16. Apple uruchomiło w systemie nowe widgety na ekranie blokady, pozwalając na więcej działań przy „zgaszonym” telefonie. Obszar ten jest otwarty dla developerów, a ci chętnie się z tym zapoznają. Google przedstawiło kilka swoich rozwiązań w tym zakresie. Głównie ważniejsze aplikacje: Search, Chrome, Drive, Mapy, Gmail i News. Dotrą na iPhone’y w przeciągu najbliższych tygodni.

Wyróżniam za: działania rozwojowe Google na obu mobilnych platformach


6. Tecno Camon 19 Pro Mondrian (Indie)

smartfony tygodnia 36 Tecno Camon 19 Pro MondrianTecno (należąca chyba do tej samej grupy co Infinix – niedawno debiutujący w naszym kraju) to raczej mało znana w Polsce marka. Wrzucam zatem info o ich nowym modelu smartfona raczej w formie ciekawostki. Chyba, że podąży śladem Infinixa i też pojawi się w Polsce. Producent odświeżył telefon Camon 19 Pro do wersji Mondrian. Jego szczególną cechą ma być zmieniający kolory tył obudowy (w słońcu).

Motyw jest w stylu prac Piera Mondriana – popularnego, XX-wiecznego artysty. Poszczególne kafelki mają też różne odcienie, więc „plecki” są wielobarwne. Tym krótkim wpisem chciałem głównie pokazać ogólny trend związany z wyróżnianiem smartfonów nietypową estetyką. Producenci szukają w ten sposób zainteresowania wśród potencjalnych klientów. Tecno Camon 19 Pro Mondrian został przedstawiony w Indiach.

Wyróżniam za: oryginalne wzornictwo obudowy smartfona


7. iQOO Z6 Lite ze Snadpragonem 4 Gen 1 (Indie)

Niedawno Qualcomm przedstawił dwa nowe układy dla mobilnych urządzeń. Właśnie debiutuje pierwszy smartfon wykorzystujący ten bardziej budżetowy chip. iQOO Z6 Lite to kolejny członek serii Z6. Został wyposażony w Snapdragona 4 Gen 1. Nie będę tutaj wklejał wszystkich specyfikacji tego telefonu, ale podkreślę najważniejsze jego możliwości. Przede wszystkim, procesor 6 nm z 2 GHz pozwoli na obsługę ekranu w 120Hz, co ma być zastrzykiem płynności w tym segmencie urządzeń (tańszych). Jest tu również wsparcie 5G. iQOO Z6 Lite oferuje dodatkowo 4-komponentowy system chłodzenia, który wydłuży czas działania w wydajniejszym trybie pracy. Nie wiadomo jeszcze nic na temat dostępności poza Indiami.


iQOO Z6 Lite: ekran 5.68″ (IPS LCD 2408 x 1080) ze 120Hz, konfiguracje 4/64 GB lub 6/128 GB, bateria 5000 mAh, Snapdragon 4 Gen 1, aparat główny 50 mega z eye AF + 2 mpx (głębia). Selfie 8 megapikseli.

Wyróżniam za: modem 5G i ekran 120Hz w budżetowym segmencie


8. Galaxy Z Fold 3 (ostatnio testowany)

test Galaxy Z Fold 3 Michał SitnikJuż 10 sierpnia prezentacja czwartej generacji składanych smartfonów Samsunga, a to dobry moment na podsumowanie najlepszych i najgorszych cech poprzedniej generacji. Kilkanaście tygodni temu testowałem Galaxy Z Fold 3 przez okrągły miesiąc. Dało mi to okazję na sprawdzenie wad i zalet tego typu konstrukcji. Bardzo liczę, że w nowych jednostkach koreański gigant poprawi niedogodności, ale jednocześnie rozwinie praktyczność giętkiego Androida. Sprawdźcie moje 5 za i przeciw odnośnie urządzeń foldable:

Czytaj więcej o: mój test składanego Galaxy Z Fold 3


9. Najlepsze fotograficzne smartfony na rynku (2022)

najlepsze fotograficzne smartfony
Zobacz też: najlepsze foto smartfony (2022)

Na koniec chciałbym Was przekierować do mojego najświeższego zestawienia topowych smartfonów, które celują w fanów mobilnej fotografii. Jestem aktualnie w trakcie poszukiwań dobrej jednostki do robienia odpowiedniej jakości zdjęć, a że sekcja fotograficzna jest u mnie ostatnio mocno rozwijana, to chcę, by i prace były na poziomie.

Oczywiście fotki trzeba umieć też robić, ale i hardware się liczy. W high-endowych telefonach sensory dają znacznie więcej potencjału. Przygotowałem listę najciekawszych modeli foto-telefonów na 2022 rok. Pośród tych jednostek chcę coś wybrać, a przy okazji pomóc (lub utrudnić 😛 ) wybór moim czytelnikom.